Zemřel prof. Zdeněk Hubálek
S hlubokým zármutkem vzpomínáme na našeho milého kolegu Zdeňka Hubálka, který nás opustil v sobotu 5. července 2025 ve věku 82 let.
Dne 16. července 2025 se v Mendelově skleníku a klášterní zahradě uskutečnila slavnostní událost při příležitosti odhalení pomníku docentu Jaroslavu Kříženeckému, vědci, pedagogovi a významnému propagátorovi Mendelova odkazu, který spojil svou dráhu i s Přírodovědeckou fakultou Masarykovy univerzity.
Jak proběhlo slavnostní odhalení?
Slavnostní odhalení proběhlo v 17:30 za účasti široké akademické i odborné veřejnosti. Úvodního slova a samotného aktu se ujal proděkan Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity (MU) Pavel Lízal, který ve svém projevu ocenil nejen celoživotní vědecký přínos Jaroslava Kříženeckého, ale i jeho lidský rozměr.
Ve své řeči proděkan Lízal mimo jiné uvedl:
„Docenta Jaroslava Kříženeckého si připomínáme jako osobnost, která zanechala nesmazatelnou stopu nejen na naší přírodovědecké fakultě a Masarykově univerzitě, ale i v české a světové vědě. Jeho život byl poznamenán nejen vědeckými úspěchy, ale i statečným postojem v těžkých dobách nacistické i komunistické perzekuce.“
Na slavnostním odhalení pomníku promluvil také P. Wit Marciniec, OSA, převor Opatství Staré Brno Řádu sv. Augustina, a připomněl význam spolupráce mezi vědeckou a duchovní tradicí kláštera při uchovávání odkazu osobností, jako byl docent Jaroslav Kříženecký.
Genetik Jaroslav Kříženecký a jeho působení na naší fakultě
Docent Kříženecký byl uznávaným biologem, zoologem a genetikem, autorem více než 650 odborných publikací, inspirativním vysokoškolským pedagogem a zakladatelem Mendelova muzea v Brně.
Působil na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity, kde v letech 1945–1948 přednášel genetiku a byl pověřen založením Genetického ústavu, Mendelovy knihovny a muzea. K tomu už ale ze známých důvodů nedošlo. Byl však zakladatelem Mendeliana – Mendelova muzea v Brně. Působil také na Vysoké škole zemědělské v Brně.
Jeho vědecké i etické postoje v bouřlivém 20. století připomněl i jeho syn, Ing. Jaroslav Kříženecký ml., který navázal přednáškou o životě svého otce.
Docent Kříženecký byl nejen významným vědcem, ale také aktivním účastníkem protinacistického odboje a neochvějným zastáncem vědecké pravdy v nelehkých dobách padesátých let. V jeho životním příběhu tak nacházíme inspiraci pro všechny, kdo usilují o pokrok, svobodu vědy a obhajobu pravdy bez ohledu na nepřízeň okolností.
Jak ve svém proslovu zdůraznil proděkan Lízal: „Podpora vzniku pamětní desky je pro nás nejen vyjádřením úcty k významné osobnosti naší historie, ale také potvrzením našeho závazku šířit a rozvíjet vědecký odkaz docenta Kříženeckého. Jeho práce a hodnoty jsou pevně zakotveny v našem vzdělávání, výzkumu i každodenním životě Masarykovy univerzity.“
Masarykova univerzita je tak opětovně hrdá na své osobnosti, které „se nebály jít proti proudu, hájit pravdu a rozvíjet vědu i v nelehkých časech“. Odkaz doc. Kříženeckého zůstává inspirací a závazkem pro další generace badatelů i studentů přírodních věd.
S hlubokým zármutkem vzpomínáme na našeho milého kolegu Zdeňka Hubálka, který nás opustil v sobotu 5. července 2025 ve věku 82 let.
Vědecká studie publikovaná v časopise Forest Ecosystems odhaluje, že již velmi malé množství padlého dřeva v hospodářských smrkových porostech může významně přispět k ochraně biodiverzity, aniž by došlo k podstatnému omezení produkce dřeva.