Střední školy

Předem nahlášeným exkurzím je ve sklenících ve všední dny od 9 do 15 hodin poskytován na požádání průvodce, který podá odborný výklad. Výklad se neposkytuje v době výstav a o víkendech. Exkurze pouze do venkovní zahrady není nutné nahlašovat (do venkovní části zahrady je vstup volný a kvůli hluku z ulice zde exkurze neprovázíme).

Exkurze do skleníků je vhodné nahlašovat pomocí e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., na který Vám odpovíme. Exkurze je vhodné nahlašovat v dostatečném předstihu (alespoň několik dní předem), při pozdním nahlášení již nemůžeme zaručit volný termín. Na telefonu nejsme vždy k zastižení, protože se často pohybujeme v zahradě. Po nahlášení a schválení termínu exkurze, není již nutné opakovaně termín potvrzovat před příjezdem. V objednávce uveďte den, hodinu, počet žáků a ročník, jméno školy a požadavek na průvodce, pracovní listy či délku exkurze.

Délka exkurze ve skleníku je závislá na tom, kolik má třída času a také na zájmu žáků, obvykle 1-2 vyučovací hodiny. Délku výkladu lze přizpůsobit požadavku učitele. Ceník vstupného najdete zde. Vjezd do areálu bohužel není možný. Vchod do areálu Botanické zahrady je přes vrátnici Přírodovědecké fakulty.

Žáci mohou využít Pracovní listy do skleníků a na zahradu (cena 5 Kč za kus).

Výklad ve sklenících je odborný a je přizpůsoben věku žáků. Výklad je podáván některým ze zaměstnanců botanické zahrady a předpokládá se, že učitel bude se zaměstnanci spolupracovat ve formě motivování a ukázňování žáků. Není povinností univerzitní botanické zahrady provázet exkurze škol nižších stupňů, je to činnost dobrovolná, proto může průvodce při velké neukázněnosti nebo nezájmu žáků výklad pro exkurzi bez náhrady přerušit nebo odmítnout.

Exkurze bez průvodce si mohou výklad poslechnout z mluvících panelů v každém ze skleníků nebo si informace přečíst na informačních panelech. U většiny rostlin jsou umístěny jmenovky.