Supercely a tornáda & focení bouřek

  • 11. dubna 2022
    15:30
  • Aula, Kotlářská
Bez popisku

Přednáška bude zaměřena na konvektivní bouřky, které s sebou přinášejí nebezpečné projevy počasí.

  • V úvodu přednášky zazní základní podmínky, které jsou nezbytné pro formaci těchto bouřek. Velmi stručně bude také uvedeno rozdělení konvektivních bouřek.
  • Následně se zaměříme na jeden specifický typ, a to na supercelární bouři nebo zkráceně supercelu. Tato bouře je výjimečná svou dlouhou dobou existence až několik hodin. Mezi její charakteristiky patří jeden mohutný výstupný konvektivní proud, který zpravidla rotuje kolem své vertikální osy. Velice silné a organizované proudění v supercele je příčinou specifických projevů počasí, kam můžeme zařadit přívalový déšť, silný nárazový vítr, krupobití a v některých případech také tornáda.
  • Právě na tornáda bude zaměřena další část přednášky, kde budou sděleny jeho základní charakteristiky a podmínky pro jeho vznik. V souvislosti s tímto jevem bude zmíněna situace z 24. 6. 2021, kdy se na jižní Moravě v souvislosti se supercelou vyskytlo nebezpečné tornádo síly F4. Další příklad tornád bude relativně nedávná situace z 18. 2. 2022 z Polska, kde se za jediný den vyskytlo přes deset tornád.
  • Závěr přednášky bude zaměřen na focení bouřek, kde bude například sděleno, jaký je vhodný fotoaparát nebo z jakých míst bouřky a blesky fotografovat.

Načítám mapu…

Sdílení události

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.