Masaryk University in Brno

BIODIVERSITY Research Group

Annual report 1999 (in Czech)

 

Faculty of Sciences

cara.gif (807 bytes)
Year  

Výzkumný záměr Masarykovy univerzity CEZ: J07/98:143100010

číslo zakázky MU 0429

Časoprostorová dynamika biodiverzity v ekosystémech střední Evropy

Oponentské posudky: Prof. Ing. J. Koblizek, CSc.
                                   Doc. Dr J. Pelikan, DrSc.

Stav prací za rok 1999

Jedinečnost českých biologických pracovišť spočívá ve schopnosti specialistů determinovat biologický materiál a v možnosti syntézy klasických a moderních biologických metod. Trendy studia diverzity směřují ke studiu na molekulární úrovni, přes organismy, populace až po společenstva a ekosystémy. Tyto snahy zaštiťují i takové organizace, jako je UNESCO, WHO, EEA. Vývoj nás rovněž nutí harmonizovat legislativu se zákonnými normami týkajícími se ochrany biodiverzity v EU (Corine, Natura 2000, DIVERSITAS). Poznání a monitorování časoprostorových změn biologické diverzity druhů si žádá neodkladné a globální řešení. Z tohoto pohledu není dosud kompletně zmapován jediný ekosystém. Řešený VZ předpokládá rozvíjení studia biodiverzity a získání originálních podkladů pro možné hodnocení jejího stavu v podmínkách střední Evropy. Multidisciplinární výzkumný projekt tak postupně vyplní některé mezery. Oblast studia cévnatých rostlin zahrnuje sledování jejich populační diverzity a mikroevoluční jevy, modelování prostorových vztahů diverzity těchto společenstev a environmentálních faktorů. Rozvíjení biosystematiky bezobratlých živočichů, včetně hmyzu, je dalším okruhem, v němž zvláštní pozornost bude věnována nejdůležitějším funkčním i trofickým skupinám studovaných ekosystémů, početnosti i druhové pestrosti a jejich vztahům k jiným organismům. Rovněž monitorování společenstev vodního hmyzu i dalších zástupců vodní fauny ve vztahu ke stavu a kvalitě tekoucích vod je předmětem těchto studií. Vertebratologická část je věnována monitorování diverzity taxocenóz drobných savců a biotopovým preferencím. Parazitologická část projektu pokrývá studium společenstva rybích cizopasníků a parazito-hostitelských systémů, interakce mezi hematofágními členovci a savci ve vazbě na přenos patogenů. Takto široce pojatý VZ navazuje na mnohaleté výsledky řešitelských pracovišť a vhodným způsobem je propojen s dalšími projekty, které se věnují biodiverzitě. Překryv s dalšími VZ není znám. Vazby na celou řadu českých i zahraničních projektů přispívají k poznání biodiverzity, jsou velmi žádoucí a jsou plánovitě rozvíjeny.

Řešený VZ byl schválen na léta 1999-2003 a je řešen pracovníky tří biologických kateder PřF MU v Brně. Podklady pro toto hodnocení jsou členěny podle řešených dílčích okruhů.

Současný stav řešené problematiky

Biosystematika rostlin

Populační diverzita cévnatých rostlin a mikroevoluční jevy. Základním zdrojem materiálu je terénní sběr a následná kultivace. U rostlin s výraznou tendencí ke klonalitě lze využít unikátní reprezentativní soubory kultivovaných klonů některých modelových skupin - Eleocharis palustris agg. (200 klonů reprezentujících celou Evropu), Poa pratensis agg. (100 klonů - stř. Evropa, sev. Amerika), Pilosella bauhinii agg. (50 klonů - stř. Evropa), Festuca ovina agg. (80 klonů - stř. Evropa). Vedle morfologických a karyologických analýz jsou prováděny také kultivační experimenty umožňující: rozlišit edaficky podmíněné modifikace oproti ekotypům Turessonovské koncepce; detekce různých typů breeding systémů, jakožto nejvýznamnějších faktorů kontrolujících patterns morfologické variability, růstové strategie, populační dynamiky a mikroevoluce; zjišťování geografické vazby jednotlivých cytotypů. Na základě PCR analýzy DNA (RAPD, Targeted PCR, AFLP) je potřeba zjistit genetickou variabilitu populace a testovat hypotézy hybridogenní speciace u vybraných modelových skupin.

Geobotanika

Náplní této části VZ je prediktivní modelování prostorových vztahů diverzity společenstev cévnatých rostlin a environmentálních faktorů v krajinné úrovni. Dále pak syntéza existujících fytocenologických a fytogeografických dat do formy prediktivních modelů. Využití na pracovišti existujících databází zahrnujících data o vegetaci a prostředí ve formě georeferencovaných fytocenologických snímků a fytogeografického síťového mapování. Pomocí multivariantních statistických metod propojených s GIS lze vytvářet prediktivní model prostorového pattern rozšíření druhů a vegetačních typů v měřítku od modelových krajin o velikosti řádově 100 km2 po celou ČR. Budou vypracovány formalizované systémy počítačové klasifikace vegetace.

Biosystematika a ekologie bezobratlých

Pracovníci Katedry zoologie a ekologie

Kontinuální rozvíjení biosystematiky celé řady živočičných skupin, zejména pak dvoukřídlého hmyzu, ve středoevropském regionu je nosným programem inveretebratologických studií. Zvláštní pozornost je již od r. 1994 věnována fauně Biosférické rezervace UNESCO "Pálava". Bylo publikováno celkem 6 svazků, které pokrývají téměř kompletně makrofaunu bezobratlých. Uvedené studie dokládají unikátnost prostředí Biosférické rezervace. Jejich vznik byl rovněž motivován snahou podpořit aktivity, které by vedly k rozšíření stávající B.R. Dokladem její unikátnosti je např. i skutečnost, že z tohoto území bylo popsáno více jak 100 sp.n. Vybudování rozsáhlé internetové databáze terestrických a vodních bezobratlých živočichů z Biosférické rezervace UNESCO "Pálava" by završilo mnohaleté úsilí desítek autorů.

Pracovníci Katedry fyziologie živočichů a obecné zoologie

Z hlediska udržení diverzity rostlinných druhů jsou dnes za velmi důležitý hmyz považováni opylovači, v současnosti vážně ohrožení činností člověka (Průzkum B.R. ”Pálava” ukázal přítomnost 9 druhů z nichž pouze 2 byly hojné.) Očekávaným výstupem je rozšíření přehledu o výskytu čmeláků včetně jejich vztahů k jiným organismům a dále navržení vhodných postupů, které by vedly ke zvýšení početnosti opylovačů v ekosystémech.

Hydrobiologie

Studium navazuje na dlouholeté monitorování výskytu druhů a společenstev vodních organismů, jejich stavu a kvality. Od roku 1956 byly získány velmi cenné údaje o biodiverzitě tekoucích vod, především v povodí Moravy a Odry. Získaná faunistická data je nutno verifikovat (nové poznatky o druhové determinaci, nové druhy aj.) a doplnit recentním výzkumem. Potřebné výstupy zahrnují základ publikace Fauna Aquatica Europaea centralis, vyjádření výsledků pomocí systému GIS v návaznosti na kvalitu vodního prostředí, krajinné celky a společenský význam (NP, CHKO atd). Velmi potřebné jsou determinační klíče řádů Ephemeroptera, Plecoptera a Trichoptera. Problematika dosud nebyla takto komplexně řešena. V rámci střední Evropy sice existují publikace týkající se biodiverzity vodního prostředí, vesměs však s minimem dat z ČR (popř. zcela bez nich) a bez širšího zařazení druhů i celých společenstev z pohledu ekosystému i zoogeografických regionů.

Drobní savci

Stávající výzkum je zaměřen na monitoring taxocenóz drobných savců, zejména netopýrů, a to v různých oblastech Moravy a východních Čech. Některé výzkumné aktivity, vycházející z dlouhodobého sledování diverzity společenstev a jejich časových změn, navazovaly na předchozí výzkumy. Na řadě lokalit byl výzkum taxocenóz zahájen nedávno, příp. až v tomto roce. Výzkum je zaměřen jednak na evidenci významných lokalit a počáteční inventarizaci, jednak na sběr a zpracování dat v rámci dlouhodobých ekologických sledování. A) Sledování společenstev netopýrů a drobných terestrických savců charakteristických pro aluviální ekosystémy, a to během vegetačního období, s použitím jednorázových odchytů do japonských mlžných sítí spojených se značkováním netopýrů a při použití terénních detektorů ultrazvuku v oblastech 1) Litovelské Pomoraví, 2) Poodří, 3) Záhlinické rybníky 4) Lužní lesy údolní nivy řeky Dyje a Moravy na JV Moravě (Lanžhot, oblast Soutok) (Grant GA ČR č. 206/99/1519). B) Diverzita společenstev netopýrů, a terestrických savců v horských a podhorských oblastech s využitím stejné metodiky jako u studia aluviálních ekosystémů. 1) Orlické hory, 2) Jeseníky, 3) Horské a podhorské oblasti české části Západních Karpat. c) Časové změny diverzity netopýřích společenstev a počtu jedinců v zimním i letním období ve skalnatých biotopech v oblastech 1) Moravský kras, 2) Pavlovské vrchy v návaznosti na předchozí projekty (GA AV ČR č. 66907, GA ČR 204/93/2241).

Paraziti obratlovců

Oddělení parazitologie Katedry zoologie a ekologie

K profilaci na studium monogeneí došlo po roce 1991. Lze odhadnout, že v současné době je popsáno asi 3 500 druhů těchto cizopasníků z 1 500 druhů ryb. S ohledem na dnes známý počet druhů ryb tak lze předpokládat, že uvedený počet druhů monogeneí představuje asi jen 15 až 20 % celosvětové biologické diverzity těchto cizopasníků. Území České a Slovenské republiky patří mezi dobře prozkoumaná teritoria (178 druhů). Dobrá znalost fauny našich parazitů ryb tak vytváří ideální podmínky pro studium jejich biologie a ekologie, zejména změn časoprostorové diverzity. V současnosti tak studium biologické diverzity cizopasníků v rozdílných podmínkách prostředí představuje hlavní výzkumný směr. Zajímavých výsledků bylo dosaženo především při sledování vlivu tzv. environmentálního stresu na složení a strukturu společenstev rybích cizopasníků. Živorodost zástupců rodu Gyrodactylus či párování příslušníků čeledí Diplozoidae představují unikátní biologické fenomény, které však byly díky mimořádné obtížnosti při druhové identifikaci studovány zatím zcela nedostatečně. Další perspektivní oblastí zájmu je studium biologie a ekologie cizopasníků zavlečených do chovů hospodářsky významných druhů ryb.

