Zemřel Martin Černohorský. Čest jeho památce

Ve věku 100 let zemřel dne 9. 2. 2024 profesor Martin Černohorský, významný fyzik a odborník na fyzikální vzdělávání, který spojil svůj studijní i profesní život s Přírodovědeckou fakultou MU.

12. 2. 2024 Zuzana Jayasundera

Dies Academicus Masarykovy univerzity 18. 5. 2023. Za profesorem Martinem Černohorským zleva čerstvá držitelka Stříbrné medaile MU Marie Fojtíková, její kolegyně z Kanceláře České konference rektorů Eva Kalandříková, bývalá studentka a dlouhodobá kolegyně pana profesora Jana Musilová, další kolegyně z Kanceláře ČKR Eliška Olšanová. Foto: MUNI
Profesor Martin Černohorský na milované Vysočině 27. 7. 2022. Foto: Marie Fojtíková

prof. RNDr. Martin Černohorský, CSc.

*31. 8. 1923
†9. 2. 2024

Vystudoval učitelství matematiky a fyziky na MU, v letech 1948−1950 působil na SCI MUNI jako výpomocný asistent. Roku 1952 obdržel titul doktor přírodních věd a začal pracovat jako odborný asistent na Katedře fyziky. V letech 1956−1967 působil jako vědecký pracovník Československé akademie věd. V roce 1963 získal titul kandidát věd. Od roku 1967 do roku 1988 působil na fakultě jako docent. Od roku 1989 spolupracoval s MU jako samostatný odborný pracovník. V roce 1990 se stal profesorem. V letech 1992−1998 byl prvním rektorem nově založené Slezské univerzity v Opavě. Od roku 1999 byl statutárním emeritním profesorem na Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky SCI MUNI. Za svou práci, nejen pro MU, získal řadu ocenění, mezi nimi např. Stříbrnou plaketu Františka Křižíka Československé akademie věd za zásluhy o rozvoj technických věd nebo Zlatou medaili MU za vynikající přínos k vědeckému a vzdělávacímu působení univerzity. Odborně se řadu let zabýval krystalografií a rentgenografií, historií fyziky se zaměřením na Newtonovo dílo. Intenzivně se věnoval fyzikálnímu vzdělávání.

Připomeňte si Martina Černohorského ve článcích a videích

Pana profesora si můžete připomenout v přehledovém článku 100 let Matina Černohorského, který jsme vydali u příležitosti jeho stých narozenin. Obsahuje odkazy na další články a videa.

Inspirativní rozhovor Je radost vidět, když se studentům daří, říká stoletý Martin Černohorský s panem profesorem vydal v srpnu 2023 také magazín Emko (dostupný pouze česky).

Poslední rozloučení

Rozloučení s panem profesorem Černohorským se uskuteční ve čtvrtek 22. 2. 2024 ve 14: 00 hodin v brněnském krematoriu

Čest památce pana profesora Martina Černohorského a jeho odkazu.

Prof. Martin Cernohorsky Umrtni Oznameni (2)