Newsletter OFIŽ pro prosinec 2020

with Žádné komentáře

Webová verze  |  Odesláno 3. 12. 2020, 15:31

OFIŽ: novinky pro prosinec 2020

Milí studenti, kolegové a přátelé,

posíláme novinky a zajímavosti pro měsíc prosinec.

Přejeme Vám všem klidné Vánoce a co nejsnazší učení se na zkoušky!

Když byste měli novinku, akci nebo zajímavost, kterou byste chtěli do příštího newsletteru přidat, pište na lus@sci.muni.cz.

Program semináře (Bi3332, Bi7606, Bi9605)

Semináře probíhají online přes MS Teams, vždy ve středu v 11.00.

Soutěžní přednášky studentů 2. ročníku magisterského studia:

2. 12. Skálová, Šmídová, Šmýkalová, Tatíčková, Vysloužil

9. 12. Váňa, Tlamková, Ševelová, Kvasničková

16. 12. Vyhlášení soutěže, další plánovaný program, závěr

Pozvánka: Lymská borelióza z pohledu informovaného pacienta

Srdečně Vás zveme na přednášku o lymské borelióze, tentokrát zaměřenou na problematiku nemoci z pohledu poučeného pacienta. Lymská borelióza je multisystémové zánětlivé onemocnění, v ČR jím onemocnění tisíce pacientů ročně. Přednáška se zaměří na zásadní téma, kterým je důležitost dostatečné informovanosti pacienta o možnostech léčby a rizicích spojených s nemocí a léčbou tak, aby se nemocný mohl efektivně účastnit rozhodovacího procesu o způsobu léčby i hodnocení jejího průběhu. Přednášejícím bude Ing. Petr Dymáček, Ph.D. (Borelioza.CZ).

KDY: 21. 1. 2021, 14:00

KDE: online, nebo v Univerzitním kampusu Bohunice (bude upřesněno)

Prosíme o registraci do 15. 1. na e-mailu helanej@sci.muni.cz (Helena Nejezchlebová, PřF MUNI).

 

Podpora vynikajících diplomových prací

V současné době je otevřená možnost podávat návrhy na interní granty MUNI pro studenty v kategorii „Podpora vynikajících diplomových prací“.

Grantový návrh na podporu své diplomové práce mohou podávat studenti navazujících studijních programů MU zapsaní v prvním semestru svého navazujícího magisterského studia.

Termín pro podání přihlášky: 16. 11. 2020 – 10. 1. 2021

Finanční podpora na jeden projekt činí až 60.000 Kč a zahrnuje i odměnu pro studenta.

Novinky na OFIŽ

Noc vědců online – videoprohlídka OFIŽ

Jak už jsme avizovali v jednom z předchozích newsletterů, letošní Noc vědců se přesunula do online světa. Masarykova univerzita připravila virtuální prohlídky všech svých fakult i dalších pracovišť a OFIŽ se neváhalo zapojit natočením videoprohlídky svých laboratoří.

Virtuálně můžete projít místností, kde jsou uloženy klikatelné artefakty, pod kterými se skrývají jednotlivá videa. Pro pohlídku videa OFIŽ hledejte fialové myší skelety (viz obrázek níž).

Online program Noci vědců je k dispozici až do 31. prosince 2020.

Jakému výzkumu se na OFIŽ věnujeme?

Především pro nové uchazeče o studium jsme připravili novou webovou stránku, kde přibližujeme výzkumná témata, kterým se na OFIŽ věnujeme. Věříme ale, že mají šanci zaujmout i vás, tak přikládáme odkaz.

Studentky OFIŽ na zahraniční stáži získaly prestižní EMBO Fellowship!

Doktorské studentky OFIŽ – Mgr. Anna KotrbováMgr. Petra Paclíková právě dokončily své zahraniční stáže v Portugalsku a ve Švédsku, které byly finančně podpořeny prestižním grantem EMBO Short-term Fellowship. Co holkám stáž přinesla? Jaké jsou rozdíly mezi domácí a hostující laboratoří? Doporučují zahraniční stáž i ostatním? To už se dočtěte níže.

Tipy

Konference pod stromeček na téma věda a mobilita

Přemýšlíte o stáži či delším působení v zahraničí? Pak by pro vás mohla být zajímavá online konference zaměřená na vědu a mobilitu, kterou pořádá platforma Czexspats in Science. Konference pokryje témata jako například „lifehacks pro přežití v hypermobilním světě vědy“ nebo „grantové příležitosti – tips & tricks„.

Termín: 21. – 22. 12. 2020

V případě zájmu doporučujeme registrovat se co nejdříve.

Jak usnadnit život svému bioinformatikovi?

Posíláte své výsledky ke zpracování bioinformatikům? A chcete, aby vás měl váš bioinformatik rád a vy jste dostali analýzy svých dat co nejdříve?

Tak si přečtěte, jak správně odesílat data v excelu pro další analýzy. Ušetříte tak bioinformatikům hodiny času, které stráví opravováním špatně zformátovaných dat.

#real-life-experience

Financování life sciences v ČR: Juniorští & seniorní postdoci

Portál Vědavýzkum.cz přináší další dva díly seriálu o financování vědy v oblasti life sciences v ČR, tentokrát zaměřené na juniorské & seniorní postdoky. V článcích najdete souhrn stipendií a grantových programů.

Nahlédnutí za oponu: co se děje s vaším manuskriptem/grantem po jeho odeslání?

Online webinář vám dá nahlédout do procesu, krerý následuje po submitování vědeckého článku a nebo grantové žádosti. Obsahuje užitečné tipy.

Biologické zajímavosti

Ten nejdetailnější model nitra buňky

Společnost Digizyme, která se věnuje vizualizaci vědeckých témat, sestavila na základě dat z nukleární magnetické rezonance a kryoelektronové mikroskopie několik vizualizací nitra buňky. Už samotná vizualizace je neskutečně působivá, ale je dokonce interaktivní – pokud najedete kurzorem na jednotlivou komponentu v buňce, zobrazí se vám název komponenty, např. konkrétního proteinu. A nebo si můžete nechat zvýraznit komponenty vybraných signálních drah. Příjemnou zábavu!

Gen, který předurčil roli člověka?

Vědci odhalili gen, který nejspíš stojí za výrazně větší velikostí lidského mozku třeba oproti našim příbuzným primátům. Jedná se o gen ARHGAP11B, který se vyskytuje u lidí, ale nikoliv u primátů či jiných savců.

Po introdukci genu do embrya kočkodana vědci pozorovali:

  • zvětšení mozkové kůry
  • vznik záhybů na mozku podobně jako u člověka
  • zvýšení počtu příslušného progenerativního typu buněk, který produkuje neurony

Je exprese tohoto genu historickým momentem, který oddělil vývoj člověka a primátů? Jak se vědci postavili k etickým aspektům tohoto výzkumu? To už se dozvíte v článcích níže.