Putování za violkou bílou

  • 13. dubna 2024
    10:00
  • Sraz: 10:00 na železničním nádraží v Hradčovicích.

Botanická exkurze. Tentokrát do okolí Hradčovic a Drslavic u Uherského Brodu.

Vedoucí: Karel Fajmon

Začátek budiž v 10:00 na železničním nádraží v Hradčovicích (v návaznosti na příjezd vlaku v 9:55 od Uh. Hradiště), zakončení nejpozději v 18:00 tamtéž (rozumný poexkurzní spoj na Hradiště, potažmo Brno, má odjezd v 18:02).

Maximalistická verze trasy dlouhá asi 16 km vypadá zhruba takto, ale podle potřeby si ji uzpůsobíme, abychom stihli nejpozději ten šestý vlak (ale nebojte, jede ještě záložní spoj v sedm).

Hlavním biotopem budou květnaté karpatské dubohabřiny, ale také stepní keřnaté stráňky vyhlášené tu jako maloplošná zvláště chráněná území – v pořadí podle trasy PR Rovná hora, PR Vrchové a PP Terasy. Právě z posledního z nich (Drslavice, několik málo rostlin po pravé straně úvozové cesty vedoucí vzhůru PP Terasy; nedaleko horního okraje části zarostlé křovinami, 49°3'24.481"N, 17°36'7.147"E) uvádí Viktor Pluhař výskyt violky bílé, kterou se zde budeme snažit dohledat, přičemž ji ovšem budeme vyhlížet celou cestu, už od nádraží. Je možné, že se totiž v okolí Hradčovic a Drslavic vyskytuje na více místech a je jako jinde přehlížena. Vzhledem k letošnímu pelášivému jaru bude zázrak, pokud ještě violku bílou zastihneme za květu, ale naštěstí je krásná už pouhým svým listovím. Každopádně se můžeme těšit na rozkvetlé jarní háje, sady a suché stráně.

Na všechny zájemce o botanické putování nejen za violkou bílou se těší Karel Fajmon.

Pro orientační představu, kolik nás bude, uvítám letmé echo o vaší pravděpodobné účasti na mail karel.fajmon@atlas.cz

Sdílení události

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.