Podpořte naše video Tajemství vysychavého potoka v soutěži Český Vševěd

Petr Pařil pro vás v krátkém videu odhaluje tajemství práce hydrobiologa v období, kdy vodní toky vysychají. Také vás seznámí s aplikaci DryRivers, se kterou můžete vysychavé toky mapovat i vy.

2. 6. 2023 Petr Pařil Zuzana Jayasundera

Petr Pařil, hydrobiolog z našeho Ústavu botaniky a zoologie a režisérka Irina Matusevič při natáčení videa do soutěže popularizačních videí Český Vševěd. Foto: Zuzana Jayasundera

Soutěž popularizačních videí Český Vševěd

Český VŠEVĚD 2023 je popularizační soutěž Noci vědců, jejímž hlavním cílem je představit veřejnosti české vědkyně a vědce a jejich pracoviště. Letos se tato soutěž rozbíhá právě nyní koncem května. Kdo získá titul Český VŠEVĚD 2023? O tom můžete rozhodnout prostřednictvím svého hlasu i vy. Hlasovat pro video Petra Pařila z naší fakulty můžete až do 15. října 2023 zde.

Krátké video bez jediného střihu

Požadavkem soutěže je natočit video dlouhé max 2,5 minut, a to bez jediného střihu. To klade na natáčení, a hlavně protagonistu, značné nároky, protože každé přeřeknutí nebo jiný rušivý element (v našem případě to byla kolemjdoucí školka nebo prasknutí suché větve😊) znamená nové natáčení. Nakonec se to ale povedlo. Video jsme natáčeli koncem dubna na vysychavém potoce Čertík, který najdete mezi Univerzitním kampusem Bohunice a Anthroposem.

Hydrobiolog Petr Pařil. Foto: Ludmila Korešová / CC-BY

Katastrofa pro vodní život i šance pro suchozemský život

SUCHO – tenhle výraz nám zařazuje měnící se klima do slovníku stále důrazněji. Vyschlá koryta malých potoků se stávají běžnou součástí našeho života, který nám extrémy počasí obrací naruby. Jako Středoevropané přece víme, že v řece má být voda plná života. Ano máte pravdu, že vodním breberkám, známým třeba z Ferdy mravence, způsobí sucho značné škody a přežijí jen ty nejodolnější. Ale pojďme se v našem videu podívat na TAJEMSTVÍ těchto nových kamenitých cest z pohledu suchozemce. Není na druhou stranu vyschlé koryto šancí pro suchozemské bezobratlé, rostliny nebo dokonce velké savce?

Právě na tyto dvě otázky, která z vodních zvířat ve vysychajících korytech přežijí a jací tvorové je na vyprahlých vodních cestách nahradí, hledá Petr Pařil ve svém výzkumu odpověď. A věřte, že nachází často nečekaná překvapení. Jaká? To je přece TAJEMSTVÍ, které vám v soutěži rád poodhalí…

Vyschlé vodní toky slouží suchozemským živočichům jako pohodlné cesty. Foto: Petr Pařil
Mravenci nachází ve vysychavých tocích potravu. Foto: Petr Pařil

Mapujte vysychavé toky s aplikaci DryRivers

Náš tým hydrobiologů pro svou práci vyvinul aplikaci DryRivers, se kterou může při mapování vysychavých toků pomoci I vy.

Podpořte naše video svým hlasem

Video Tajemství vysychavého potoka najdete zde. Budeme rádi, když se vám bude líbit a v soutěži Český Vševěd jej podpoříte.

Hydrobiolog Petr Pařil na potoce Čertík. Foto: Zuzana Jayasundera
Hlavním účinkujícím Autorkou a autorydynamického videa je Petr Pařil, který zpracoval také scénář. Video vzniklo v režii Iriny Matusevič, kamery a postprodukce se ujal Martin Ingr, asistentem režie byl Benedikt Kyselka, produkci a organizace zařizovala Zuzana Jayasundera. Foto: Zuzana Jayasundera

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.