Bez popisku

Rosnatka (Drosera sp.)

Zálivka: maximální, podmokem do podmisky

       Oslunění: maximální (východní, jižní nebo západní okno)

       Teplota letní: 15-35°C (optimum 20-30°C)

       Teplota zimní: 15-30°C (optimum 15-25°C)

       Relativní vzdušná vlhkost: 60 - 80%

 Hnojení: žádné!

Rostliny lze nejlépe pěstovat celoročně na parapetu slunného okna. V létě i v zimně rosnatkám vyhovuje pokojová teplota, lehčí přehřátí snáší dobře. V zimě rostlinám nevadí drobný pokles teploty způsobený studeným oknem.

Hladinu vody v misce udržujeme 0,5 - 1,5 cm, voda nikdy nesmí vyschnout! Nedoporučujeme rosnatky překrmovat. Rostliny samy lapají drobné mušky a pokud nic nechytí, bez potravy se obejdou. Jednou ročně je vhodné rostliny přesadit do nového substrátu (rašelina s perlitem).

Bez popisku

Mucholapka podivná (Dionaea muscipula)

Zálivka: maximální, podmokem do podmisky

Oslunění: maximální (východní, jižní nebo západní okno)

Teplota letní: 15-35°C (optimum 20-30°C)

Teplota zimní: 5-25°C (optimum 10-20°C)

Relativní vzdušná vlhkost: 60 - 80%

Hnojení: žádné!

 

Rostliny lze nejlépe pěstovat celoročně na parapetu slunného okna. V létě mucholapce vyhovuje pokojová teplota, lehčí přehřátí snáší dobře. V zimě jí vyhovuje mírný pokles teploty, stačí však zajistit, aby pod oknem nebylo zapnuté topení a rostliny tak neměly v zimě tepleji než v létě. Hladinu vody v misce udržujeme 0,5 - 1,5 cm, voda nikdy nesmí vyschnout!

Zpracováno podle: http://www.masozraverostliny.cz


Převedení masožravky z "in vitro" do "ex vitro"

Rostliny pěstované v uzavřených nádobách jsou zvyklé na vysokou vzdušnou vlhkost. Aby nezahynuly, musí mít vysokou vzdušnou vlhkost i po přesazení do substrátu. Vhodná nádoba je například skleněná sklenice s víčkem (třeba od marmelády, ale určitě důkladně umytá). Do ní dejte nízkou vrstvu mokré rašeliny s perlitem. 

1. Vyjměte opatrně rostlinku z agaru. Pro manipulaci doporučujeme pinzetu. Dotýkejte se co nejméně listů se sekretem u rosnatek nebo "lapacích pastí" u mucholapek (rostliny se uzavíráním pastí vyčerpávají a listy mohou pak uschnout).

2. Pečlivě opláchněte kořeny od agaru. 

3. Rostlinku zasaďte do směsi rašeliny s perlitem.

4. Přiklopte nádobu víčkem (není třeba neprodyšně uzavřít, ale neměla by být ani velká mezera, která by urychlovala vysychání rašeliny).

Nenechte rašelinu nikdy vyschnout! Díky uzavření nádoby se voda odpařuje velmi pomalu, takže vydrží delší dobu bez zalévání.

Pokud se vaše masožravka dobře uchytila, můžete jí postupně snižovat vzdušnou vlhkost v nádobě (postupným odkrýváním víčka) a pokud to budete dělat opravdu trpělivě, můžete rostlinku nakonec přesadit do květináče. Ale ve skleněné nádobě ji lze pěstovat i dlouhodobě. 


 

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info