Absolventi


 

Co dělají naši absolventi?

Naši absolventi nachází uplatnění jako vědci v základním i aplikovaném výzkumu na univerzitách, v ústavech AV ČR, rezortních ústavech Ministerstva zemědělství i ve státní správě. Pracují i v dalších organizacích zabývajících se např. ochranou životního prostředí nebo v komerčních firmách vyvíjejících vědeckou techniku. Setkat se s nimi můžete na předních tuzemských i zahraničních institucích.


 

Příběhy našich absolventů:

Bez popisku

Mgr. Jana Staveníková

K výběru oboru Experimentální biologie rostlin, který jsem vystudovala na Masarykově univerzitě, jsem měla nakročeno již od střední školy. Rostliny mě zajímaly už při studiu na gymnáziu, kde jsem zpracovala SOČku zaměřenou na rostlinné hormony. Během mého studia na vysoké jsem se hodně dozvěděla o fascinujícím světě rostlin a o tom, jak rostliny fungují. Navíc jsem také získala základní znalosti i z jiných oborů jako je genetika, molekulární biologie, mikrobiologie, chemie apod. Tyto mezioborové znalosti mi pomohly dívat se na vědu komplexněji a usnadnily mi pak hledání zaměstnání a zapracování se v mém současném pracovišti.

V současné době pracuji v Zemědělském výzkumu spol. s r.o. Troubsko na oddělení Fyziologie a genetiky rostlin (https://www.vupt.cz). V práci se zabývám především šlechtěním pícnin, kdy využíváme nejen klasické šlechtitelské postupy, ale i moderní metody molekulární biologie, takže se mi rozhodně základy z „molekuláry“ hodí. Dokonce i znalosti z mikrobiologie mi přišly vhod, jelikož mám také na starosti sbírku dusík fixujících bakterií. Jsem moc ráda, že mi studium na MUNI dalo výborné základy do mé současné práce.

Bez popisku

Mgr. Dominik Bleša

Experimentální biologii rostlin jsem si vybral z řady důvodů, převážně však díky nabídce výzkumu zajímavých témat, o kterých jsem do té doby měl pouze mlhavé představy, a také díky možnosti uplatnění po studiu. Již v prvním roce studia jsem se nadchnul pro mykorhizní symbiózy a ty mě dovedly k práci na téma Inokulace arbuskulárními mykorhizními houbami v produkci rostlin, kterou jsem završil své bakalářské studium. O dva roky později (2018) jsem na oddělení Experimentální biologie rostlin dokončil magisterské studium s prací Orchideoidní mykorhizní houby jako endofyté. Nyní pokračuji v tématu endofytických asociací orchideoidních mykorhizních hub v rámci doktorského studia. Tento výzkum se zabývá objasněním funkcí hub tvořících mykorhizu s orchidejemi i u dalších skupin rostlin, a také na praktické využití endofytismu a interakci s rostlinami.

Při doktorském studiu také pracuji jako výzkumný pracovník Zemědělského výzkumného ústavu Kroměříž (https://www.vukrom.cz), kde mám spoustu příležití svoje znalosti ze studia prakticky uplatnit ­– také v molekulární laboratoři. Díky odborným předmětům jsem získal komplexní i detailní náhled na problematiku studia jevů v rostlinách, ale i v celých společenstvech, a jsem tak platným členem řešitelských týmů projektů aplikovaného výzkumu v zemědělství. Mezi mé současné oblasti výzkumu patří aplikace a vliv dlouhodobého používání fungicidních látek, minimalizace dopadů sucha na rostliny nebo využití mikrobiologických preparátů v integrované ochraně rostlin. Také se zabývám biologickými přístupy v produkci zemědělských plodin.

 

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info