Mgr. Irena Axmanová, Ph.D.

odborná asistentka – Výzkum vegetace

kancelář: bud. D32/207
Kamenice 753/5
625 00 Brno

Zobrazit na mapě

e‑mail:
sociální a akademické sítě:
Výzkum
Diverzita

Během doktorského studia jsem si kladla otázku, které faktory ovlivňují druhovou bohatost bylinného patra lesů (přehled hlavních článků na odkazech níže). Zajímalo mě, zda má hlavní význam produktivita stanoviště, půdní pH, dostupnost světla, vlhkost nebo jiné vlastnosti prostředí. K zodpovězení otázek jsem využila vlastní zápisy z terénu a data získaná pomocí experimentů, které jsem doplnila o dříve publikované zápisy.

V průběhu studia jsem působila na stáži na Univerzitě v Brémách, pod vedením profesora Martina Diekmanna, a získala jsem cenné zkušenosti s prací v terénu v České republice, Yakutsku, na Krétě a v Bulharsku. Za doktorskou práci jsem získala Cenu děkana Přírodovědecké fakulty.

Hlavní články disertační práce

Diverzita v Evropě Srovnání: boreální zóna Bioassay experiment Odhady biomasy

Otázkou, co všechno ovlivňuje diverzitu vegetace, se ale zabývám i nadále.

Zajímal mě vliv faktorů na diverzitu na různých škálách a v různých vegetačních typech.
Vysvětlená variabilita diverzity.
Česká republika: jarní aspekt v lesní vegetaci

Diverzita v České republice

Kréta: Diverzita vegetace frygany ve vztahu k pH

Vliv pH na diverzitu frygany

Bulharsko: diverzita stepní vegetace

Diverzita stepí na jemné škále

Bulharsko: diverzita stepních trávníků

Živinová limitace a diverzita

Jakutsko: Hledání analogie krajiny v době ledové

Pleistocenní krajina

Funkční a fylogenetická diverzita

Vlastnosti rostlin odráží jejich přizpůsobení podmínkám prostředí a zároveň jejich evoluční vývoj. Zajímalo nás, zda funkční a fylogenetická diverzita společenstev společně narůstá, nebo existují případy, kdy je jejich vztah v nerovnováze. V jiné studii jsme se zaměřili na to, jak vliv prostředí ovlivňuje vlastnosti rostlin a jejich abundanci.

Vliv prostředí na vlastnosti rostlin Rozšíření čeledí v Evropě

Zastoupení čeledí v Evropě - lesní vegetace
Nepůvodní druhy ve vegetaci Evropy

Nepůvodní druhy významně přispívají k současné krizi biodiverzity a je tedy důležité studovat jejich vlastnosti, rozšíření a potenciál. Společně s dalšími kolegy připravujeme přehledy zastoupení nepůvodních druhů v různých typech Evropské vegetace a jejich biogeografie (EVA projekt 116).

Společně s Veronikou Kalusovou jsme upozornily na potřebu aktualizace seznamů nepůvodních druhů pro jednotlivé země a pracujeme na revidované databázi nepůvodních druhů pro Evropu, která bude volně přístupná v databázi  FloraVeg.EU.

Nepůvodní druhy v travinné vegetaci - zastoupení záznamů s nepůvodním druhem

Nepůvodní druhy v travinné vegetaci Evropy

Jeden z nečastějších nepůvodních druhů v Evropě: Erigeron annuus (turan roční) ze severní Ameriky

Nepůvodní druhy v křovinné vegetaci Evropy

Ukázka rozdílného hodnocení jednoho druhu v různých zemích. Pro přiřazení kategorie původnosti pro jednotlivé regiony Evropy, vycházíme z více zdrojů, které kriticky srovnáváme a připravujeme finální rozhodnutí.
Jeden z invazních druhů ČR, Solidago canadensis (zlatobýl kanadský)

Katalog nepůvodních druhů ČR

Naše databáze vegetace a flóry Evropy. Věnuji se zde správě vlastností rostlin.

Databáze flóry a vegetace FloraVeg.EU