Řešené vzdělávací        projekty

 

Biologie

 

Biologie cvičení

 

Diplomová práce

 

Ph.D. práce

 

Talentovaní středoškoláci

 

Biotechnologie

Textové pole:  
Laboratoř molekulární nanotechnologie a nanomedicíny

Poslední aktualizace: 01.  04. 2020

Stránky slouží k informování o aktuálním dění a novinkách ve vědě a výzkumu

Stránky v tuto chvíli procházejí úpravami. Omlouváme se za dočasnou nefunkčnost některých odkazů. Prosím stránky otevírejte pomocí prohlížeče internet Explorer

Aktuální informace

Informace ke zpracování prezentací 

Výuka probíhá formou             elektronické konzultace

 

Elektronická zkouška bude probíhat přes vzdálené přihlášení.

Postup bude upřesněn v polovině dubna 2020

ODEVZDÁNÍ PREZENTACÍ DO 30. 4. 2020

 

Doporučená studijní literatura: Alberts et al: Molecular Biology of The Cell

Rosypal : Úvod do molekulární biologie I, II, III

 

DOTAZNÍK HLAVNÍ  TÉMA – SARS-CoV-2

 

Biotechnologie - aktuální informace

Textové pole: Odborná prezentace na aktuální biotechnologické téma. Na základě výběru připravit prezentace do 30. 4. 2020, zaslat prezentace ke konzultaci od 1. 4 do 30. 4. 2020 

b) Písemná zkouška bude probíhat on-line ve stanovených termínech

Biotechnologie léčiv je povinně volitelný předmět zaměřený na základy farmaceutické biotechnologie. Jedná se o mezioborovou vědní disciplínu, která zahrnuje poznatky z biologie, fyziologie, biochemie a molekulární biologie nezbytné k návrhu, výrobě a registraci léčiv připravených biologickou cestou. Na farmaceutické fakultě je přednášen ve třetím ročníku magisterského studijního programu pro 40 - 90 studentů. Navrhovaný projekt je zaměřen na postupnou inovaci výuky a vypracování učebních pomůcek pro studenty, zlepšení především prezentačních dovedností a zatraktivnění biologického přístupu přípravy léčiv. Nezanedbatelnou oblastí jsou i moderní přístupy pro personalizovanou medicínu.

Seznam přihlášených prezentací

Nejaktuálnějším zdrojem informací jsou periodické publikace. Proto prosím sledujte tyto informace a využívejte je v maximální možné míře. Odkazy na vyprané naleznete níže.

Projekt se soustřeďuje na několik rovin řešení: a) zvýšení interaktivní formy výuky podobou kolokviální diskuse nad závažnými biotechnologickými otázkami včetně otázek etických a morálních; b) navržení a vytvoření prezentací/posterů k aktuálním tématům z biotechnologie a jejich potenciální využití v přípravě moderních léčiv (výraznější posílení dané problematiky); c) změna náplně posledních 2 přednášek, které budou koncipovány formou interaktivního kurzu významných biologických a chemických metod pro farmaceuty (prohloubení praktických znalostí studentů a co možná nejlepší zatraktivnění těchto metod).

NĚKOLIK POZNÁMEK: JAK PŘIPRAVIT PREZENTACI

 

Pro prezentaci použijte vhodné elektronické nástroje

Pro přípravu prezentace můžete využívat celou řadu nástrojů. Jednoduché a plošně rozšířené programy jsou však výhodou. Prezentaci vytvářejte přímo elektronicky, vše detailně rozmýšlejte. Dávejte velký pozor na grafické efekty, často nebudou fungovat. V prezentaci udržovat stejný styl textu, písma, velikostí, struktury popisků

 

Prezentující je odborníkem na téma, které má předat

Důležité je, aby jednotlivé informace na sebe navazovaly. Prezentující je největším odborníkem na předkládané téma, tedy znamená, že musíte získat mnoho informací. Musíte opravdu rozumět tomu co prezentujete. V přípravě prezentace je třeba nejdříve hledat nejvhodnější spojovník.

Podstatné je soustředit se na vlastní téma prezentace, vyhýbejte se příliš velkým obecnostem. Prezentace musí být maximálně konkrétní, zaměřená, vysoce odborná. Některá pravidla uváděná jako rady na internetu nerespektujte, nejsou vhodná pro odbornou prezentaci.

 

Určete proč a komu a co prezentujete

Je třeba si uvědomit kdo je posluchačem prezentace, podle toho musíte prezentaci přizpůsobit (myšleno ve složitosti). Časový limit určuje počet listů prezentace. Přibližně platí pravidlo jeden list jedna minuta.

Vyvarujte se příliš velkého množství málo srozumitelného textu. Používejte v maximální míře obrázky. S ohledem na to, že jde o vaši práci je velmi žádoucí používat schémata a obrázky, které vytvoříte.

 

Téma je nejdůležitější, informací je mnoho. Posluchače není vhodné zahltit. Je třeba držet se hlavní myšlenky

Snažte se kombinovat informace. Každou informaci si ověřujte z více zdrojů. Jeden zdroj je nedostatečný a informace zde mohou být špatně.

V odborném textu používejte jako primární zdroje články z vědeckých časopisů. Informace na internetu využívejte pouze jako podpůrné. Převzaté informace by měly být v prezentaci označeny citací (stačí jako drobný text, není třeba aby to byla podstatná informace)

 

Vystupování je podstatnou součástí prezentace

 

Pozdravit, přivítat, představit se, oslovit publikum, popsat program a cíl prezentace, popsat jednotlivé výsledky, závěry a souhrn, poděkování spolupracovníkům, financování a publiku.

