Expedice odjede do Antarktidy vybavena dezinfekcí, respirátory a testy

Přísná protiepidemická opaření budou provázet letošní expedici do Antarktidy. Přesto, že jsou všichni členové šestnáctičlenné výpravy povinně očkovaní, čeká je před cestou na základnu J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse u Antarktického poloostrova ještě detailní vyšetření ve Fakultní nemocnici Ostrava a po příletu do Chile pak sedm dní trvající karanténa. Celá expedice je na cestu a pobyt v Antarktidě vybavena množstvím testů, respirátorů a dezinfekce.

13. 12. 2021 Tereza Fojtová

Cílem letošní expedice je pokračovat v dlouhodobém monitoringu klimatu a komplexním sledování stavu polárních geo- a ekosystémů, tedy tamních ledovců, věčně zmrzlé půdy, odledněného území umožňujícího růst nižších rostlin, říčních a jezerních systémů a dalších geomorfologických útvarů. Zoologické výzkumy se budou týkat především ptáků (například rybáci, chaluhy, buřňáci, tučňáci) a savců (tuleni, lachtani, rypouši).

„Nově zahájíme pětiletý projekt JUNIOR STAR, zaměřený na studium dlouhodobé změny trvale zmrzlé půdy v oblasti Antarktického poloostrova. Další novinkou bude posílení výzkumu vlivu stresu na fyzické zdraví pracovníků v polárních oblastech,“ uvedl vedoucí letošní expedice Filip Hrbáček.

Expedice bude mezinárodní. Spolu s experty z Masarykovy univerzity (MU), která základnu již více než 15 let provozuje, se letošní expedice zúčastní také doktorand z University of Leeds, s jejichž vědci dlouhodobě spolupracuje tým Polar-Geo-Lab z Geografického ústavu Přírodovědecké fakulty MU na kvantifikaci transportu materiálu a živin v povodích antarktických toků. Dva zástupce pak vysílá Univerzita Karlova. Technickou podporu zajistí trojice techniků ze společnosti Czechoslovak Ocean Shipping.

V rámci spolupráce Českého antarktického výzkumného programu s průmyslem a aplikační sférou mají být na expedici testovány také výrobky dvou dalších společností (outdoorové bundy Faramugo a systém pro zpevnění štěrkových povrchů BERA Gravel Fix, testovaný spol. Čegan s.r.o.), které se ucházejí o udělení licence na používání ochranné obchodní známky Testováno v Antarktidě.

Odjezd z Brna do Vídně je plánovaný na 16. prosince v 6:30 ráno. Odtud se tým letecky přepraví do chilského Punta Arenas, odkud po uplynutí karantény bude 28. prosince opět letecky pokračovat na ostrov krále Jiřího. Odtud se pak lodí Betanzos dopraví na ostrov Nelson a následně na základnu J. G. Mendela. Návrat zpět se očekává začátkem března na palubě chilské vojenské lodi Aquiles.

Česká vědecká stanice J. G. Mendela, jejímž vlastníkem a provozovatelem je Masarykova univerzita, byla dostavěna 4. března 2006. Slavnostně byla otevřena a předána vědcům do užívání dne 22. února 2007. Náklady na její vybudování činily přibližně 60 milionů korun. Odborníkům z Masarykovy univerzity, ale i z dalších českých a zahraničních institucí má sloužit příštích 30 let. Vybudováním této unikátní výzkumné infrastruktury se Česká republika zařadila mezi 30 států světa, jejichž vědecké stanice se podílejí na výzkumu ledového kontinentu.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.