V žebříčku Research.com uspěla řada přírodovědců z Masarykovy univerzity

Podle mezinárodního žebříčku Research.com, který hodnotí univerzity a jejich významné odborníky, exceluje Masarykova univerzita (MU) v oblasti přírodních věd zejména ve fyzice a vědách o životním prostředí (Environmental Sciences), a to jak ve srovnání s ostatními českými univerzitami, tak v mezinárodním srovnání. Významnou pozici má MU také v oblasti Vědy o rostlinách a agronomie (Plant Sciences and Agronomy) a Ekologie a evoluce (Ecology and Evolution).

16. 6. 2023 Leoš Verner Kevin Francis Roche

V kategorii Environmental Sciences je MU hodnocena na 240. místě mezi světovými univerzitami. V TOP 5 nejlépe hodnocených českých vědců v této oblasti má Přírodovědecká fakulta MU dokonce trojnásobné zastoupení díky prof. Janě Klánové, nedávno oceněné čestným doktorátem na Univerzitě v Örebro, doc. Kláře Hilscherové a prof. Ivanu Holoubkovi z centra Recetox Masarykovy univerzity

V kategorii fyzika je MU hodnocena na 439 místě mezi světovými univerzitami, v těsném závěsu následována Karlovou univerzitou. Prof. Norbert Werner z Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, který je odborníkem na problematiku černých děr či mezigalaktického plynu a v současnosti spolupracuje na vývoji malých družic, je pak 4. nejlépe hodnoceným českým fyzikem.

Kvalitní výzkum se dle žebříčku Research.com provádí také na Ústavu botaniky a zoologie. Prof. Milan Chytrý je leadrem žebříčku mezi českými odborníky (320. na světě) v kategorii Vědy o rostlinách a agronomie (Plant Sciences and Agronomy) a v rámci českých univerzit mu patří rovněž 2. místo v oborech Ekologie a evoluce (Ecology and Evolution). Výstupy z obou těchto oborů na MU jsou vysoce hodnoceny i v mezinárodním srovnání. V kategorii Ecology and Evolution patří MU 204. příčka, v oboru Plant Sciences and Agronomy figuruje MU na 291. pozici.

Silnou pozici si na Přírodovědecké fakultě drží v mezinárodním měřítku také oblast Vědy o zvířatech a veterinární lékařství, ve které patří mezi 200 nejlépe hodnocených univerzit na světě. I v dalších oborech, kterými se Přírodovědecká fakulta MU zabývá, jako např. chemie nebo genetika se MU drží v rámci mezinárodního srovnání mezi nejlepšími univerzitami (Genetika 434., Chemie 541.)

Research.com ranking přináší hodnocení vědců ve více než 20 oblastech, od přírodovědných oborů přes medicínu až například po společenské vědy. Druhé vydání žebříčku Research.com nejlepších univerzit bylo vytvořeno na základě dat konsolidovaných z celé řady datových zdrojů včetně OpenAlex a CrossRef. Bibliometrická data pro odhad metrik založených na citacích byla získána 21. 12. 2022. Pozice v žebříčku je založena na součtu D-indexů (Discipline H-index) všech vědců v žebříčku spojených s danou institucí. D-index zohledňuje pouze publikace a citační údaje pro zkoumaný obor.