Bez popisku
Bez popisku
Přijďte se k nám seznámit s kouzelnými vlastnostmi a schopnostmi rostlin!

 

Kde: Univerzitní kampus Bohunice, Kamenice 5, Brno – budova D36, místnost č.209,

od 9 do 15h

Kudy se k nám dostanete: z centra přímo autobusy 40, 60, 61, trolejbus 25, mapa UKB

vstup přes hlavní vchod do areálu kampusu od OC Campus Square, od vrátnice dále značeno šipkami

Mezinárodní stránky Dne fascinace rostlinami:

www.plantday18may.org

Bez popisku
Bez popisku

V programu se můžete těšit například na:

Mikrosvět rostlin

Pohled na rostliny pod mikroskopem, jejich orgány, buňky i obsah v buňkách mohou být velmi zajímavé a okouzlující. Můžete také zkusit vypátrat některé vzácné struktury. Ukážeme vám části rostlin ve vědeckém světelném a preparačním mikroskopu a rádi vysvětlíme, proč jsou struktury rostlin stále inspirací také pro umělce i inženýry.

 

Barevný svět rostlin

Pohádková rozmanitost barev u rostlin má své důvody. Objevte, jaké to jsou!

Barvy orgánů a barviva, která obsahují pomáhají rostlinám lépe využívat podmínky prostředí ve kterém žijí a případně se bránit nepříznivým podmínkám. Vysvětlíme vám, co se přesně skrývá v čarokrásném barevném světě rostlin a také ukážeme, jak některé procesy fungují. Třeba, proč jsou listy většiny rostlin zelené a ne červené nebo bílé nebo jak je možné, že barva květu může být každý den trochu jiná.

Regenerační schopnosti rostlin

Seznamte se s mimořádně kouzelnou schopností rostlin obnovit z odděleného kousku svého těla nového jedince. Jsou díky tomu krůček od nesmrtelnosti!

Máme pro vás příklady téměř „zázračné“ regenerace a hojení rostlin v přírodě i ukázky pěstování a množení rostlin ve sterilních podmínkách z malých řízků s pomocí speciálních médií.

 

Rostliny v pohybu

Rostliny se umí hýbat. Nejen náhodně, ale také s jasným cílem. Však uvidíte!

Rostliny nemají svaly, ale přesto se mohou hýbat. Citlivě vnímají svět kolem sebe a podle těchto informací své pohyby často směrují. Jak je možné, že se některé květy otáčí ke slunci, že se chmel nebo fazole zachytí tyče a šplhají po ní nebo kořeny vždy rostou kolmo do povrchu půdy? Jak dokáže masožravá rostlina chytit a strávit svou kořist? Objasníme Vám, jak rostliny tyto pozoruhodné kousky vlastně dělají.

Rostliny v polárních oblastech

Rostliny dokážou překvapivě zázračně přežít i ve velmi nehostinných podmínkách. Jak to zvládnou v mrazivých místech poblíž zemských pólů vám ukážeme společně s obrázky z expedic.

Znáte rostliny?

Zkuste to zjistit v zábavném kvízu! Pokud si náš připravený program projdete podrobněji, najdete odpovědi na soutěžní otázky. Získat můžete drobné suvenýry hned na místě a také se zúčastnit losování o hezké knížky o rostlinách.

Větším skupinám (např. školní exkurze) nabízíme (po dohodě předem) také zajímavé přednášky (cca 15-20 min.) na témata ze světa rostlin:

Rostliny a jejich přežívání v Antarktidě

Vliv znečištěného životního prostředí na rostliny

Voda v rostlinách a kolem nich

Mykorrhizní symbiózy aneb Bez hub by to nešlo...

Bez popisku

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info