Young Researchers Grant

Program je primárně určen studentům magisterského a doktorského studia, kteří chtějí získat prostředky na výzkum/psaní závěrečné práce. Vybraný student získá paušální grant 1 000 EUR na celou dobu pobytu. 

8. 1. 2021 Kristýna Bajgarová

Délka pobytu je 1-6 měsíců. 

Studenti, kteří se mohou účastnit programu Erasmus+, nemohou žádat o tento grant

Veškeré informace najdete zde: https://www.utrecht-network.org/activities/young-researchers-grant/ 

Všechny dokumenty vyplněné v angličtině a podepsané (Application Form, Letter of Motivation from Applicant, Letter of Recommendation by supervisor/programme coordinator, Letter of Acceptance) mohou studenti zasílat e-mailem nejpozději do 27. 1. 2021 na foldesiova@czs.muni.cz


The Utrecht Network Young Researchers Grant is designed to promote and further enhance the Network’s support to students and staff as well as broaden mobility between the Network’s institutions.
Within the framework of the Young Researchers Grant up to 20 scholarships of €1,000 each will be offered to students, who might not be eligible for other scholarship programmes such as ERASMUS+ (e.g. length of stay is under 2 months).
The grant is limited to thesis research on masters or PhD level. Students are allowed to take courses as well. However priority will be given to ‘research-only’ PhD students.

Since the study/research period including the application is self-organised, students are expected to check possible research areas of the university they want to apply to and to find the supervisor by themselves. International Relations Office may offer help in finding a supervisor but it is considered that this task is part of a student’s project and should be done by the student.

Prerequisites:

  • Masters/PhD level
  • Length of stay: 1 – 6 months (mobility is not restricted to semesters, but may also take place during the holidays)
  • Students, who are eligible for an ERASMUS grant, CANNOT apply for this grant

Period of Mobility
The period of mobility must be between 1 April 2021- 31 March 2022

All signed application documents (Application form, Letter of Recommendation by supervisor/programme coordinator; Letter of Acceptance (by an academic supervisor/coordinator at the host institution) in English must be send by 27 January 2021 to foldesiova@czs.muni.cz.

More information - https://www.utrecht-network.org/activities/young-researchers-grant/ 

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.