Pracovníci Katedry fyziologie živočichů a obecné zoologie

Analýza interakcí patogenních druhů spirochet s hematofágními členovci a savci je oblastí zájmů, která je řešena na tomto pracovišti. Zdrojem nákazy některými infekčními chorobami, speciálně multisystémovým onemocněním Lymeskou borreliózou (LS), mohou být podle většiny studií v Evropě v mnoha případech všechna vývojová stadia klíštěte Ixodes ricinus. Za rezervoárový zdroj spirochet se považují drobní hlodavci. Na základě nálezu spirochet v jiných hematofágních členovcích než klíšťatech, se v poslední době studium problému přenosu patogenních mikroorganismů Borrelia burgdorferi zaměřuje také na otázku možné infikace zvířat a hlavně člověka jinými hematofágními členovci. Studie směřují k objasnění ohnisek možného přenosu onemocnění. U hematofágních čeledí Simuliidae, Ceratopogonidae, Culicidae a Ixodidae je potřebné vymezit jednotlivé druhy i jejich kvantitu na stanovených lokalitách v ČR v návaznosti na hydrometeorologické podmínky. Mikroskopicky stanovit přítomnost spirochet v jejich zažívacím traktu, dále provádět odchyt hlodavců a stanovit jejich kvantitativní a druhové zastoupení, provést odběry jejich krve a zjistit přítomnost druhově specifických antiboreliových protilátek s využitím metody ELISA. provést analýzu interakcí jednotlivých přenašečů patogenních druhů spirochet.

Plnění stanovených cílů

Biosystematika rostlin

Ke studiu diferenciačních a mikroevolučních procesů byly vybrány modelové skupiny: Achillea millefolium agg. (Asteraceae), Eleocharis palustris agg. (Cyperaceae), Festuca ovina agg. (Poaceae), Pilosella bauhinii agg. (Asteraceae), Poa pratensis agg. (Poaceae). Pozornost byla věnována doplnění souborů živých kultur, karyologickému šetření a v části případů také detekci breeding systémů a průtokové cytometrii. Achillea millefolium agg.: 140 populací (ČR, Sloven., Pol., Maď.) / všechny vyšetřeny karyologicky (u druhů zjištěny ploidní úrovně 2x, 4x, 6x, 8x, u hybridů 5x a 7x). Eleocharis palustris agg.: 152 populací (ČR, Sloven., Švéd., Nor., Dán., Hol., Ir., Špa., Švýc., Luc., Něm., Rak., It., Chor., Bul., Rum., Maď., Rus., Lit., Est.) / 142 vyšetřeno karyologicky. Vedle běžných cytotypů 2n=16, 38, 39, 46, 72-88 byly vzácněji zjištěny i hypoploidi s 2n=44, hybridní počty 2n=42, 60-70, proudovou cytometrií byla detekovány ploidní úrovně (4x, 11x, 12x, 16x). Festuca ovina agg.: 200 populací (ČR, Pol., Rak., Něm., Rum.) / 40 vyšetřeno karyologicky, 110 proudovou cytometrií (zjištěny ploidní úrovně 2x a 4x). Pilosella bauhinii agg.: 61 populací (ČR, Rak., Sloven., Slovin., Maď., Něm., Rum.) / karyologicky prověřeno 44 (4x, 5x, 6x); u 20 populací testovány breeding systémy - detekována apomixie u penta- a hexaploidů, sexualita u tetraploidů. Poa pratensis agg.: 84 populací (stř. a již. Evropa, USA - Montana, Aljaška). Značné pracovní úsilí bylo věnováno vybudování nové laboratoře molekulární taxonomie rostlin, tak aby byla funkční od prosince 1999 a mohla rozšířit spektrum biosystematických metod o postupy studující variabilitu genomu druhů a populací pomocí PCR.

Geobotanika

Byla vyvinuta a algoritmizována metodika prediktivního modelování prostorových vztahů diverzity společenstev cévnatých rostlin a environmentálních faktorů v krajinné úrovni. Tato metodika byla otestována na modelu krajiny Národního parku Podyjí (Tichý). Softwarově byl zpracován převod georeferencovaných databázových dat přímo do map rozšíření (propojením originálního programu JUICE (Tichý) a programu DMAP (Morton)). Byly testovány metody formalizované klasifikace vegetace na příkladu luk a suchých trávníků České republiky. Dosavadním hlavním výsledkem je definice statisticky odvozených sociologických skupin druhů těchto vegetačních typů (Chytrý). Publikované výstupy se zaměřily zejména na: teorii (Chytrý), testování počítačových modelů (Tichý), terénní sběr botanických dat v regionech (Hájek, Hájek et al., Rafajová, Tichý), měření faktorů prostředí (Hájek), zpracování významných botanických nálezů jako vedlejších produktů výzkumu (Danihelka et al., Hájek, Hájek et al.).

Biosystematika a ekologie bezobratlých

Pracovníci Katedry zoologie a ekologie

V roce 1999 byly publikovány (nebo jsou v konečné fázi přípravy k tisku) 2 monografie věnované bezobratlým živočichům Biosférické rezervace UNESCO ”Pálava”, a to 2. svazek dvoukřídlých a celá skupina vodních bezobratlých. U dvoukřídlých bylo zjištěno 3047 druhů ze 6644 známých z ČR, 34 z nich jsou druhy nové pro vědu (sp.n.), nalezené v této oblasti během výzkumu, který je datován od minulého století. 229 druhů je známo v rámci ČR jen z této oblasti. Zvláštní kapitolou je ochrana nalezených druhů, kriticky ohrožených je 26, ohrožených 52 a 72 zranitelných. Údaje o vodních bezobratlých, které jsou v těchto dnech upřesňovány, přinášejí informace o 4758 druzích známých z ČR, z nichž 1576 bylo nalezeno v B.R. Tři druhy jsou známy výlučně z B.R., 15 je kriticky ohrožených, 32 ohrožených a 36 zranitelných. Vydáním těcho 2 svazků je prodromus bezobratlých B.R. ”Pálava” kompletní.

Pracovníci Katedry fyziologie živočichů a obecné zoologie

Byl prováděn výzkum potravních vztahů mezi opylovači (Bombus) a rostlinami průzkumem náletu čmeláků na soubor odrůd jetele lučního (Trifolium pratense). Souběžně byly prováděny pokusy s chovy druhů Bombus terrestris a B. pascuorum jako zástupců dvou skupin druhů s rozdílnou strategií hnízdění a výchovy plodu s cílem zvládnutí potřebných metodických postupů pro umožnění návazné cílené podpory určitých druhů v ekosystémech. Dosažené poznatky jsou úměrné záměru stanovenému pro první rok a budou dále ověřovány. Byla ověřena metodika sledování náletu opylovačů na potravní rostliny a získaná data jsou vyhodnocována. Vzhledem k tomu, že část práce navazuje na předchozí výzkum, bylo možno seznámit s dílčími výsledky odbornou veřejnost přednesením referátů na konferenci v zahraničí.

Hydrobiologie

V rámci plánovaného studia bylo uskutečněno vzorkovaní na lokalitách s předpokládaným výskytem vzácných nebo vymírajících druhů vodního hmyzu. Byly sledovány především toky v oblasti Jeseníků, Šumavy, Krkonoš a Českomoravské vrchoviny. Byl tak prokázán výskyt druhu pošvatky Capnopsis schilerii, která byla považována za vyhynulou a jepice Ecdyonurus parahelveticus se stala novým druhem pro faunu ČR. Práce na biodiversitě fytobenthosu je založena na zpracování a případném doplnění vzorků sebraných v biologicky významných oblastech moravského regionu s posouzením druhové bohatosti a rozmanitosti vícerozměrnými statistickými metodami. Práce na biodiversitě aerofytních řas, jmenovitě zástupců řádu Trentepohliales, je založena na revizi nálezů z českého, moravského a případně slovenského regionu (poslední publikované údaje jsou 50 let staré) a na taxonomické práci na významných druzích srovnáváním morfologie dostupného materiálu. Mezi hlavní oblasti pro sběr dat při studiu fytobentosu patří: Podyjí, Moravský kras, Jeseníky a Bílé Karpaty. Dosavadní odběrová metoda je semikvantitativní a odpovídá tradiční hydrobiologické praxi pro odběr fytobentosu včetně stanovení biodiversity. Vytvoření kvantitativní odběrové metody je součástí níže uvedeného projektu GA ČR 206/99/P062. Mezi dosud sledované regiony pro studium aerofyních řas patří: Podyjí, Moravský kras, Pálava, Bílé Karpaty, Krkonoše, Třeboňsko, Šumava, Český ráj, Vysoké Tatry, Nízké Tatry a Slovenský ráj. Byla dokončena formální úprava databáze v programu ACCESS, která je průběžně plněna daty vzorkování lokalit “Výzkumného záměru” a projektů VaV, GA ČR a zakázky pro Státní meliorační správu. V současné době je v databázi 1917 lokalit. Byly zakoupeny programy pro presentaci dat, především převádění výskytu do síťových map a odčítaní geografických souřadnic. Cílem je vytvořit mapy výskytu jednotlivých druhů s možností neustálé aktualizace. tato data jsou velmi ceněna v rámci EU a je možné, že budeme garantovat zpracování checklistů a map výskytu jepic, pošvatek a chrostíků v Evropě (Grant EU No. EVK1-1999-00132).

Drobní savci

Faunistika a diverzita společenstev drobných savců. Byla dokončena první fáze faunisticko-ekologického mapování netopýrů v české části Západních Karpat a na území Moravského krasu. Bylo dokončeno dlouhodobé monitorování drobných zemních savců v Orlických horách a Hrubém Jeseníku. Pokračovalo dlouhodobé sledování dynamiky diverzity společenstev drobných savců, a to zejména v aluviálních a horských ekosystémech. Na evropské konferenci o výzkumu netopýrů byly prezentovány výsledky dlouhodobého studia letové aktivity netopýrů a míry jejich preference ve využívání různých typů biotopů na území Moravského krasu. Ve spolupráci s UK Praha byl přednesen vyžádaný úvodní referát o netopýrech palearktické oblasti (1 hodina). Na světovém symposiu o biospeleologii byl přednesen referát o výsledcích zimního a letního monitorování netopýrů v oblasti PR Turold (B.R. ”Pálava”). Populační ekologie vybraných druhů drobných savců. V tomto roce byl dokončen terénní výzkum populační dynamiky modelových druhů hlodavců v mokřadních ekosystémech Poodří. Podobně bylo ukončeno studium časových změn ve využívání jeskyně vrápencem malým. Behaviorální ekologie vybraných druhů savců. Cíle behaviorálně ekologických výzkumů probíhajících ve spolupráci s ÚBO AV ČR a realizovaných v rámci diplomových a dizertačních prací se podařilo částečně splnit. Zatímco výsledky studia výletové aktivity a antipredačního chování Eptesicus serotinus byly prezentovány na dvou mezinárodních konferencích, výzkum chování dvojic druhů netopýrů (sibling species Eptesicus serotinus/nilssonii a Plecotus auritus/austriacus) stále pokračuje. Nepodařilo se realizovat výzkum dvojice podobných druhů hrabošů (Microtus arvalis/agrestis). Naproti tomu probíhá dlouhodobý srovnávací výzkum chování další dvojice morfologicky těžko odlišitelných druhů netopýrů (Pipistrellus pipistrellus/pygmaeus). Na evropské konferenci o výzkumu netopýrů byl přednesen referát o synurbanizaci Nyctalus noctula.

