Informace k závěru podzimního semestru 2020
Aktualizováno. S ohledem na nařízení vlády s účinností ode dne 10. ledna 2021 hod. platí následující. (Ctěte více po rozkliknutí zprávy.)
Mezinárodnímu týmu vědců, jehož členy byli i Ondřej Caha a Jiří Růžička z Ústavu fyziky kondenzovaných látek Přírodovědecké fakulty MU, se podařilo publikovat v závěru loňského roku v časopise Nature výsledky experimentální práce, která se zabývala charakterizací vlastností materiálů, které vedou elektrický proud pouze na povrchu a jinak se chovají jako izolanty.
Článek s názvem „Large magnetic gap at the Dirac point in Bi2Te3/MnBi2Te4 heterostructures“ byl zveřejněn 18. prosince 2019. Pojednává o testování a charakterizaci materiálů, které jsou schopny přenášet elektrický signál beze ztrát. Ověřovány byly vlastnosti telluridu bismutu s příměsí manganu. Tento materiál je uspořádán ve vrstvě o síle pěti nebo sedmi atomů (to je asi jednoho nanometru). Vrstvy o sedmi atomech se tvoří právě díky přidání manganu, který se do struktury zabudovává přednostně ve středu vrstev o sedmi atomech. Právě to zlepšuje požadované vlastnosti a strukturu látky, která je tak odolná vůči vnějším vlivům a její činnost se dá regulovat.
Další informace najdete v článku v magazínu M.
V novinkách z CEITECu zde.
Celý článek v Nature zde.
Aktualizováno. S ohledem na nařízení vlády s účinností ode dne 10. ledna 2021 hod. platí následující. (Ctěte více po rozkliknutí zprávy.)
Přejete si rozšířit svůj výzkum po celé Evropě? Hledáte zahraniční partnery pro výzkum a vývoj nových projektů? Máte výzkumný projekt a chtěli byste najít spolupracovníky, kteří by jej rozvinuli v evropském měřítku? Přihlaste se na bezplatné semináře EDUC!.