Martin Toul získal Českou hlavu pro mladé vědce

Mezi laureáty nejvyššího ocenění Česká hlava 2023 pro vědce za jejich patenty a objevy patří od letošního roku i Martin Toul z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Cenu Doctorandus, která se uděluje mladým vědcům za výzkum v přírodních vědách, obdržel za výzkum funkcí proteinu staphylokinázy, který se využívá pro léčbu mozkové mrtvice.

28. 11. 2023 Leoš Verner Kevin Francis Roche

Zdroj: Česká televize

Cena společnosti Veolia, cena Doctorandus za přírodní vědy se uděluje za inovativní přístup, nejvýraznější počin, odbornou nebo vědeckou činnost studenta doktorského studijního programu, obzvláště pak v matematice, fyzice, chemii, biologii a medicíně. Martin Toul z Loschmidtových laboratoří Masarykovy univerzity objasnil působení rohoro proteinu, což umožňuje zvýšit účinnost proteinu staphylokinázy při léčbě až desetkrát.

Více o výzkumu Martina Toula, za který byl oceněn, najdete ZDE.

Vítěze ocenění Česká hlava vybrala z desítek nominací odborná porota složená z předních českých vědců. Česká hlava je nejvyšší ocenění pro české vědce a v minulosti tuto cenu získali např. Antonín Holý, Josef Koutecký, Václav Hořejší, Pavel Hobza, Blanka Říhová a další osobnosti vědy.

Zdroj: Česká televize

Foto: Irina Matusevič

O Martinu Toulovi

Martin Toul působil na pozici výzkumníka v týmu Proteinového inženýrství Loschmidtových laboratoří, centra RECETOX, PřF MU, pod vedením prof. Zbyňka Prokopa a prof. Jiřího Damborského. Spolu s Martinem Markem popsali inovativní a zároveň udržitelný způsob, jak svítit. Objasnili doposud tajemstvím zahalený mechanismus svícení luciferázy mořského žahavce, renily fialové. Své objevy letos publikovali v prestižním odborném časopise Nature Catalysis.

RNDr. Martin Toul, Ph.D. je držitelem dvou Cen rektora MU, pro vynikající studenty jak magisterských, tak i doktorských studijních programů, laureátem Ceny Brno PhD talent (2018/2019). V roce 2020 získal Fulbrightovo postgraduální stipendium pro doktorské studenty, díky kterému absolvoval semestr na Texaské univerzitě v Austinu ve skupině prof. Kennetha A. Johnsona. Úspěšně absolvoval programu MUNI Mendel Doctorandus a obhájil svou dizertační práci v režimu Evropského doktorátu. Po získání doktorského titulu začal působit ve výzkumném institutu VIB v belgickém Ghentu. V letošním roce byl za svoji práci oceněn Cenou MŠMT. Martin Toul se ve volném čase věnuje snowboardingu a společenským tancům.