Matúš Labaj – student Bc. studijního programu Fyzika, obor: Astrofyzika

12. 2. 2020 Matúš Labaj

Proč sis vybral MUNI/konkrétní obor? Podle čeho ses rozhodoval při výběru vysoké školy?

Svoje prihlášky som mal podané na obory Aplikovaná fyzika MFF CUNI v Prahe a Astrofyzika na PřF v Brne. K vedeckému oboru som inklinoval od malička, vesmír ma vždy nesmierne fascinoval, aj keď pravdupovediac som sa spontánne rozhodol pre astrofyziku. Slovenskú školu som si nezvolil kvôli priepastnému rozdielu vedy v porovnaní s Českom. Brno som osobne uprednostnil pred Prahou – mesto je osobnejšie, kompaktnejšie a menej preplnené ako Praha.

Jaká je atmosféra na tvém oboru?

Atmosféra na obore, ako aj na celom Ústave teoretickej fyziky a astrofyziky, je výborná. So spolužiakmi z astrofyziky, obecnej fyziky a nanotechnológií, s ktorými zdieľam väčšinu predmetov, sa stretávame pravidelne, či už pre vypracovaniu študijných úloh, alebo mimoškolsky, napríklad na každosemestrálnej fyzikálnej párty alebo astrozraze.

Jak se ti líbí prostředí, kde studuješ?

Prostredie fakulty som si nesmierne obľúbil – pôsobí na mňa ako univerzitné prostredia vo filmoch o slávnych fyzikoch a ich veľkých objavoch, teda uhladene, usporiadane a elegantne. Klasické priestory dopĺňa udržiavaná zeleň a moderná knižnica.

Zažil jsi při studiu i těžké chvíle?

Áno. Úplne najťažší bol pre mňa prvý semester, kedy som zažil na svojej koži ako sa počíta vysokoškolská fyzika a matematika. Mal som pocit, že je toho príliš, avšak zaťal som zuby, nevzdal sa a celým semestrom si prešiel len preto, aby som zistil, že prvý semester bol ten najľahší. J

Jsou lidi na fakultě ochotní pomáhat?

Áno, dokonca mám pocit, že pomôcť sa vám snaží snáď každý. Cvičiaci často ponúkajú mimorozvrhové konzultácie, so spolužiakmi riešime problémy spoločne. Prednášajúci poskytujú priestor k otázkam, dokonca sa vracajú k otázkam minulých prednášok s pripraveným vysvetlením.

Proč by zájemci o studium měli studovat právě tvůj obor?

Astrofyzika a samotné vedecké odvetvie fyziky sa v budúcich rokoch má kam posúvať a súčasne má možnosť prichádzať s objavmi, ktoré nás ako ľudstvo posunú ďalej. Výhodou astrofyziky ako oboru je možnosť získania praxe okamžite, či už na hvezdárni v Brne alebo Vyškove, alebo predmetmi zameranými na tvorbu, analýzu a správnu interpretáciu astrofyzikálnych dát.

Doporučil bys studium na PřF MU? Šel bys ho toho znova? Splnilo to tvoje očekávání?

Áno, určite! Masarykova univerzita sa osvedčila ako výborná voľba. Každodenne čítam, čo rôzna fakulta, rôzny ústav dokázal. Ako stredoškolák som do školy nastupoval bez špecifických očakávaní, avšak pri rozhovore s kamarátmi z iných škôl mám pocit, že žiadna nedosahuje štandard MUNI.

Co bys doporučil mladším spolužákům/uchazečům o studium?

Nevzdať to po prvom neúspechu. Štúdium je náročné, hlavne pre niekoho, pre koho je to nové. Niektoré veci jednoducho nefungujú ihneď, dôležité je si to uvedomiť. Snaha sa jednoznačne vypláca.