Černý a bílý
Něco dobrého
O spolku
O spolku
koncert
Slovo děkana

Recepis

Život studenta je nelehký, jíst se musí a málo kdo se rád dobře nenají, proto zde budeme mít takový kulinářský koutek, kde si budem vyměňovat předpisy na výrobu lecjakých dobrot

Dnes si dáme kuře na provensálském koření s rýží

Vařit rýži je kumšt, já osobně preferuji rýži Parboiled vařenou volně ve středně osoloné vodě okolo 20 minut a pak scezenou na hustším cedníku. Méně slaná rýže nechá dobře vyniknout lehce kořeněným, nepříliš ostrým jídlům, jakým právě je kuře na provensálském koření.

Nejdražší položkou je nákup kuřecích steaků nebo nějakého podobného kuřecího materiálu bez kostí a kůže. Množství masa, přiměřené počtu konzumentů, nakrájíme na kousky a nasypeme do mísy, osolíme a prosypeme provensálským kořením, na 1/4 kg masa asi jednu polévkovou lžíci. Dále ochutíme sójovou omáčkou oblíbené značky, já nejraději Vitanu. Ještě přidáme přiměřené množství jemného kečupu, preferuji značku Otma, případně Heinz, na 1/4 kg masa tak 3-4 polévkové lžíce. Všechno pěkně promícháme. Rozpálíme přiměřené množství tuku na pánvi správné velikosti a obsah mísy opatrně vsypeme na pánev a smažíme než je kuřátko hotové. Dobu potřebnou pro smažení, nechť si určí každý sám. Hotové maso vybereme z pánve s co nejmenším množstvím tuku, neboť nás čeká jednoduchá a rychlá příprava omáčky. Jestliže nám na pánvi zbylo málo oleje, přilejeme, přidáme dvě polévkové lžíce mouky, něco provensálského koření a sojové omáčky, pěkně promícháme a chvilku zasmažíme, pak do toho nalijeme za intenzivního míchání něco vody a omáčka nám pěkně nabyde, zbývá dochutit špetkou soli a případně přidat ještě trrochu kečupu a můžeme servírovat.

Zdá-li se vám příprava komplikovaná, nelekejte se vlka nic, je to jídlo, které se dá připravit a sníst i s umytím nádobí do jedné hodiny a je přímo báječné. Postup opražit mouku a něčím zalít je dobré si osvojit, neboť je to zdaleka nejrychlejší způsob přípravy nejrůznějších druhů omáček od ďábelských chilli až po jemné oregánove omáčky s červeným nebo bílým vínem.

EC'01

© Spolek přírodovědců