Naši vědci zkoumají, jak roste teplota vodních toků v období, kdy se klima jižní Moravy postupně mění na středozemské

Naši vědci, hydrobiolog Petr Pařil a kartograf Ondřej Hájek, vystoupili živě v reportáži s Českou televizí na téma oteplování vody v tocích, a to v rámci jejich aktuálního výzkumu v Dolních Loučkách.

27. 7. 2023 Petr Pařil Zuzana Jayasundera

Geograf Ondřej Hájek zaměřuje velmi přesnou GPS pro měření transektu teplot napříč řekou Bobrůvkou v Dolních Loučkách během reportáže 20. 7. 2023. Foto: Petr Pařil

Jižní Morava: suchem nejohroženější oblastí republiky

V Událostech ze dne 20. 7. 2023 v čase videa 16:20 se díky našim vědcům dozvíte, jak do naší krajiny přichází nepůvodní druhy, kterým ohřívání klimatu přeje. Ve vysychavých potocích totiž tyto druhy v poslední době registrují. Na jižní Moravě tak v blízké budoucnosti spějeme podle našich vědců k téměř středomořskému klimatu. Naše oblast je navíc suchem nejohroženější oblastí republiky, kvůli nejvyšším teplotám a odvodněním krajiny člověkem melioracemi a regulací toků. Změny klimatu jsou podle našich odborníků viditelné v extremitě, kdy se střídají vlny veder ohřívající v tůních vodu až ke 40°C s extrémními srážkami a ochlazením. Během měsíce se tak vlastně vystřídá více ročních období, uvedl v rozhovoru náš hydrobiolog, Petr Pařil.

Kvůli rostoucí teplotě je ve vodě málo kyslíku

Oba vědci se objevili i v reportáži, kde v čase 34:12 uvidíte jejich výzkum na řece Loučce na Brněnsku, kde tento den teklo jen 20 % vody oproti normálu. Současná teplota vody může být pro citlivé druhy jako je pstruh hraniční, navíc je kvůli rostoucí teplotě ve vodě i nedostatek kyslíku. Teplota vody podle našich vědců stoupá z mnoha důvodů. Zvyšují ji nejen rostoucí teploty vzduchu, ale díky klesajícímu objemu vody se toky prohřejí daleko rychleji. Skladba živočichů se proto v potocích a řekách výrazně mění.

Podpořte svým hlasem naše video v soutěži Český Vševěd

Petr Pařil je protagonistou i i v tomto krátkém videu, kde odhaluje tajemství práce hydrobiologa v období, kdy vodní toky vysychají. Také vás seznámí s aplikaci DryRivers, se kterou můžete vysychavé toky mapovat i vy. Hlasovat pro video Petra Pařila z naší fakulty můžete až do 15. října 2023 zde.