Chov evropských suchozemských želv
Lubomír Tichý

Obsah stránek

Úvodní kapitola
Evropské druhy
Chov
Odchov mláďat
Ochrana a CITES
Moje chovná zvířata


Články o chovu želv

 

   

Chcete začít chovat suchozemskou želvu? (2/4)

Než si želvu pořídíte...

Ještě před tím, než se dáte do shánění želvy, byste měli mít připravené správné místo, kam ji ubytujete. Jako nejpřirozenější vhodné ubytování pro jednu až několik želv mi připadá tzv. želví stůl. Jak takové zařízení vypadá, se dočtete a uvidíte například zde. Hlavní výhodou takového výběhu je skutečnost, že je dostatečně prostorný, větraný a vyhovuje i tehdy, kdy želva trochu povyroste. Pořizovat malé a uzavřené terárium zelvám v žádném případě nesvědčí - v takovém prostoru bývá vždy buď jen sucho nebo jen příliš vlhko a nelze v něm vytvořit mozaiku opravdu odlišných stanovišť. Další výhodou takového želvího stolu je úžasná variabilita a mobilita celého zařízení. Obvykle není problém celý stůl za pěkného počasí vystrčit ven, případně vyměnit jednotlivé misky a změnit uspořádání prostoru. Úžasnou výhodou může být pěstování potravy (pampelišek, jetele) přímo v miskách na okně. Poté, co dorostou konzumní velikosti, jednoduše želvě tuto misku vyměníte za jinou a potrava je stále čerstvá, neusychá.

 
Mládež zavrtaná v mokrých, vyhřátých hoblinách s písčitým podkladem začíná ráno pomalu vylézat.
Nejprve po nějaký čas pouze vystrčí hlavu a sledují, zda nehrozí nebezpečí. Pak se konečně odhodlají a jdou se "slunit" a nažrat.

Úvodní kapitola

Chcete začít chovat suchozemskou želvu?

Rozhodnutí pořídit si malou želvu bývá obvykle spontánní. Máte skutečně představu, co vás čeká?

Kuchařka pro zařízení terária

Nevíte si rady, jak zařídit terárium pro mládě suchozemské želvy? Nepodlehněte nabídkám různých zverimexů a postavte si terárium sami.

Správná strava suchozemských želv a mláďat

Jak správně krmit suchozemské želvy se dozvíte v této sekci. Největší potíže dělá shánění pestré a přitom vyvážené potravy v zimním období, ale i tehdy lze krmit želvu převážně zelenou, nutličně chudou potravou. Jedině tak vám totiž bude nejlépe prosperovat.

Pití suchozemských želv

Želva by měla mít přístup alespoň dva- až třikrát týdně k vodě v podobě koupání. Pokud častěji a déle v těchto okamžicích pije, je něco v nepořádku.

<<<Zpět   1 2 3 4 5  Vpřed>>>