Výzkum světélkujících enzymů zaujal na TTDay 2023

Výzkum světélkujících enzymů, na kterém pracují přírodovědci z Masarykovy univerzity, ocenila v soutěži Transfera Technology Day 2023 odborná porota složená ze zástupců investorů i vědy. U 12 finálových nápadů posuzovala jak inovativnost, tak jejich komerční potenciál.

28. 11. 2023 Leoš Verner Kevin Francis Roche

Vědci z Loschmidtových laboratoří Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity a Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně obsadili v klání nejzajímavějších českých vědecko-výzkumných projektů 2. místo s projektem Luciferázový reportérový systém s extrémně stabilním bioluminiscenčním signálem.

Bez popisku

Tzv. luciferázy jsou enzymy, které umožňují živým organismům produkovat světlo. Typickým příkladem jsou třeba světlušky. Enzymy se používají v mnoha vědeckých, výzkumných či klinických aplikacích nebo při diagnostice různých onemocnění. V rámci výzkumu se podařilo vytvořit umělý enzym, který svítí mnohem déle a stabilněji než ten přírodní. Díky tomu se může významně zlepšit diagnostika a sledování některých nemocí a usnadnit další výzkum.

Bez popisku

„Dlouhodobou vizí tohoto výzkumu je nejen zlepšení neinvazivního biologického zobrazování a diagnostiky, ale také přenos světélkování pro praktické využití – například ve fotodynamické terapii, v podobě svítících rostlin či stromů, a v poslední době si bioluminiscenční systémy též získávají oblibu v umění a architektuře,“ vysvětlili členové výzkumného týmu Daniel Pluskal a Martin Marek.

Ilustrační foto: Daniel Pluskal

Odborná porota složená ze zástupců investorů i vědeckovýzkumných institucí posuzovala inovativnost 12 finálových nápadů, ale také jejich komerční potenciál. Transfera Technology Day pořádá spolek Transfera.cz od roku 2020 za podpory agentury CzechInvest, nadačního fondu Neuron a dalších partnerů. Cílem je propojit českou vědu a zdroje technologií s byznysovou komunitou a vytvořit vhodné podmínky pro vzájemnou spolupráci.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.