Ženy ve vědě, ženy na Přírodovědecké fakultě MU

Co říkají naše vědkyně k otázce gender a věda?
Co nabízí Přírodovědecká fakulta MU ženám ve vědě?
Jak je na tom v oblasti gender a věda Česko?
Plus zdroje informací a pozvánky na akce o genderu a vědě.

Naše vědkyně k otázce skloubení rodinného a pracovního života 

Co si o otázce skloubení pracovního a rodinného života myslí ženy, které na Přírodovědecké fakultě MU působí ve vedoucích pozicích? 

Měli bychom nabízet mladým rodičům různé možnosti, respektovat jejich rozhodnutí a podpořit je v jejich volbách. 

prof. RNDr. Jana Klánová, Ph.D. 
ředitelka centra RECETOX 
RECETOX 

Celý rozhovor si přečtete zde. 

Foto: Martin Kopáček
Foto v banneru: archiv RECETOX

Prostředí akademického světa není nakloněno variantě vést plnohodnotný rodinný nebo osobní život a současně působit v manažerské pozici nebo vést výzkum na kvalitní až špičkové úrovni. Uspořádání priorit je klíčový předpoklad pro vytvoření rovnováhy, která je dlouhodobě udržitelná. U každého pracovníka jsou priority uspořádány odlišně. Moji úlohu vedoucího vidím především ve snaze nalézt kompromis, který bude vyhovovat zaměstnanci, ale současně nebude mít vliv na pracovní výkon nebo narušovat činnost pracoviště. V současnosti již zaběhnuté home office nebo vzdálené přístupy jsou jednou z možných strategií. Také rozličné komunikační kanály pomáhají udržovat kontakty a vazby na řešené úkoly bez nutnosti se fyzicky potkávat nebo sdílet pracoviště. V minulosti se mi osvědčily také dlouhodobé pracovní pobyty v zahraničí, které lze realizovat s rodinou. 

doc. RNDr. Petra Urbanová, Ph.D. 
ředitelka Ústavu antropologie 
Ústav antropologie 

Celý rozhovor si přečtete zde. 

Foto: Oliver Staša

Myslím si, že žena ve vedoucí pozici je výhodou v několika ohledech. Má pravděpodobně větší snahu usnadnit ostatním ženám-vědkyním návrat po rodičovské dovolené do práce. Vím, že ředitelka RECETOX, prof. Jana Klánová, ženám po rodičovské dovolené umožňuje práci na zkrácený úvazek. Myslím si, že mnohé ženy chtějí začít po mateřské dovolené co nejdříve pracovat, třeba na menší úvazek, ale není jim to umožněno. Co vím od kolegyň, jež vedou jiné výzkumné skupiny, zaměstnat ženu po rodičovské nebo na ní je oboustranně výhodné. Tyto ženy prý nikdy neodejdou od nedokončené práce, umí si čas precizně zorganizovat. Říká se, že ženy zvládají dělat více věcí najednou, což může být také benefitem. 

 Zvládnout rodinný i profesní život usnadňuje mým kolegům s hodně malými dětmi zejména možnost práce z domu, kterou Enantis coby spin-off společnost MU, umožňuje. Už jen když ušetříte hodinu, dvě, které běžně lidé tráví dopravou do zaměstnání, je to velká časová úspora. Dále možnost flexibilní pracovní doby a určitě také školka. Je skvělé, že se na PřF MU a fakultám v rámci kampusu Bohunice povedlo mít školku kousek od zaměstnání. 

 doc. Mgr. Radka Chaloupková, Ph.D. 
vedoucí výzkumu, spin off společnost Enantis 
docentka, Ústav experimentální biologie 

Celý rozhovor si přečtete zde. 

Foto: Helena Brunnerová

Zaměstnanecké benefity na Přírodovědecké fakultě MU

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.