Paraziti obratlovců

Oddělení parazitologie Katedry zoologie a ekologie

Pro období 1999 až 2000 bylo naplánováno celkem 14 časopiseckých publikací. V prvním roce řešení bylo vypracováno 16 rukopisů v angličtině, z těchto bylo 9 rukopisů odesláno do tisku, 3 z nich jsou v současné době přijaty k publikaci. Zbývajících 7 rukopisů bude do tisku odesláno před koncem roku 1999. Dokončení monografie plánované pro rok 1999 týkající se publikace přehledu fauny monogeneí na území České a Slovenské republiky formou komentovaného check-listu bylo přesunuto na následující rok.

Pracovníci Katedry fyziologie živočichů a obecné zoologie

V průběhu roku 1999 byl prováděn pravidelný sběr klíšťat Ixodes ricinus na parkové lokalitě v Brně a ve Vysokém Mýtě a jejich vyšetřování k dalšímu zpracování: a) na přítomnost spirochet v trávicím traktu k zjišťování promořenosti klíšťat v městské aglomeraci a rizika nákazy jejich obyvatel, b) objevené spirochety byly dále zpracovávány metodou PCR ke stanovení přítomnosti patogenní Borrelia sp., c) z více infikovaných klíšťat byly provedeny izolační pokusy k získání spirochetální kultury k dalšímu zpracování. Na lokalitě Studénka byl prováděn odchyt hlodavců jako vektorů onemocnění LB, stanovení jejich kvantitativního a druhového zastoupení: a) byly odebrány vzorky výplachů srdce ke stanovení antiborreliových Ab, b) část sleziny a ledviny byly kultivovány v kultivačním médiu k získání izolátů spirochet, c) byly odebrány močové měchýře ke stanovení přítomnosti patogenních spirochet metodou PCR, d) byly odebráni exoparaziti a sledováni na přítomnost spirochet. Na lokalitách Studénka a Vysoké Mýto byli odchytáváni hematofágní členovci čeledi Simulidae, Ceratopogonidae, Culicidae a mikroskopicky stanovena přítomnost spirochet v jejich zažívacím traktu. Vzorky byly dále: a) analýzovány pomocí metody PCR, b) kultivovány k získání kultury.

Zabezpečení výzkumného záměru:

Odborné

Jednotlivé biologické disciplíny participující v předkládaném VZ mají na PřF již dlouholetou tradici. V minulých 9 letech byly tyto systematické obory rozvíjeny především díky grantům, z domácích to byla zejména GA ČR (20 grantů), ale i GA AV ČR (1), Vláda ČR (2), MŽP (2), MŠMT (12), ze zahraničních pak Tempus a Britská vláda (Darwin Initiative) (2). Během uvedeného období zveřejnil řešitelský kolektiv (i ve spoluautorství) mj. celkem 20 monografií a 36 publikací v časopisech uvedených v seznamu Sci J. Cit. Report. Ve stejném období přednesli na zahraničních konferencích 11 vyžádaných přednášek a účastnili se organizování 6 zahraničních a 11 domácích konferencí a seminářů. Plánované cíle VZ staví na těchto grantech a všech dalších aktivitách (ať již ukončených nebo končících).

Biosystematika rostlin

Řešení probíhalo v návaznosti na ostatní taxonomicko-chorologické aktivity katedry - zejména v souvislosti s grantovým projektem ”Květena České republiky” GA ČR 206/99/1545.

Geobotanika

Řešení probíhalo v návaznosti na tradice výzkumu v geobotanické pracovní skupině katedry systematické botaniky a geobotaniky, zčásti též v návaznosti na řešené grantové projekty GA ČR 206/99/1523 ”Parametrizace fytocenologického systému pomocí velkých souborů dat” (řešitel M. Chytrý) a 206/99/1240 ”Svahová prameniště moravskoslovenského pomezí - flóra, vegetace, stanoviště a vývoj v mladším holocénu” (řešitel K. Rybníček, spoluřešitel V. Řehořek).

Biosystematika a ekologie bezobratlých

Pracovníci Katedry zoologie a ekologie

Studium bezobratlých živočichů a entomologie jsou soustavně rozvíjenými obory katedry již od jejího založení, a to vždy v úzké vazbě na hydrobiologii. Pracoviště je v současné době významným koordinačním centrem naší i mezinárodní dipterologie, a to jak v organizaci výzkumu, tak i v jeho prezentaci a setkáních nadnárodního charakteru. Dipterologie je na katedře orientována na biosystematiku, ekologii a biomonitoring. Recentně tak byla studována fauna stepí, agrocenóz včetně jejich rozptýlené zeleně, fauna lužních lesů včetně vlivu vysychání tohoto ekosytému po vodohospodářských úpravách na společenstvo členovců, fauna smrkové monokultury, krevsající paraziti, parazitoidi hmyzu, synantropní fauna apod. Kromě výše uvedených zájmových oblastí, pokrývajících území bývalého Československa, byla studována i fauna dvoukřídlého hmyzu Skandinávie, fauna bambusových porostů v jihovýchodní Asii aj. Pro území České republiky a Slovenska je také pravidelně zpracováván "Přehled dipterologické literatury", který v současné době zahrnuje publikace již od roku 1758. Pro oblast Biosférické rezervace UNESCO "Pálava" je od roku 1994 zpracováván komentovaný přehled suchozemských i vodních bezobratlých živočichů, včetně hmyzu, který již zahrnuje více jak 10 000 druhů. Vazba na ukončené a končící granty GA ČR: 206/93/2053 (Rozkošný, Vaňhara) 1993-1995, 206/96/0997 (Rozkošný, Vaňhara) 1996-1998, 206/96/0997 (Opravilová) 1997-1999.

Během roku 1999 došlo k růstu odbornosti členů řešitelského týmu, J. Vaňhara byl jmenován a ustanoven profesorem zoologie, J. Schlaghamerský předloží do konce roku doktorskou dizertaci.

Pracovníci Katedry fyziologie živočichů a obecné zoologie

Výzkum opylovačů navazuje na více než 25 leté zkušenosti řešitele v této oblasti, získané ve VÚ pícninářském v Troubsku, spoluprací na řešení grantu MZVŽ RE5548 ”Chov čmeláků a včel medonosných pro opylování ve sklenících”, a dále souběžného grantu GA ČR 203/98/0453 ”Chemické signály ovlivňující chování čmeláků”, řešeného ve spolupráci s VÚ OCHB v Praze.

Hydrobiologie

Obor hydrobiologie je rozvíjen na Katedře zoologie a ekologie již od počátku výuky zoologie. Dlouhodobě je pozornost věnována na čeledi pakomárovitých, jejichž larvy a kukly jsou významnou složkou vodních společenstev bezobratlých. Také studium vodních Oligoacheta má dlouhodobou tradici. Studium v rámci tzv. projektu 210, který v letech 1959–1962 byl zmapován výskyt vodních bezobratlých na území ČR, především v povodí Moravy, Odry a Dunaje. Pracovníky katedry byl vydán ”Klíč vodních larev hmyzu” a návrh mezinárodně uznávané metody vyhodnocování čistoty vody (saprobní index). v současné době je výzkum zaměřen na dva základní směry – výzkum vlivu prostředí na biotu toků (např. výzkum vlivu vodních nádrží, výzkum vlivu minimálních průtoků, ekologická hodnocení vodních staveb a revitalizací). Druhým směrem je doplnění stávajících znalosti o fauně vodních organismů z hlediska jejich taxonomie, biologie a ekologie. VZ navazuje na vyřešené úkoly GA ČR 204/93/2051 (Helešic) 1993-1995, 204/93/0276 (Helešic) 1993-95, 204/94/1474 (Helešic) 1994-1996, 206/96/0997 (Opravilová) 1996-99 a VaV /510/2/ 1997 (1995-1997).

Během roku 1999 došlo k růstu odbornosti členů řešitelského týmu, proběhla habilitace J. Helešice a byly obhájeny 3 dizertační práce: K. Brabec, B. Koudelková, S. Zahrádková.

Drobní savci

Probíhající výzkumy ve větší míře navazují na předchozí projekty. Úspěšnost začínajících projektů je garantována tradicí pracoviště, dlouholetou zkušeností řešitelů, úzkou spoluprací s ÚBO AV ČR a díky tomu také velmi dobrým přístupem k nejnovějším informacím. Přehled předchozích projektů, na něž zčásti navazují výzkumy řešené v rámci výzkumného záměru: GA ČR 204/93/2241, 206/99/1519; GA AV ČR 66907 a dílčí projekty zadané AOPK (M 44/2 - HS 27/94, GA/747/93 - HS30/95, HS32/96, HS55/97, HS56/97, HS63/98, HS64/98).

Paraziti obratlovců

Oddělení parazitologie Katedry zoologie a ekologie

Projekt navazuje na granty GA ČR 508/93/2049 (Gelnar) 1993-1995, 524/98/0940 (Gelnar) 1998-2000, Fondu rozvoje VŠ MŠMT V 346/1993, V 346/1994, F 1225/1994, F 304/1997, F 290/1997, F 277/1997 (Gelnar, Koubková) a Tempus 1994 (Gelnar).

Během roku 1999 došlo k růstu odbornosti členů řešitelského týmu. Odevzdána byla jedna habilitační práce: M. Gelnar. Obhájeny byly dvě doktorské disertace: B. Koubková, Š. Šebelová. Předloženy byly dvě rigorózní práce: A. Šimková, D. Kadlec.

