Diverzita parazitů kaprotvarých ryb (Cypriniformes) Severní Ameriky: nástroj k pochopení evolučních procesů
- Kód projektu
- LTAUSA18010
- Období řešení
- 1/2019 - 12/2022
- Investor / Programový rámec / typ projektu
-
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR
- INTER-EXCELLENCE
- INTER-ACTION
- Fakulta / Pracoviště MU
- Přírodovědecká fakulta
- Spolupracující organizace
-
Biologické centrum AV ČR, v.v.i.
- Odpovědná osoba prof. Tomáš Scholz
Paraziti jsou nedílnou součástí všech ekosystémů, ve kterých hrají významnou roli. Týká se to také helmintů („parazitických červů“), mezi které patří významné patogeny volně žijících i chovaných ryb a zástupci napadající člověka. Některé skupiny rybích helmintů byly rovněž využity při studiu koevoluce parazito-hostitelských vztahů.
Fauna sladkovodních ryb Severní Ameriky je mimořádně bohatá a má různorodý biogeografický a evoluční původ. Lze u nich proto předpokládat i vysokou diverzitu parazitů, jejíž dobrá znalost představuje klíč k vyřešení otázek jejich původu, ekologických vztahů, koevoluce s hostiteli a jejich historické biogeografie. Současná znalost parazitů severoamerických sladkovodních ryb je však překvapivě nedostatečná a podobné využití aktuálně neumožňuje.
Cílem projektu je proto využít odbornosti českých rybích parazitologů a ve spolupráci s americkým partnerem analyzovat otázky evolučního původu, historické biogeografie a parazito-hostitelských vztahů (koevoluce) na modelu dvou skupin kaprotvarých ryb (čeledi Cyprinidae a Catostomidae řádu Cypriniformes) a dvou skupin jejich parazitů: (1) ektoparazitická Monogenea čeledi Dactylogyridae s úzkou hostitelskou specifitou a přímým životním cyklem, a (2) endoparazitické tasemnice (Cestoda) řádu Caryophyllidea s nižší mírou hostitelské specifity a nepřímým životním cyklem.
Navrhovaná vědecká spolupráce s americkým partnerem umožní realizovat unikátní studium zaměřené na diverzitu a evoluci vybraných modelových skupin parazitů a jejich hostitelů na severoamerickém kontinentu. Projekt tak přispěje k vědeckému poznání a současně významně napomůže odbornému růstu mladých členů českého týmu a umožní profilování mladých amerických odborníků v oboru ichtyoparazitologie. Kromě zveřejnění výsledků projektu formou vědeckých publikací (článků) budou nové poznatky prezentovány na mezinárodních konferencích.