Historie fakulty

Dějiny psané přírodovědci: Vývoj vědních oborů na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity

V první části knihy najde čtenář kapitoly, ve kterých děkani vedoucí fakultu od roku 1990 popisují to nejdůležitější v oblasti vědy, výzkumu, rozvoje a vzdělávání, co se na fakultě odehrálo za dobu jejich působení.

Obsáhlejší část knihy je pak almanachem dějin vědy na naší nejstarší přírodovědecké fakulty na území Česka. Autorky a autoři z řad vědkyň a vědců ve svých kapitolách popisují vývoj svých vědních oborů, z nichž ty nejstarší se na fakultě rozvíjí od roku 1919, kdy byla fakulta založena.

Každá kapitola tak vypráví příběh vývoje oboru, s důrazem na oblast vědy, rozvoje a vzdělávání. A protože za každým příběhem jsou vždy lidé, naleznete zde také životopisné medailonky vybraných osobností. Knihu ilustruje řada fotografií, z nichž některé jsou veřejně publikovány poprvé.

1000 stránek o historii vědy a výzkumu na fakultě

Přírodovědci píší dějiny. A to nejen v doslovném slova smyslu napsání knihy, kterou si na této stránce můžete prolistovat. Výsledky vědy jsou pro vývoj společnosti zásadním hybatelem. Na stránkách knihy, jež vyšla tiskem v září roku 2022, vás čeká řada příběhů, převratných objevů, nově vyvinutých metod či popsání nových druhů z živočišné i rostlinné říše.

Dějiny psané přírodovědci: Vývoj vědních oborů na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity (2022) Kolektiv autorů. Brno: MUNIPRESS. ISBN: 978-80-280-0088-2.

Elektronická verze knihy

Slavnostní křest knihy