Pracovníci Katedry fyziologie živočichů a obecné zoologie

Návaznost: grant GA ČR J. Knoz (spoluřešitel), 1992-1994, problematika ekologie borélií. A. Žákovská, granty Fondu rozvoje VŠ (F2 0623, F3 0286), přenašeči původce Lymeské boreliózy, 1996, 1997.

Personální

Ve schváleném VZ bylo plánováno přijmout 6 nových pracovníků na plný úvazek a na celou dobu jeho trvání. Plán nebyl v r. 1999 naplněn, protože mzdové prostředky byly uvolněny až od května t.r. a povolený počet přijatých pracovníků dosahoval max. do 4 celých úvazků a méně v některých měsících. Na VZ pracovalo v průběhu roku celkem 33 pracovníků, z toho 21 učitelů a odborných pracovníků (včetně učitelů-důchodců) a 12 technických pracovníků (včetně studentů PGS). Z uvedených 33 pracovníků uzavřelo pracovní poměr jen pro výzkumný záměr 6 studentů PGS (Hájek, Hiršová, Horová, Matějusová, Šebelová, Šimková) na úvazek 0,4-1,0 na 1-8 měsíců; 2 pracovníci pro dokumentaci a administrativu (Slezáková, Kvasničková) na úvazek 0,2-0,7 na 3-4 měsíce a 3 učitelé-důchodci (Knoz, Opravilová, Vicherek) na úvazek 0,1-0,7 na dobu 4-5 měsíců. Osobní příplatky byly vypláceny 6 pracovníkům (Hiršová, Horová, Schlaghamerský, Slezáková, Šebelová, a Šerý, který byl odměňován za práci na VZ jen touto formou -zaměstnán na maximální úvazek studenta PGS - 0,5 na KFŽOZ). Přehled pracovníků jednotlivých řešených oborů (vedoucí podtrženi):

Biosystematika rostlin

  • akademičtí pracovníci: Bureš, Rotreklová, Řehořek, Grulich
  • neakademičtí pracovníci: Horová
  • prezenční studenti DSP: Ehrenbergerová
  • distanční studenti DSP: Danihelka
  • diplomanti: Stoneberg-Holt, Filippov, Pikner, Šmarda

Geobotanika

  • akademičtí pracovníci: Chytrý, Grulich, Unar
  • neakademičtí pracovníci: Tichý, Rafajová
  • prezenční studenti DSP: Hájek, Burianová
  • distanční studenti DSP: Danihelka, Sedláková

Biosystematika a ekologie bezobratlých

Pracovníci Katedry zoologie a ekologie

  • akademičtí pracovníci: Vaňhara, Rozkošný, Schlaghamerský
  • neakademičtí pracovníci: Slezáková
  • prezenční studenti DSP: Hiršová
  • diplomanti: Horsák, Kment, Kohoutová (absolvovala 1998), Meixnerová, Vařecha (autoři jednotlivých kapitol obou monografií)
  • externí spolupracovníci: 29 (autoři jednotlivých kapitol obou monografií, ČR, SR)

Pracovníci Katedry fyziologie živočichů a obecné zoologie

  • akademičtí pracovníci: Ptáček
  • diplomanti: Foltýnová

Hydrobiologie

  • akademičtí pracovníci: Helešic, Komárek, Sedlák, Zahrádková, Kubíček, Opravilová
  • neakademičtí pracovníci: Schenková
  • prezenční studenti DSP: Mergl, Kopecký
  • distanční studenti DSP: Špaček, Hodovský
  • diplomanti: Bartušek, Horsák, Kment, Komzák, Němcová, Omesová
  • externí spolupracovníci: Soldán (BF JU České Budějovice), Špaček (PřF UK Praha),. Uvíra (PřF UP Olomouc), Brabec, Losos, Hodovský, Scheibová (Brno)

Drobní savci

  • akademičtí pracovníci: Řehák, Gaisler
  • prezenční studenti DSP: Petrželková, Pokorný
  • distanční studenti DSP: Bryja, Gajdošík, Ševčík
  • diplomanti: Baroň, Berková, Bryjová, Mikšíková
  • externí spolupracovníci: Nesvadbová, Zukal (Brno)

Paraziti obratlovců

Oddělení parazitologie Katedry zoologie a ekologie

  • akademičtí pracovníci: Gelnar, Koubková
  • neakademičtí pracovníci: Šebelová H. (do 30.9.), Hrubešová (od 1.10.), Šebelová Š.
  • prezenční studenti DSP: Jarkovský, Matějusová, Řehulková, Šimková, Zurawski
  • distanční studenti DSP: Hodová, Hricová, Kadlec
  • diplomanti: Blažek, Ondračková

Pracovníci Katedry fyziologie živočichů a obecné zoologie

  • akademičtí pracovníci: Žákovská, Knoz
  • neakademičtí pracovníci: Halušková
  • prezenční studenti DSP: Šerý
  • distanční studenti DSP:
  • diplomanti:

Prostorové a materiálně technické

Jednotlivá pracoviště jsou vybavena technickým zázemím rozdílné úrovně. Proto bude zapotřebí dovybavit je potřebným zařízením, v průběhu dalších let je ovšem soustavně doplňovat a rovněž modernizovat. Týká se to zejména optiky, PC vybavení, repro techniky i vlastního technického vybavení laboratoří. V tomto roce byla proto největší část prostředků, investičních i neinvestičních z VZ, z prostředků kateder i ze “spolupracujících” grantů, věnována na nejdůležitější doplňování scházejícího zařízení, ať již to byly špičkové mikroskopy Olympus, včetně různých doplňujících komponentů (např. digitalizace dat), výkoné PC pro přípravu mapových podkladů, přenosné notebooky ke sběru dat v terénu, ale i projekční zařízení potřebné k finální prezentaci dat na různých setkáních odborníků apod. Důležitou součástí zabezpečující dokonalé technické zázemí je budování dvou nových laboratoří (viz níže). Má-li se však stát fakulta typem tzv. ”Research faculty” bude nezbytné v tomto úsilí pokračovat i v příštích letech.

Biosystematika rostlin

Prostorové i materiálně technické zázemí poskytla zčásti Katedra systematické botaniky a geobotaniky. Pro účely projektu byla z prostředků VZ dobudována laboratoř molekulární taxonomie - ta bude v nejbližších dnech vybavena posledními přístroji, tak aby bylo během prosince 1999 možné začít s izolací DNA (termoblok, lahve na tekutý dusík, vortex, izolační kity, váhy, chlazená centrifuga) a s PCR-RAPD (termocykler, vysokonapěťový zdroj, elektroforetická vana, transiluminátor s dokumentačním zařízením, laminární box). Další prostředky byly věnovány na cestovné spojené se sběrem materiálu a na základní vybavení laboratoře (sklo, chemikálie, mraznička aj.).

Geobotanika

Prostorové i materiálně technické zázemí poskytla Katedra systematické botaniky a geobotaniky. Pro účely projektu byly zakoupeny dva osobní počítače a dva notebooky, které doplnily stávající vybavení katedry výpočetní technikou.

Biosystematika a ekologie bezobratlých

Pracovníci Katedry zoologie a ekologie

Pracoviště je v posledních letech vybavováno dobrou optikou Olympus, bude však zapotřebí v tomto trendu pokračovat. Počítačová technika je na střední úrovni a bude zapotřebí ji soustavně modernizovat vzhledem k jejímu rychlému zastarávání. Prostorově je pracoviště, stejně tak jako i celá Katedra zoologie a ekologie, silně předimenzováno, což dokládá mj. i vysoký počet studentů DSP i řádného studia spolupracujících v rámci svých disertačních i diplomových prací na řešení VZ. Situace je řešena adaptací sklepních prostor.

Pracovníci Katedry fyziologie živočichů a obecné zoologie

Ke sledování byly využity porosty souboru odrůd VÚ pícninářského v Troubsku u Brna, což dovolilo provést zamýšlená pozorování s minimálními možnými náklady avšak ve větší šíři než by umožnil jiný typ porostu vybrané potravní rostliny. Pro zpracování a digitalizaci výsledků a zejména jejich budoucí prezentaci na Internetu je nutno zakoupit modernější typ PC a periferie než je v současné době k dispozici.

Hydrobiologie

Prostorová situace je velmi vážná, především vzhledem k předpokládanému nárůstu DSP studentů a nástupu Dr. Brabce na pracoviště. Materiálně technické vybavení jsme řešili především z jiných zdrojů s tím, že v roce 2000 bude dovybavena optika o analýzu obrazu a zařízením na uchovávání mikro a makro snímků organismů na elektronickém mediu. Z prostředků VZ byly zakoupeny přístroje na úpravu vzorků a zaměřování lokalit (dálkoměr a výškoměr).

Drobní savci

Zatímco sběr dat probíhal v terénu za podpory řady institucí (AOPK, Správy CHKO aj.), vlastní zpracování získaných dat a hodnocení výsledků se odehrálo ve stísněných prostorech pracoven. K terénním výzkumům byly z větší části použity prostředky a přístroje z inventáře KZE – sklapovací, padací a živolovné pasti k odlovu drobných zemních savců, nárazové mlžné sítě a speciální odchytová klec k odchytu netopýrů, několik typů běžných detektorů ultrazvuku k základním faunisticko-ekologickým studiím netopýrů - QMC - mini, Skye, Pettersson D-100, D-200, D-240, nahrávací stereo magnetofon, teploměry, luxmetr, ruční radiostanice atd. Z vybavení jiných institucí byly použity další detektory ultrazvuku Pettersson D220, D980, speciální magnetofon SONY, videokamera, infra-závora. Bohužel projevila se negativně absence notebooku, kvalitního detektoru ultrazvuku a nahrávacího zařízení s možností následné analýzy echolokačních signálů v PC. Pro další výzkumy je nutno zajistit mikrovysílače pro telemetrická sledování. Pro behaviorální studie by bylo vhodné zakoupit videokameru s možností nočního vidění, nebo alespoň noktovizor.

Paraziti obratlovců

Oddělení parazitologie Katedry zoologie a ekologie

Prostorové podmínky oddělení parazitologie jsou naprosto nevyhovující. V pěti nevelkých místnostech pracují 4 zaměstnanci a 8 studentů DSP. Řešení této kritické situace lze hledat v úpravě sklepních prostor, kde bude v příštím roce vybudována laboratoř umožňující práci 3 až 4 studentů. Dalším krokem bude rozšíření a asanace skleníku, což umožní vybudování nezbytné experimentální báze. Pracoviště je referenční laboratoří firmy OLYMPUS pro Českou republiku a je vybaveno několika špičkovými mikroskopickými systémy (BX 50 + Nomarski DIC + fotosystém PM10 + záznamový video systém a kreslicí zařízení; fluorescenční BX 60 + Nomarski DIC + fotosystém PM30; inverzní mikroskop IMT 2 + fázový kontrast + Nomarski a preparační stereomikroskop SZH 10 + kreslicí zařízení). Ke dvěma mikroskopům je připojen systém pro digitální analýzu obrazu OLYMPUS Micro Image. Z prostředků VZ byl zakoupen fázový mikroskop BX50 s kreslicím zařízením.