 Neustále udržovat kontakt s publikem, otázky, oční kontakt, zapojení, upoutání pozornosti. Každý má trému, je třeba ji překonat. Vystupování musí být jisté a co nejpřirozenější, používat řeč těla, snažit se varovat před parazitickými slovy. V prezentaci mluvte nahlas, srozumitelně (používání odborných termínů z nikoho nedělá odborníka) a používejte spisovný jazyk. Mluvte bez poznámek (poznámky ukazují, že tomu nerozumíte). Využití technických pomůcek, jednoduchého efektního experimentu. Pamatujte vždy to musí být vyzkoušené a opravdu to musí fungovat.

 

Prostor k otázkám

Na konci prezentace musí být prostor k otázkám. Otázky jsou smyslem prezentace. Prezentace bez otázek znamená, že to byla špatná prezentace.

Každá prezentace bude procházet hodnocením (review). Každý z vás obdrží řadu otázek.

Co s tím tedy dál. Podle připomínek upravíte vlastní prezentaci. Ve zvláštním souboru každou otázku zopakujete a napíšete k dané otázce vaše odpovědi. Odpovědi nejsou omezeny. Můžete vkládat obrázky, grafy, tabulky citace. Proces review se může opakovat do úplného vyjasnění jednotlivých otázek.

BIOTECHNOLOGIE - VÝUKA

POZNÁMKY K CITOVÁNÍ V ODBORNÉ PRÁCI

 

Při vypracovávání odborné práce je potřebné získané informace, které získáváte citovat. Jistě nalezneme řadu různých názorů jak a co citovat. To je zvláštní kapitola k diskusi. Podstatné je, že pokud přebíráme podstatnou informaci, tak musíme uvést zdroj této informace.

Hlavní pravidla pro použitý zdroj informací:

Zdroj musí být dlouhodobě dostupný, tedy většinou odborné periodikum nebo kniha. Internetové stránky není vhodné, jak zdroj používat (stránky často bývají zrušeny, přesunuty apod.).

Zdroj by měl být maximálně věrohodný. Časopisy a knihy velkých vydavatelství (Elsevier, Wilay, AP, Nature apod.) lze považovat za takové zdroje.

 

Zdroj informací by měl být vyhledatelný v literárních databázích jako je Web of Science, MENDLINE, SCOPUS apod.

 

Pro správu literárních citací je vhodné používat programy (EndNote, Zotero apod.). Ty zajistí, že citace bude vložena na správné místo v textu.

 

V závěrečných pracích je vhodné citovat podle ISO 690. Podrobné informace naleznete v citační normě ČSN ISO 690:2011

 

Vybrané příklady citací:

o         BENEŠ, Petr. Aktuální trendy v oblasti elektroniky. Sdělovací technika: telekomunikace, elektronika, multimédia. Praha: Sdělovací technika. 2006, 54(12), 3‑6. ISSN 0036‑9942.

o         Daneš, Jan. Screening karcinomu prsu v České republice. Česká radiologie. 2014; 68(3) 177–180

o         EŠNEI, Václav. Máje z okolí uhlířsko‑janovického. Český lid. Praha: V. Šimáček. 1895, 4(1), 4‑8.

o         HROMÁDKO, Jan, HROMÁDKO, Jiří, MILER, Petr, HÖNIG, Vladimír a CINDR, Martin. Technologie výroby biopaliv druhé generace. Chemické listy. 2010, 104(8), 784‑790. ISSN 0009‑2770.

o         Kreidlová, Veronika, Šorf, Milan a Kout, Jiří. Sezónní dynamika zooplanktonu rybníka Vydymáček u Plzně. Erica. 2014, 21(1), s. 141-160. ISSN 1210-065X.

o         KUMPERA, Jan. Josef Kajetán Tyl a západní Čechy. Plzeňský deník. 10. 7. 2006. 15(158), 3. ISSN 1210‑5139.

o         Miškovská, Zuzana. Mamografie očima praktického lékaře. Acta medicinae. 2014, 3(4) 64-66. ISSN 1805-398X.

o         SVOBODOVÁ, Kamila. Genderové aspekty stárnutí: rodina a péče o seniory. Demografie. 2006, 48(4), 256‑261. ISSN 0011‑8265.

o         ŠÍCHA, Jan et al. Ion flux characteristics in pulsed dual magnetron discharges used for deposition of photoactive TiO2 films. Plasma Processes and Polymers. 2011, 8(3), 191‑199. ISSN 1612‑8850.

o         VAŘEKA, Pavel. Archeologický výzkum vesnic středověkého původu na Tachovsku zaniklých po roce 1945. Archaeologia historica. 2008, 33, 101‑117. ISSN 0231‑5823.

o         VAŘEKA, Pavel. Příspěvek ke studiu žijících vsí středověkého původu. Pozůstatky zástavby z pozdního středověku na parcele č.p. 121 v Mikulčicích. Přehled výzkumů. 2010, 51(1‑2), 249‑265. ISSN 1211‑7250.

Krátké video (1,43 minuty) Jak Pepina psala diplomku

Laboratoř

Výzkum

Projekty

Publikace

Výuka

Konference

Popularizace

Polní lab

COST

VIRY