Studující MjUNI odhalili tajemství života buněk, hmyzu, netopýrů i chemických experimentů

Univerzitní kampus Bohunice otevřel koncem března své prostory pro téměř 250 dětí studujících Juniorskou univerzitu (MjUNI). Lektoři z Přírodovědecké fakulty, Fakulty sportovních studií MU a CEITECu Masarykovy univerzity pro ně připravili workshopy a krátké přednášky. Na své si přišli také jejich zvídaví rodičové přednáškou děkana PřF MU na téma „Výživa a zdravý životní styl pohledem biochemika“.

11. 4. 2024 Adéla Dilhofová

Foto: Martin Indruch

Všechny účastnice a účastníky v úvodu dne přivítal děkan PřF MU Tomáš Kašparovský, jenž se na malou chvíli před dětmi proměnil v ředitele Zmijozelské koleje Severuse Snapa. Milovníky sportů pak oslovil proděkan „sportovky“ Michal Kumstát, který svou zahajovací prezentaci zvládl na balančním trenažeru.

Foto: Martin Indruch

Lektoři a lektorky z Ústavu botaniky a zoologie a z Ústavu experimentální biologie poté ve svém programu dětem přiblížili podrobněji život netopýrů, bourců morušových, strašilek, pakobylek, octomilek či švábů, které mohli společně detailně prozkoumat.

Foto: Martin Indruch

Studentky a studenti se prakticky seznámili s mikroskopickým světem, modelovali různé tvary mikroorganismů, objevili tajemství kvasnic, nebo také mohli objevit podrobný proces vývoje vajíčka po oplození. Odborníci z Národního centra pro výzkum biomolekul odkryli dětem fascinující svět buněk pod svými mikroskopy. V Ústavu biochemie a Ústavu chemie si děti mohly vyzkoušet metody a principy fungování biochemie v běžné domácnosti a několik různých chemických experimentů, včetně pokusů se světlem.