Pracovníci Katedry fyziologie živočichů a obecné zoologie

Prozatím se pracuje v nouzových laboratořích, ve kterých není dostatečný prostor a podmínky pro výzkumnou práci. V současné době je navržena rekonstrukce 3 místností pro účely imunologického výzkumu a výuky. Vypracovaný projekt byl schválen, ale jeho realizace bude uskutečněna až v roce 2000. V těchto laboratořích bude prováděn také výzkum týkající se problematiky VZ. Proto pro další pokračování řešení výzkumného záměru je bezpodmínečně nutné vybavit tuto laboratoř přístrojově i materiálně.

Dosažené výsledky a jejich prezentace

V plánu na tento rok bylo připravit k tisku a publikovat 47 časopiseckých příspěvků, 3 monografie a 3 instalace WWW. Následující přehled dokládá překročení tohoto plánu, obsahuje 52 publikací s vročením 1999, 3 monografie a 4 instalace WWW. Mnohé příspěvky uvedené v oddílu “Konference” jsou úplnými časopiseckými příspěvky (publikovanými i v SCI časopisech) a bylo by možno přičíst je k publikacím, které jsou sumovány v tomto oddílu.

Během tohoto roku se pracovníci kooperující v rámci VZ zúčastnili celkem 19 odborných setkání konferenčního typu na národní i mezinárodní úrovni, na kterých bylo prezentováno celkem 76 příspěvků, ať již formou aktivního vystoupení, nebo posteru. Velkou měrou přispěli studenti DSP i diplomanti.

 

Biosystematika rostlin

Konference

Bureš P. (1999): Eleocharis subser. Eleocharis v ČR. Kritické skupiny jednoděložných (Critical Taxa of Monocotyledons). Pracovní konference České Botanické Společnosti, Praha, 19.–20.listopad 1999.

Pikner R. (1999): Cytogeografie Eleocharis uniglumis s.l. v jihovýchodní Evropě. Kritické skupiny jednoděložných (Critical Taxa of Monocotyledons). Pracovní konference České Botanické Společnosti, Praha, 19.–20.listopad 1999.

Filippov P. (1999): Schoenoplectus lacustris a S. tabernaemontani v ČR. Kritické skupiny jednoděložných (Critical Taxa of Monocotyledons). Pracovní konference České Botanické Společnosti, Praha, 19.–20.listopad 1999.

Grulich V. et Ehrenbergerová K. (1999): Rod Festuca ve středoevropském prostoru – inventura problému. Kritické skupiny jednoděložných (Critical Taxa of Monocotyledons). Pracovní konference České Botanické Společnosti, Praha, 19.–20.listopad 1999.

Ehrenbergerová K. (1999): Problematika druhů rodu Festuca ze ser. Festuca (Festuca ovina agg.). Kritické skupiny jednoděložných (Critical Taxa of Monocotyledons). Pracovní konference České Botanické Společnosti, Praha, 19.–20.listopad 1999.

Šmarda P. (1999): Ploidní typy Festuca ser. Psamophillae v ČR. Kritické skupiny jednoděložných (Critical Taxa of Monocotyledons). Pracovní konference České Botanické Společnosti, Praha, 19.–20.listopad 1999.

Geobotanika

Hájek M. (1999): Zajímavé nálezy cévnatých rostlin v Bílých Karpatech 2. Sborn. Přírod. Kl. Uherské Hradiště 4:12-18.

Hájek M., Burianová P. & Hrbatý J. (1999): Rostlinná společenstva rašelinišť a slatinišť CHKO Malé Karpaty. Sborn. Přírod. Kl. Uherské Hradiště 4:60-67.

Hájek M., Perný M. & Mereďa jun. P. (1999): Floristický příspěvek z Bukovských vrchů a Laborecké vrchoviny (SV Slovensko). Bull. Slov. Bot. Spoločn. 21: 143-149.

Rafajová M. (1999): Lesní vegetace údolí Jevišovky a mapa potenciální přirozené vegetace. Thayensia 2: 38-60.

Tichý L. (1999): Predictive modeling of the potential natural vegetation pattern in the Podyjí National Park, Czech Republic. Folia Geobot. 34: 243-252.

Konference

Sedláková I., Chytrý M. & Tichý L. (1999): Species richness across a secondary succession gradient in a dry heathland. In: Abstracts from International workshop “Spontaneous succession in ecosystem restoration”, České Budějovice, September 7-10, 1999, p. 17.

 

Biosystematika a ekologie bezobratlých

Pracovníci Katedry zoologie a ekologie

Barták M. & Rozkošný R., 1999: Piophilidae. In.: Rozkošný R. & Vaňhara J. (eds), Diptera of the Pálava Biosphere Reserve of UNESCO. Vol. 2. Folia Fac. sci. nat. Univ. Masaryk. Brun., Biol., 100: 251-253.

Barták M. & Rozkošný R., 1999: Sepsidae. In.: Rozkošný R. & Vaňhara J. (eds), Diptera of the Pálava Biosphere Reserve of UNESCO. Vol. 2. Folia Fac. sci. nat. Univ. Masaryk. Brun., Biol., 100: 287-289.

Beran L. & Horsák M., 1999: Mollusca. In: Opravilová V., Vaňhara J. & Sukop I. (eds), Aquatic Invertebrates of the Pálava Biosphere Reserve of UNESCO. Folia Fac. sci. nat. Univ. Masaryk. Brun., Biol., 101: 79-87.

Gregor F. & Rozkošný R., 1999: Calliphoridae, Rhinophoridae. In.: Rozkošný R. & Vaňhara J. (eds), Diptera of the Pálava Biosphere Reserve of UNESCO. Vol. 2. Folia Fac. sci. nat. Univ. Masaryk. Brun., Biol., 100: 403-410.

Gregor F. & Rozkošný R., 1999: Fanniidae. In.: Rozkošný R. & Vaňhara J. (eds), Diptera of the Pálava Biosphere Reserve of UNESCO. Vol. 2. Folia Fac. sci. nat. Univ. Masaryk. Brun., Biol., 100: 387-392.

Helešic J., 1999: Plecoptera. . In: Opravilová V., Vaňhara J. & Sukop I. (eds), Aquatic Invertebrates of the Pálava Biosphere Reserve of UNESCO. Folia Fac. sci. nat. Univ. Masaryk. Brun., Biol., 101: 181-185.

Hiršová H., 1999: Ephydridae. In.: Rozkošný R. & Vaňhara J. (eds), Diptera of the Pálava Biosphere Reserve of UNESCO. Vol. 2. Folia Fac. sci. nat. Univ. Masaryk. Brun., Biol., 100: 365-371.

Kment P., 1999: Heteroptera: Nepomorpha and Gerromorpha. In: Opravilová V., Vaňhara J. & Sukop I. (eds), Aquatic Invertebrates of the Pálava Biosphere Reserve of UNESCO. Folia Fac. sci. nat. Univ. Masaryk. Brun., Biol., 101: 187-194.

Kohoutová M., 1999: Muscidae. In.: Rozkošný R. & Vaňhara J. (eds), Diptera of the Pálava Biosphere Reserve of UNESCO. Vol. 2. Folia Fac. sci. nat. Univ. Masaryk. Brun., Biol., 100: 393-401.

Kopecký J., 1999: Ostracoda. In: Opravilová V., Vaňhara J. & Sukop I. (eds), Aquatic Invertebrates of the Pálava Biosphere Reserve of UNESCO. Folia Fac. sci. nat. Univ. Masaryk. Brun., Biol., 101: 139-143.

Kopecký J., Omesová M. & Sukop I., 1999: Copepoda. In: Opravilová V., Vaňhara J. & Sukop I. (eds), Aquatic Invertebrates of the Pálava Biosphere Reserve of UNESCO. Folia Fac. sci. nat. Univ. Masaryk. Brun., Biol., 101:145-154.

Kubíček F. & Opravilová V., 1999: Isopoda: Asellata. In: Opravilová V., Vaňhara J. & Sukop I. (eds), Aquatic Invertebrates of the Pálava Biosphere Reserve of UNESCO. Folia Fac. sci. nat. Univ. Masaryk. Brun., Biol., 101: 155-157.

Meixnerová O. & Rozkošný R., 1999: Anthomyiidae. In.: Rozkošný R. & Vaňhara J. (eds), Diptera of the Pálava Biosphere Reserve of UNESCO. Vol. 2. Folia Fac. sci. nat. Univ. Masaryk. Brun., Biol., 100: 379-386.

Opravilová V. & Kubíček F., 1999: Acari - Hydrachnellae. In: Opravilová V., Vaňhara J. & Sukop I. (eds), Aquatic Invertebrates of the Pálava Biosphere Reserve of UNESCO. Folia Fac. sci. nat. Univ. Masaryk. Brun., Biol., 101: 111-114.

Opravilová V. & Kubíček F., 1999: Bryozoa. In: Opravilová V., Vaňhara J. & Sukop I. (eds), Aquatic Invertebrates of the Pálava Biosphere Reserve of UNESCO. Folia Fac. sci. nat. Univ. Masaryk. Brun., Biol., 101: 269-272.

Opravilová V. & Kubíček F., 1999: Catenulida, Macrostomida, Neorhabdocoela. In: Opravilová V., Vaňhara J. & Sukop I. (eds), Aquatic Invertebrates of the Pálava Biosphere Reserve of UNESCO. Folia Fac. sci. nat. Univ. Masaryk. Brun., Biol., 101: 47-50.

Opravilová V. & Kubíček F., 1999: Plathelminthes: Macrostomida, Neorhabdocoela. In: Opravilová V., Vaňhara J. & Sukop I. (eds), Aquatic Invertebrates of the Pálava Biosphere Reserve of UNESCO. Folia Fac. sci. nat. Univ. Masaryk. Brun., Biol.

Opravilová V. & Kubíček F., 1999: Tardigrada. In: Opravilová V., Vaňhara J. & Sukop I. (eds), Aquatic Invertebrates of the Pálava Biosphere Reserve of UNESCO. Folia Fac. sci. nat. Univ. Masaryk. Brun., Biol., 97-102.

