Chov evropských suchozemských želv
Lubomír Tichý

Obsah stránek

Úvodní kapitola
Evropské druhy
Chov
Odchov mláďat
Ochrana a CITES
Moje chovná zvířata


Články o chovu želv

 

   

Chcete začít chovat suchozemskou želvu? (3/4)

Vybavení terária

Na horní fotografii je vidět, jak je umístěna moje skupina mláďat. Z důvodu většího počtu je terárium zařízeno skromně, ale účelně. 

Terárium vzniklo z prostorného akvária 110x40 cm, jehož jedna polovina horní strany není nikdy zakrytá, aby se docílilo dostatečné cirkulace vzduchu. Ještě lepší jsou terária s bočním přístupem. V levé části terária je písčitý kopeček, nad kterým je umístěna 40W bodová žárovka (lze použít i halogenovou žárovku o přibližně stejném výkonu). Ta slouží k lokálnímu vyhřívání želv, které se potřebují každý den prohřát alespoň na 35 °C. Výšku žárovky proto určíte pomocí měření digitálním teploměrem nad povrchem.Terárium je osvětleno kompaktní zářivkou Repti Glo 10.0 UVB o výkonu 13W, která je zdrojem světla a měla by být alespoň částečným zdrojem UV záření nezbytného pro zdravý vývoj želv. Druhý kopeček tvoří miska se silně navlhčenými pilinami, do kterých se mají možnost želvy zahrabat. Okraje akvária jsou vysypány mírně vlhkými pilinami. Želvy mají vždy k dispozici hromádku staré omítky, rozdrcené skořápky nebo jiný zdroj vápníku. Každý den dostávají čerstvé různorodé krmení a každé dva dny je jim vyměněna svrchní vrstva podestýlky, aby ve vlhku rostlinné zbytky a exkrementy neplesnivěly. Prostředí terária musí mít i chladnější kout, kam se želvy mají možnost schovat a ochladit. Prostředí terária by mělo být vždy co možná nejbohatší na různé typy substrátu, vlhkostí a teplot, aby si želva mohla vybrat nejpříjemnější místo.

Úvodní kapitola

Chcete začít chovat suchozemskou želvu?

Rozhodnutí pořídit si malou želvu bývá obvykle spontánní. Máte skutečně představu, co vás čeká?

Kuchařka pro zařízení terária

Nevíte si rady, jak zařídit terárium pro mládě suchozemské želvy? Nepodlehněte nabídkám různých zverimexů a postavte si terárium sami.

Správná strava suchozemských želv a mláďat

Jak správně krmit suchozemské želvy se dozvíte v této sekci. Největší potíže dělá shánění pestré a přitom vyvážené potravy v zimním období, ale i tehdy lze krmit želvu převážně zelenou, nutličně chudou potravou. Jedině tak vám totiž bude nejlépe prosperovat.

Pití suchozemských želv

Želva by měla mít přístup alespoň dva- až třikrát týdně k vodě v podobě koupání. Pokud častěji a déle v těchto okamžicích pije, je něco v nepořádku.

<<<Zpět   1 2 3 4 5  Vpřed>>>