Málo známé a vzácné houby

  • 2. února 2021
  • Skleníky Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, Kotlářská 2 v Brně

V rámci výstavy budou připraveny i informační panely o unikátním nálezu lanýžů v zahradě botanické zahrady.

Václav Burle (70+) během svého života stihl být skautem, trempem, vodákem, novinářem, zpravodajem nebo šéfredaktorem. Stále tvoří pro tisk (např. časopis Vesmír) a televizi (např. pořad o houbách Polopatě v ČT). Dosud zůstává fotografem, milovníkem přírody a neúnavným bojovníkem za její ochranu. Aktivně vystupuje proti rabování lesů houbaři a trhání vzácných a ohrožených hub.

V osobním archívu Václava Burleho se nachází celá řada zajímavých snímků hub. Některé ze zachycených plodnic ještě na vlastní oči nespatřil mnohý mykolog.

Před několika roky si Václav Burle uvědomil, že by byla škoda ponechat takové obrázky skryté očím milovníků přírody a široké veřejnosti. Před třemi roky proto sestavil dva výstavní soubory o houbách a v nedávné době spatřila světlo světa již třetí kolekce fotografií. Snímky tak v minulosti viděli například turisté na hradě Karlštejně nebo milovníci květin v botanické zahradě v Praze. Výstava byla také k vidění v prostorách Akademie věd ČR v Praze, AOPK, v Biologickém centru AV ČR v Českých Budějovicích, na České zemědělské univerzitě v Praze Suchdole atd. Své fotografické úlovky vystavoval pan Burle také po boku slavného Jana Saudka.

 

Sdílení události

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.