Opravilová V. & Kubíček F., 1999: Tricladida. In: Opravilová V., Vaňhara J. & Sukop I. (eds), Aquatic Invertebrates of the Pálava Biosphere Reserve of UNESCO. Folia Fac. sci. nat. Univ. Masaryk. Brun., Biol., 101: 51-54.

Opravilová V., 1999: Gastrotricha. In: Opravilová V., Vaňhara J. & Sukop I. (eds), Aquatic Invertebrates of the Pálava Biosphere Reserve of UNESCO. Folia Fac. sci. nat. Univ. Masaryk. Brun., Biol., 101: 65-66.

Opravilová V., 1999: Hydrozoa: Hydroida. In: Opravilová V., Vaňhara J. & Sukop I. (eds), Aquatic Invertebrates of the Pálava Biosphere Reserve of UNESCO. Folia Fac. sci. nat. Univ. Masaryk. Brun., Biol., 101: 43-45.

Opravilová V., 1999: Porifera: Spongillidae. In: Opravilová V., Vaňhara J. & Sukop I. (eds), Aquatic Invertebrates of the Pálava Biosphere Reserve of UNESCO. Folia Fac. sci. nat. Univ. Masaryk. Brun., Biol., 101: 39-41.

Opravilová V., Vaňhara J. & Sukop I. (eds), 1999: Aquatic Invertebrates of the Pálava Biosphere Reserve of UNESCO. Folia Fac. sci. nat. Univ. Masaryk. Brun., Biol., 101: 1.280.

Rozkošný R. & Vaňhara J. (eds), 1999: Diptera of the Pálava Biosphere Reserve of UNESCO. Vol. 2. Folia Fac. sci. nat. Univ. Masaryk. Brun., Biol., 100: 221-458.

Rozkošný R. & Vaňhara J., 1999: Advances in Czech and Slovak dipterology. In: JEDLIČKA L. (ed.), 1999: Dipterologica bohemoslovaca 9: 3-10.

Rozkošný R., 1999: Diptera. In: Opravilová V., Vaňhara J. & Sukop I. (eds), Aquatic Invertebrates of the Pálava Biosphere Reserve of UNESCO. Folia Fac. sci. nat. Univ. Masaryk. Brun., Biol., 101: 211-239.

Rozkošný R., 1999: Hippoboscidae. In.: Rozkošný R. & Vaňhara J. (eds), Diptera of the Pálava Biosphere Reserve of UNESCO. Vol. 2. Folia Fac. sci. nat. Univ. Masaryk. Brun., Biol., 100: 441-443.

Rozkošný R., 1999: Phaeomyiidae, Sciomyzidae. In.: Rozkošný R. & Vaňhara J. (eds), Diptera of the Pálava Biosphere Reserve of UNESCO. Vol. 2. Folia Fac. sci. nat. Univ. Masaryk. Brun., Biol., 100: 281-286.

Sedlák E., 1999: Trichoptera. In: Opravilová V., Vaňhara J. & Sukop I. (eds), Aquatic Invertebrates of the Pálava Biosphere Reserve of UNESCO. Folia Fac. sci. nat. Univ. Masaryk. Brun., Biol., 101: 201-206.

Sukop I. & Kopecký J., 1999: Cladocera. In: Opravilová V., Vaňhara J. & Sukop I. (eds), Aquatic Invertebrates of the Pálava Biosphere Reserve of UNESCO. Folia Fac. sci. nat. Univ. Masaryk. Brun., Biol., 127-137.

Sukop I. & Sedlák E., 1999: Amphipoda. In: Opravilová V., Vaňhara J. & Sukop I. (eds), Aquatic Invertebrates of the Pálava Biosphere Reserve of UNESCO. Folia Fac. sci. nat. Univ. Masaryk. Brun., Biol., 101: 159-161.

Sukop I. & Sedlák E., 1999: Anostraca. In: Opravilová V., Vaňhara J. & Sukop I. (eds), Aquatic Invertebrates of the Pálava Biosphere Reserve of UNESCO. Folia Fac. sci. nat. Univ. Masaryk. Brun., Biol., 101: 115-118.

Sukop I. & Sedlák E., 1999: Conchostraca. In Opravilová V., Vaňhara J. & Sukop I. (eds), Aquatic Invertebrates of the Pálava Biosphere Reserve of UNESCO. Folia Fac. sci. nat. Univ. Masaryk. Brun., Biol., 101: 123-125.

Sukop I. & Sedlák E., 1999: Decapoda. In: Opravilová V., Vaňhara J. & Sukop I. (eds), Aquatic Invertebrates of the Pálava Biosphere Reserve of UNESCO. Folia Fac. sci. nat. Univ. Masaryk. Brun., Biol., 101: 163-165.

Sukop I. & Sedlák E., 1999: Notostraca. In: Opravilová V., Vaňhara J. & Sukop I. (eds), Aquatic Invertebrates of the Pálava Biosphere Reserve of UNESCO. Folia Fac. sci. nat. Univ. Masaryk. Brun., Biol., 101: 119-121.

Vaňhara J., 1999: Megaloptera: Sialidae. In: Opravilová V., Vaňhara J. & Sukop I. (eds), Aquatic Invertebrates of the Pálava Biosphere Reserve of UNESCO. Folia Fac. sci. nat. Univ. Masaryk. Brun., Biol., 101: 195-197.

Vaňhara J., 1999: Tachinidae. In: Rozkošný R. & Vaňhara J. (eds), Diptera of the Pálava Biosphere Reserve of UNESCO. Vol. 2. Folia Fac. sci. nat. Univ. Masaryk. Brun., Biol., 100: 423-436.

Vařecha D. & Kubíček F., 1999: Rotifera. In: Opravilová V., Vaňhara J. & Sukop I. (eds), Aquatic Invertebrates of the Pálava Biosphere Reserve of UNESCO. Folia Fac. sci. nat. Univ. Masaryk. Brun., Biol., 101: 55-64.

Wohlgemuth E. & Schenková J., 1999: Aeolosomata, Clitellata: Oligochaeta.. In: Opravilová V., Vaňhara J. & Sukop I. (eds), Aquatic Invertebrates of the Pálava Biosphere Reserve of UNESCO. Folia Fac. sci. nat. Univ. Masaryk. Brun., Biol., 101: 89-95.

Zahrádková S., 1999: Ephemeroptera. . In: Opravilová V., Vaňhara J. & Sukop I. (eds), Aquatic Invertebrates of the Pálava Biosphere Reserve of UNESCO. Folia Fac. sci. nat. Univ. Masaryk. Brun., Biol., 101: 167-171.

Konference

Hiršová H., 1999: Složení a sezónní dfynamika společenstva čeledi Ephydridae (Diptera) PR slanisko Novosedly. In: Zoologické dny Brno 1999. Abstrakta referátů z konference, Čs. zool. spol., Brno, 4.-5.listopad 1999, p. 53.

Schlaghamerský J., 1999: The impact of flooding on the saproxylic beetles and ants in South Moravian floodplain forest. In: Abstracts 5th Central European Workshop on Soil Zoology, Institute of Soil Biology AV CR, České Budějovice, April 27-30, 1999, p. 39.

Schlaghamerský J., 1999: Vliv záplav na saproxylická společenstva brouků (Coleoptera) a mravenců (Formicoidea) v lužních lesích na jižní Moravě. In: Zoologické dny Brno 1999. Abstrakta referátů z konference, Čs. zool. spol., Brno, 4.-5.listopad 1999, p. 6.

Pracovníci Katedry fyziologie živočichů a obecné zoologie

Konference

Ptáček V., 1999: Different bee species for pollination in enclosures. Specialists’ Meeting on Insect Pollination in Greenhouses, Apimondia, ICPPR, FAO, Soesterberg, Netherlands, September 30-October 2, 1999.

Ptáček V., 1999: Obtaining and overwintering young bumble bee (Hymenoptera, Bombinae) queens. Specialists’ Meeting on Insect Pollination in Greenhouses, Apimondia, ICPPR, FAO, Soesterberg, Netherlands, September 30-October 2, 1999.

 

Hydrobiologie

Helešic J. & Kubíček F. (eds), 1999: Hydrobiology of the Dyje River in the National Park Podyjí, Czech Republic. Folia Fac. Sci. Nat. Univ. Masaryk. Brun., Biol., 102: 1-150.

Opravilová V. & Komárek O., 1999: The micro-meiozoobenthic communities in torrential zone of the Dyje River influenced by hydropeaking. In: Helešic J. & Kubíček F. (eds), Hydrobiology of the Dyje River in the National Park Podyjí, Czech Republic. Folia Fac. Sci. Nat. Univ. Masaryk. Brun., Biol., 102: 115-131.

Scheibová D. & Helešic J., 1999: Hydrobiological assessment of stream acidification in Czech-Moravian Highlands, Czech Republic. Scripta Fac. sci. nat. Univ. Masaryk. Brun., Biol. 25: 13-32.

Konference

Helešic J., Soldán T. & Špaček J., 1999: Pošvatky (Plecoptera) České republiky. Zoologické dny Brno 1999, Čs. zool. spol., Brno, 4.-5.listopad 1999. (abstract unpublished).

Hodovský J, Zahrádková S. & Kokeš J., 1999: Nové metody biologického hodnocení povrchových tekoucích vod a jejich využitelnost státní správou ve vodním hospodářství. Krajina, meliorace a vodní hospodářství Brno, Brno, 22–28.září 1999, pp. 97-102.

Drobní savci

Řehák Z. & Gaisler J., 1999: Long-term changes in the number of bats in the largest man-made hibernaculum of the Czech Republic. Acta Chiropterologica, 1 (1): 113-123.

Řehák Z., 1998: Faunistický přehled netopýrů moravsko-slezské části Karpat (Česká republika) I. Vespertilio, 3: 111-130. (sborník byl antedatován, vyšel až v roce 1999).

Zima J., Obuch J., Kopcová-Klodová G., Kovařík M. & Gaisler J., (1998): Hmyzožravci a hlodavci Moravského krasu a přilehlých oblastí Drahanské vrchoviny. Lynx, 29: 77-94. (časopis byl antedatován, vyšel až v roce 1999).

Konference

Baroň I. & Řehák Z., 1999: Detectoring of flight activity of Rhinolophus hipposideros at a cave entrance during a year. – Poster. VIIIth European Bat Research Symposium, Chiropterological Information Center, Kraków, Poland, August 23-27, 1999. (abstract unpublished).

Baroň I. & Řehák Z., 1999: Detectoring of flight activity of Rhinolophus hipposideros at a cave entrance during a year. In: Abstracts IVth European Bat Detector Workshop, Polish Society of Wildlife Friends "pro Natura" & Pieniny National Park, Krościenko nad Dunajcem, Poland, August 27-30, 1999, p. 7.

