Prostredie fyziky je celkom familiárne a človek pozná väčšinu ľudí, ktorých stretáva na chodbe

Samuel Buranský na naší fakultě studuje bakalářský studijní program se specializací Astrofyzika. Do Brna přišel ze slovenského města Vráble v Nitranském kraji. Samuelovi je 22 let a ve volném čase se věnuje hlavně astronomii, rád poslouchá hudbu a cestuje.

16. 2. 2023 Barbora Kameníková Samuel Buranský

Foto: Helena Brunnerová

Čím jsi chtěl být jako malý?

Ako malý som postupne chcel byť všeličím, pamätám si, že som chcel pracovať vo vodárňach ako viacej ľudí v rodine. Behom rokov sa vyskytli ale aj klasiky jako hasič, policajt či astronaut.

Věnoval ses svému oboru již dříve? Bavily tě oborové olympiády?

Už na základnej škole som sa relatívne skoro dostal k astronómii (v 5. ročníku). Pravidelne som sa zúčastňoval astronomických ale aj matematických a fyzikálnych súťaží. Zároveň som navštevoval astronomický krúžok.

Co tě vedlo k výběru právě naší Přírodovědecké fakulty?

Viacero faktorov, medzi inými Brno, meno univerzity a v neposlednom rade štúdium astrofyziky.

Vybral by sis ji znovu?

Jednoznačne.

Když se vrátíš zpátky do prváku, jaká pro tebe byla adaptace na nové vysokoškolské prostředí?

V porovnaní so strednou školou to bol celkom veľký skok a zmena. Jako zmenu k lepšiemu som vnímal väčšiu voľnosť a užší záber odboru v porovnaní so strednou školou. Zmenou k ťažšiemu bol menší dohľad ako na strednej, väčšia zodpovednosť sám za seba. Moja adaptácia bola ale dosť ovplyvnená covidom.

Jak se ti líbí prostředí, kde studuješ?

Prostredie fyziky je vzhľadom na menší počet študentov celkom familiárne a človek pozná väčšinu ľudí, ktorých stretáva na chodbe, čo hodnotím veľmi kladne.

Jak se ti líbí v Brně?

V Brne sa mi páči od prvého dňa. Brno je presne to čo si človek predstaví pod slovným spojením „študentské mesto“. Veľa vecí v meste je prispôsobená študentom a študent tu nájde všetko čo potrebuje. Zároveň je Brno dobrým kompromisom medzi veľkým a malým mestom. Má to najlepšie od oboch.

Jaký předmět na tebe nejvíc zapůsobil a proč?

Najviac na mňa zapôsobilo Praktikum z astronómie. Na praktiku sme robili presne to čo sa od praktika očakáva. Chodili sme pozorovať a fotiť astronomické objekty ale taktiež sme sa naučili aj získané dáta spracovávať.

Co bys vzkázal studentům, kteří se právě rozhodují, jakou vysokou školu zvolit?

Budúcim vysokoškolákom by som v prvom rade odporučil vybrať si odbor podľa toho, čo ich baví a v čom vidia svoje uplatnenie a budúcnosť. Zároveň rozhodne odporúčam zvážiť Masarykovu univerzitu.