Český dalekohled QUVIK poletí do vesmíru
Projekt prvního českého vesmírného dalekohledu QUVIK, jehož vědeckou část budou řídit astrofyzici z Masarykovy univerzity, dostal zelenou. MUNI bude také provozovat vědecké operační středisko družice.
Projekt prvního českého vesmírného dalekohledu QUVIK, jehož vědeckou část budou řídit astrofyzici z Masarykovy univerzity, dostal zelenou. MUNI bude také provozovat vědecké operační středisko družice.
Téměř devadesátka absolventů a absolventek doktorských studijních programů všech deseti fakult MUNI měla v pátek 22. září za přítomnosti rektora Martina Bareše a prorektorky Šárky Pospíšilové promoci ve Velké aule Karla Engliše na právnické fakultě.
Výzkum rozkladu odpadní rostlinné biomasy a jejího potenciálu, kterému se věnuje Barbora Hrnčířová z Masarykovy univerzity, zaujal Organizaci pro vědu a technologie Severoatlantické aliance (NATO STO).
Nová výstava v hlavním koridoru Univerzitního kampusu Bohunice mapuje 40 let ústavu RECETOX. Na čtvrteční vernisáž a Den otevřených dveří Brněnské živé laboratoře přišla i řada bývalých pracovníků.
Na 60 vědců, pedagogů i studentů MUNI účinkuje v novém spotu, který bude univerzita používat pro svou prezentaci. Dvouminutové video přibližuje šíři univerzitních aktivit ve výzkumu, výuce i tzv. třetí, tedy společenské roli.
Během Evropského týdne udržitelného rozvoje (ETUR) se napříč celou Evropou každoročně konají tisíce různých akcí. Česká republika se akce účastní od roku 2015 a letos u toho bude poprvé v historii také Masarykova univerzita.
Den studenta třetího ročníku oboru Právo a právní věda Lukáše Lanče je nabitý. Začíná povinnou praxí, odpoledne chodí na semináře a večer ho čeká zkouška fakultního divadelního spolku.
Cílem setkání bylo poskytnutí komplexního přehledu o studiu a možnostech, které Masarykova univerzita nabízí studentům středních škol a jejich pedagogům.
Příběhy spojené s výzkumem slatin, karpatských luk, netopýrů, hmyzu či parazitů přináší nový seriál České televize, který právě míří na obrazovky. Podílí se něm Jan Roleček z Přírodovědecké fakulty MU.
Přesvědčivý důkaz existence supermasivních černých dvojděr v aktivních galaktických jádrech přinesl mezinárodní výzkumný tým, jehož součástí byl i astrofyzik Michal Zajaček z Přírodovědecké fakulty MU. Na výzkumu pracoval tým odborníků z pěti zemí a osmi vědeckých či univerzitních pracovišť.
Evropská výzkumná rada (ERC), která je vůdčí evropskou institucí pro financování špičkového výzkumu a vývoje, dnes oznámila výsledky prestižní soutěže o ERC Grants. Mezi čtyřmi stovkami oceněných mladých výzkumníků z celé Evropy jsou také tři české projekty, z nichž hned dva pochází z MU.
Sta let se dnes – 31. srpna 2023 dožívá emeritní profesor přírodovědecké fakulty a bývalý rektor Slezské univerzity v Opavě (1992-1998) Martin Černohorský.