Baroň I. & Řehák Z., 1999: Sezónní změny v letové aktivitě vrápence malého (Rhinolophus hipposideros) ve vchodu jeskyně. In: Zoologické dny Brno 1999. Abstrakta referátů z konference, Čs. zool. spol., Brno, 4.-5.listopad 1999, p. 78.

Bryja J., Nesvadbová J., Tkadlec E., Zejda J., Heroldová M. & Rychnovský B., 1999: Kolísání poměru pohlaví v populaci vrhu hraboše polního během populačního cyklu. In: Zoologické dny Brno 1999. Abstrakta referátů z konference, Čs. zool. spol., Brno, 4.-5.listopad 1999, p. 46.

Gaisler J. a & Chytil J., 1999: Čtyřicet let monitorování netopýrů v jeskyni Na Turoldu, BR Pálava. In: Zoologické dny Brno 1999. Abstrakta referátů z konference, Čs. zool. spol., Brno, 4.-5.listopad 1999, p. 18.

Gaisler J., 1999: Synurbanization of the noctule Nyctalus noctula. In: Abstracts VIIIth European Bat Research Symposium, Chiropterological Information Center, Kraków, Poland, August 23-27, 1999, p. 40.

Gaisler J., 1999: Thirty years of monitoring bats in the cave Na Turoldu, Czech Republic. In: Abstracts of the 14th International Symposium of Biospeleology, Makarska, Croatia, September 19-26, 1999, p. 40.

Horáček I., Gaisler J. & Hanák V., 1999: Bats of the Palearctic region: a taxonomic, zoogeographical and ecological review. In: Abstracts VIIIth European Bat Research Symposium, Chiropterological Information Center, Kraków, Poland, August 23-27, 1999, pp. 25-26.

Jánová E., Heroldová M., Nesvadbová J., Bryja J. & Tkadlec E., 1999: Využití očních čoček na určování stáří hraboše polního. In: Zoologické dny Brno 1999. Abstrakta referátů z konference, Čs. zool. spol., Brno, 4.-5.listopad 1999, p. 66.

Petrželková K. & Zukal J., 1999: Výletová aktivita netopýra večerního (Eptesicus serotinus) a její změny vlivem predace a klimatických faktorů. In: Zoologické dny Brno 1999. Abstrakta referátů z konference, Čs. zool. spol., Brno, 4.-5.listopad 1999, p. 20.

Petrželková K. & Zukal J., 1999: The emergence activity of serotine bat and its changes due to predation risk and climatic factors. In: Abstracts VIIIth European Bat Research Symposium, Chiropterological Information Center, Kraków, Poland, August 23-27, 1999, pp. 48-49.

Řehák Z. & Zukal J., 1999: Flight activity and habitat preference of bats recorded by bat detectors. In: Abstracts VIIIth European Bat Research Symposium, Chiropterological Information Center, Kraków, Poland, August 23-27, 1999, p. 55.

Řehák Z., 1999: The proposal of a modification of bat detectoring in the field. IVth European Bat Detector Workshop, Polish Society of Wildlife Friends "pro Natura" & Pieniny National Park, Krościenko nad Dunajcem, Poland, August 27-30, 1999. (abstract unpublished).

Ševčík M. & Gaisler J., 1999: Plecotus auritus a Plecotus austriacus - poznámka k determinaci a evoluci. In: Zoologické dny Brno 1999. Abstrakta referátů z konference, Čs. zool. spol., Brno, 4.-5.listopad 1999, p. 19.

 

Paraziti obratlovců

Oddělení parazitologie Katedry zoologie a ekologie

Tenora F., Koubková B. & Asakawa M., 1999: Redescription of Anoplocephaloides baeri Rausch, 1976 (Cestoda, Anoplocephalidae), parasite of Apodemus argenteus (Rodentia) from Japan. Acta Univ. Agric. Et Silvic. Mendel. Brunensis, 1: 41-45.

Konference

Bartošová Š., Jurajda P. & Ondračková M., 1999: Posthodiplostomosis of 0+´juvenile cyprinid fish. In: Proc. of 8th Helminthological Days, Helminthological Section of the Czech Parasitological Society, Dolní Věstonice, May 17-20, 1999, Helminthologia, 36: 125.

Baruš V., Koubková B. & Prokeš M., 1999: Checklist of fish paratenic hosts in the life cycle of Anguillicola crassus (Nematoda: Dracunculoidea). In: Proc. of 8th Helminthological Days, Helminthological Section of the Czech Parasitological Society, Dolní Věstonice, May 17-20, 1999, Helminthologia, 36: 124.

Blažek R., Jurajda P., Koubková B. & Gelnar M., 1999: Distribution of glochidial larval stages of uniocean mussels (Mollusca: Unionidae) within the populations of the host fishes. In: Proc. of 8th Helminthological Days, Helminthological Section of the Czech Parasitological Society, Dolní Věstonice, May 17-20, 1999, Helminthologia, 36: 128.

Blažek R., Jurajda P., Koubková B. & Gelnar M., 1999: Distribution of glochidial larval stages of uniocean mussels (Mollusca: Unionidae) within the populations of the host fishes. In: Abstracts of 5th International Symposium on Fish Parasites, Institute of Parasitology Academy of Sciences of the Czech Republic, České Budějovice, August 9-13, 1999, p. 15.

Blažek R. & Gelnar M., 1999: Distribuce glochidií, larválních stádií sladkovodních mlžů (Bivalvia: Unionidae), v populacích hostitelských ryb. In: Zoologické dny Brno 1999. Abstrakta referátů z konference, Čs. zool. spol., Brno, 4.-5.listopad 1999, p. 63.

Dvořáková P., Komárek O., Jurajda P. & Gelnar M., 1999: Microhabitat specificity of monogeneans parasitizing the gills of chub (Leuciscus cephalus L.) from different localities. In: Proc. of 8th Helminthological Days, Helminthological Section of the Czech Parasitological Society, Dolní Věstonice, May 17-20, 1999, Helminthologia, 36: 129.

Dvořáková P., Komárek O., Jurajda P. & Gelnar M., 1999: Spatial distribution of monogeneans parasitizing the gills of chub (Leuciscus cephalus L.) under the conditions of environmental stress. In: Abstracts of 5th International Symposium on Fish Parasites, Institute of Parasitology Academy of Sciences of the Czech Republic, České Budějovice, August 9-13, 1999, p. 39.

Gelnar M., Stuchlová R. & Valošková S., 1999: Diversity of monogeneans parasitic in fishes: current status and perspectives. In: Abstract of Spring Meeting of the British Society for Parasitology, British Society for Parasitology, University of Warwick, Warwick, U.K., April 11-14, 1999, p. 67.

Gelnar M., Šebelová Š., Dušek L., Machala L., Jurajda P. & Zahrádková S., 1999: Biodiversity of parasites like an indicator of environmental stress of freshwater ecosystem. Euroconference Water and Life, Orléans, France, September 22-25, 1999.

Gelnar M., Šebelová Š., Dušek L., Jurajda P., Koubková B. & Machala L., 1999: Are parasites of fish proper bioindicarots of environmental stress? In: Sborník referátů z 9. konference Soláň, Toxicita a biodegradabilita odpadů a látek významných ve vodním prostředí. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích a Výzkumný ústav rybářský a hydrobiologický, Soláň, 13.-15.září 1999, p. 68.

Hodová I., Gelnar M., Kearn G.C., 1999: Comparative SEM study of developmental stages of Eudiplozoon nipponicum (Monogenea) parasitic on gills of carp (Cyprinus carpio). In: Abstract of Spring Meeting of the British Society for Parasitology, British Society for Parasitology, University of Warwick, Warwick, U.K., April 11-14, 1999, p. 29.

Hodová I., Kearn G.C. & Gelnar M., 1999: A SEM study of the tegument of the developmental stages of Eudiplozoon nipponicum (Goto, 1891) a gill parasite of carp (Cyprinus carpio L.). In: Proc. of 8th Helminthological Days, Helminthological Section of the Czech Parasitological Society, Dolní Věstonice, May 17-20, 1999, Helminthologia, 36: 126.

Hodová I., Kearn G.C. & Gelnar M., 1999: The surface topography of the tegument and tegumentary changes during the life-cycle of the parasite Eudiplozoon nipponicum (Monogenea, Diplozoidae) from the gills of carp (Cyprinus carpio). In: Abstracts of 5th International Symposium on Fish Parasites, Institute of Parasitology Academy of Sciences of the Czech Republic, České Budějovice, August 9-13, 1999, p. 62.

Hricová I., Horák P., Gelnar M. & Koubková B., 1999: Eudiplozoon nipponicum (Monogenea, Diplozoidae): Does it change it's surface coat during ontogenesis? In: Abstract of Spring Meeting of the British Society for Parasitology, British Society for Parasitology, University of Warwick, Warwick, U.K., April 11-14, 1999, p. 37.

Hricová I., Horák P., Gelnar M. & Koubková B., 1999: Eudiplozoon nipponicum (Monogenea, Diplozoidae): the surface chemistry changes accompanying fusion of the larval stages. In: Abstracts of 5th International Symposium on Fish Parasites, Institute of Parasitology Academy of Sciences of the Czech Republic, České Budějovice, August 9-13, 1999, p. 63.

Jarkovský J., Jurajda P. & Gelnar M., 1999: How to evaluate and measure diversity of multicellular parasites communuties; case study: chub (Leuciscus cephalus L.) under environmental stress. In: Proc. of 8th Helminthological Days, Helminthological Section of the Czech Parasitological Society, Dolní Věstonice, May 17-20, 1999, Helminthologia, 36: 128.

Jarkovský J. & Gelnar M., 1999: How to evaluate and measure diversity of parasite community: a case study - metazoan parazites of chub (Leuciscus cephalus, L.) under the conditions of environmental stress. In: Abstracts of 5th International Symposium on Fish Parasites, Institute of Parasitology Academy of Sciences of the Czech Republic, České Budějovice, August 9-13, 1999, p. 64.

Jarkovský J., Dvořáková P., Divilek T. & Víchová J., 1999: Methods used in study of parasite distribution within population of fish under the condition of pollution of freshwater environment. In: Sborník referátů z 9. konference Soláň, Toxicita a biodegradabilita odpadů a látek významných ve vodním prostředí. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích a Výzkumný ústav rybářský a hydrobiologický, Soláň, 13.-15.září 1999, p. 136.

Jurajda P. & Gelnar M., 1999: Chub (Leuciscus cephalus) - as a model fish species in running waters. Euroconference Water and Life, Orléans, France, September 22-25, 1999.

