Přírodovědecká fakulta odhalila svá tajemství během Noci vědců

Tajemství, která se skrývají v přírodě či matematice, přilákala v rámci Noc vědců do obou areálů Přírodovědecké fakulty MU davy malých i velkých návštěvníků. Více než 5 000 dětí, rodičů i seniorů, využilo každoroční oblíbenou akci a v pátek 6. října 2023 zaplnilo od 18 hodin do půlnoci oba naše areály, jak v centru na Kotlářské, tak v Univerzitním kampusu Bohunice.

12. 10. 2023 Leoš Verner Kevin Francis Roche

Foto: Irina Matusevič

Desítky nadšených přírodovědců z řad vědkyň, vědců, vyučujících a studujících připravilo téměř 60 stanovišť nebo přednášek, kde prezentovali „tajemství“ svých oborů. Právě Tajemství totiž bylo tématem letošního ročníku oblíbené popularizační akce. Zábavnou formou, ale hlavně „na vlastní kůži“ se mohli návštěvníci seznámit s tajemstvím, ale hlavně krásou a rozmanitostí různých oborů a témat, ať už šlo o rostliny, zvířata, mikroorganismy, molekuly, buňky, proteiny, chemické látky či naše životní prostředí. Mohli si také doslova osahat horniny, nerosty, mapy nebo artefakty z Antarktidy, seznámit se s fyzikální jevy, zjistit k čemu je plazma a co se skrývá ve vesmíru.

Foto: Irina Matusevič

Do areálu na Kotlářské a botanické zahrady si našlo cestu téměř 1500 zájemců, kteří si zde mohli mj. vyzkoušet rýžování zlata nebo navštívit novou „paleontologickou“ výstavu kreseb, mohli proniknout do tajemství plazmatu, objevit, co se skrývá v písku, navštívit matematické divadlo či odhalit s astrofyziky smysl života. Univerzitní kampus Bohunice přilákal rekordních 3750 zájemců. Malí i velcí badatelé si zde mohli užít např. experimentální show chemiků, odhalit tajemství fungování enzymů či prozkoumat tajemství barev. Centrum RECETOX nechalo nahlédnout do světa Brněnské živé laboratoře. Nabídku tradičních kampusových fakult doplnila i stanoviště řady dalších univerzitních institucí.

Foto: Irina Matusevič

Součástí letošní Noci vědců byla i soutěž Český VŠEVĚD 2023. O tento titul se uchází i hydrobiolog Petr Pařil z Ústavu botaniky a zoologie SCI MUNI. Na webu Noci vědců je tak i jeho krátké soutěžní video na téma Tajemství vysychavého potoku, které může každý podpořit svým hlasem. Hlasování potrvá na webu do 15. října, finále hostí 6. prosince City Campus Ostravské univerzity.

Fotogalerie:

Foto: Irina Matusevič


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.