Koubková B., Mair G.R., Šebelová H., Maule A.G., Hricová I., Šebelová Š. & Halton D.W., 1999: Confocal microscopic observations of the nerve and muscle systems of the metacercaria of Apatemon cobitidis proterorhini (Trematoda: Strigeidae). In: Abstract of Spring Meeting of the British Society for Parasitology, British Society for Parasitology, University of Warwick, Warwick, U.K., April 11-14, 1999, p. 85.

Koubková B., Baruš V., 1999: Roundworms (Nematoda) parasitizing the tubenose goby (Proterorhinus marmoratus) in the Czech Republic. In: Abstracts of 5th International Symposium on Fish Parasites, Institute of Parasitology Academy of Sciences of the Czech Republic, České Budějovice, August 9-13, 1999, p. 74.

Koubková B., Mousley A., Maule A.G., Hricová I., Šebelová Š., Halton D.W. & Zurawski T.H., 1999: Nerve-muscle organization in the metacercaria of Apatemon cobitidis proterorhini (Trematoda: Strigeidae), visualised by confocal scanning microscopy. In: Abstracts of 5th International Symposium on Fish Parasites, Institute of Parasitology Academy of Sciences of the Czech Republic, České Budějovice, August 9-13, 1999, p. 75.

Matějusová I., Gelnar M. & Ergens R.,1999: Seasonal dynamics of the infracommunity structure of gyrodactylid monogeneans parasitizing two species of cyprinid fish. In: Abstract of Spring Meeting of the British Society for Parasitology, British Society for Parasitology, University of Warwick, Warwick, U.K., April 11-14, 1999, p. 30.

Matějusová I., Morand S., Gelnar M. & Ergens R., 1999: Nestedness in infracommunities of gyrodactylids parasitizing two species of cyprinid fish: the role of specialists and generalists in assemblages. In: Abstracts of 5th International Symposium on Fish Parasites, Institute of Parasitology Academy of Sciences of the Czech Republic, České Budějovice, August 9-13, 1999, p. 81.

Matějusová I., Morand S., Ergens R. & Gelnar M., 1999: An approach to evaluate the diversity of parasites: richness and composition of infracommunity structure of parasites. Euroconference Water and Life, Orléans, France, September 22-25, 1999.

Matějusová I., Morand S., Gelnar M. & Ergens R., 1999: Struktura infraspolečenstev rybích ektoparazitů rodu Gyrodactylus: role specialistů a generalistů v seskupení parazitů. In: Zoologické dny Brno 1999. Abstrakta referátů z konference, Čs. zool. spol., Brno, 4.-5.listopad 1999, p. 39.

Ondračková M., 1999: Posthodiplostomum cuticola – výskyt metacerkárií na rybách a histopatologie. In: Zoologické dny Brno 1999. Abstrakta referátů z konference, Čs. zool. spol., Brno, 4.-5.listopad 1999, p. 62.

Ondračková M., Dyková I. & Jurajda P., 1999: Posthodiplostomosis of cyprinidae. In: Proc. of 8th Helminthological Days, Helminthological Section of the Czech Parasitological Society, Dolní Věstonice, May 17-20, 1999, Helminthologia, 36: 125.

Ondračková M., Jurajda P., Dyková I., Bartošová Š., Gelnar M., 1999: Metacercariae of Posthodiplostomum cuticola - the occurence on fish and histopathology of infection. In: Abstracts of 5th International Symposium on Fish Parasites, Institute of Parasitology Academy of Sciences of the Czech Republic, České Budějovice, August 9-13, 1999, p. 78.

Řehulková E., 1999: Monogenea of aquarium fishes in the Czech Republic current state and prospects. In: Proc. of 8th Helminthological Days, Helminthological Section of the Czech Parasitological Society, Dolní Věstonice, May 17-20, 1999, Helminthologia, 36: 124.

Řehulková E. & Řehulka J., 1999: Monogeneans parasitic ornamental fish reared by hobbyists in the Czech Republic. In: Abstracts of 5th International Symposium on Fish Parasites, 9-13.8.1999, Institute of Parasitology Academy of Sciences of the Czech Republic, České Budějovice, p. 122.

Šebelová Š., Komárek O. & Gelnar M., 1999: A new statistical approach for evaluating parasite infracommunity structure in relation to anthropogenic stress. In: Abstracts of 5th International Symposium on Fish Parasites, Institute of Parasitology Academy of Sciences of the Czech Republic, České Budějovice, August 9-13, 1999, p. 144.

Šebelová Š., Gelnar M. & Dušek L., 1999: Infracommunities of metazoan parasites from chub (Leuciscus cephalus L.) in relation to multiple anthropogenic stress. In: Abstracts of Spring Meeting of the British Society for Parasitology, 11-14.4.1999, British Society for parasitology, University of Warwick, p. 30.

Šimková A., Morand S. & Gelnar M., 1999: A comparative analysis of Dactylogyrus species: determinants of host specificity. In: Proc. of 8th Helminthological Days, Helminthological Section of the Czech Parasitological Society, Dolní Věstonice, May 17-20, 1999, Helminthologia, 36: 127.

Šimková A., Morand S., Matějusová I., Gelnar M. & Jurajda P., 1999: Influence of freshwater fishes life history traits on parasite species richness: controlling for host sampling effort and phylogenetic effects. In: Proc. of 8th Helminthological Days, Helminthological Section of the Czech Parasitological Society, Dolní Věstonice, May 17-20, 1999, Helminthologia, 36: 127.

Šimková A., Morand S. & Gelnar M., 1999: Determinants of host specificity of congeneric monogeneans: a comparative analysis. Evolutionary biology of host-parasite relationship: reality meets models, European Science Foundation Workshop, Banyuls-sur-Mer, France, May 3-7, 1999, p. 17.

Šimková A., Morand S. & Gelnar M., 1999: Host specificity in monogeneans of freshwater fishes: a comparative analysis of regional Dactylogyrus faunas. In: Abstracts of 5th International Symposium on Fish Parasites, Institute of Parasitology Academy of Sciences of the Czech Republic, České Budějovice, August 9-13, 1999, p. 144.

Šimková A., Morand S., Matějusová I., Jurajda P. & Gelnar M., 1999: Parasite diversity affected by host life history traits. Euroconference Water and Life, Orléans, France, September 22-25, 1999.

Šimková A., Morand S., Matějusová I., Gelnar M. & Jurajda P., 1999: Comparative analysis on determinants of parasite species richness of centraleuropean freshwater fish. 8th International Helminthological Symposium, Košice, Slovak Republic, September 28-October 1, 1999, Helminthologia, 36, Suppl.: 6.

Tenora F., Koubková B. & Baruš V., 1999: Is Armadolepis spasskii, 1954 (Cestoda) a valid genus? In: Proc. of 8th Helminthological Days, Helminthological Section of the Czech Parasitological Society, Dolní Věstonice, May 17-20, 1999, Helminthologia, 36: 130.

Zurawski T.H. & Gelnar M., 1999: Co-occurrence and microhabitat specificity of two monogenean species, Eudiplozoon nipponicum and Dactylogyrus extensus, parasitic on the gills of carp (Cyprinus carpio) under experimental conditions. In: Abstracts of Spring Meeting of the British Society for Parasitology, 11-14.4.1999, British Society for parasitology, University of Warwick, p. 76.

Zurawski T.H., Mair G.R., Maule A.G., Gelnar M., Hodová I. & Halton D.W., 1999: The neuronal pathways and muscle systems of developing Eudiplozoon nipponicum (Monogenea), as revealed by confocal scanning laser microscopy. In: Abstracts of Spring Meeting of the British Society for Parasitology, 11-14.4.1999, British Society for parasitology, University of Warwick, p. 51.

Zurawski T.H., Mair G.R., Maule A.G., Gelnar M., Koubková B. & Halton D.W., 1999: Confocal scanning laser microscopy of neuronal pathways and muscle system of Eudiplozoon nipponicum (Monogenea: Diplozoidae), parasite of gill of carp (Cyprinus carpio). In: Abstracts of 5th International Symposium on Fish Parasites, Institute of Parasitology Academy of Sciences of the Czech Republic, České Budějovice, August 9-13, 1999, p. 168.

Zurawski T.H., Mair G.R., Maule A.G. Gelnar, M., Koubková B. & Halton D.W., 1999: Confocal scanning laser microscopy of neuronal pathways and muscle systems of Eudiplozoon nipponicum (Monogenea: Diplozoidae), parasite of gill of carp (Cyprinus carpio). 8th International Helminthological Symposium, Košice, Slovak Republic, September 28-October 1, 1999, Helminthologia, 36, Suppl.: 5.

Pracovníci Katedry fyziologie živočichů a obecné zoologie

Konference

Žákovská A., Nečasová M., Horváth R., Pechmann V. & Šerý O.: The Following of Dynamics of Antibodies against Borrelia in the Sera of wild – living Rodents. In: Abstract Book VIII. International Conference on Lyme Borreliosis and other Emerging Tick – Borne Diseases, Munich (Germany), June 20-24, 1999, p. 319.

Žákovská A., Halouzka J., Janouškovcová E. & Horváth R.: Changes in Protein Composition of Spirochete Isolates during the Passage with the PAGGE method. In: Abstract Book VIII. International Conference on Lyme Borreliosis and other Emerging Tick – Borne Diseases, Munich (Germany), June 20-24, 1999, p. 224.

Bašta, J., Žákovská A., Horváth R., Pejchalová K. & Hulínská: Detection Borrelia burgdorferi sensu lato in Ticks Ixodes ricinus Using Dark – field Microscopy and Subsequent Single – step PCR. In: Abstract Book VIII. International Conference on Lyme Borreliosis and other Emerging Tick – Borne Diseases, Munich (Germany), June 20-24, 1999, p. 262.

Žákovská A., Šerý O., Pejchalová K., Bašta J., Horváth R., Janouškovcová E. & Halouzka J.: Monitoring of presence of Borrelia burgdorferi sensu lato in Ixodes ricinus ticks in the years 1996 – 1998 in Park Pisarky (Brno): Dark – field microscopy and PCR method. Proc. of 3rd International conference Ticks and Tick–Borne Pathogens: into the 21st Century, Slovakia, August 30–September 3, 1999, p. 67.

 

Za kolektiv řešitelů z kateder KSBG, KZE a KFŽOZ

Prof. RNDr. Jaromír Vaňhara, CSc.
vedoucí řešitel VZ

V Brně dne 4.12.1999

Kontaktní adresa: vanhara@sci.muni.cz 


Home - BIODIVERSITY Research Group