Předání ocenění Brno PhD talent!

with Žádné komentáře
Studentky OFIŽ – Mgr. Petra Kompaníková, Mgr. Daniela Kristeková a Mgr. Daniela Rubanová, zaznamenaly velký úspěch v soutěži Brno Ph.D. Talent pořádané sdružením JCCM a.s. a tento týden si převzaly svá ocenění z rukou primátorky města Brna, Markéty Vaňkové.
Brno Ph.D. Talent je prestižní soutěž pro mladé vědecké talenty z brněnských univerzit s cílem podpořit začínající doktorandy. Celková stipendijní podpora činí 300 000 Kč na tři roky, studentům zajistí finanční nezávislost a tím možnost plně se soustředit na vědeckou práci.
Pro rok 2020 bylo ze 130 přihlášených vybráno 25 nejlepších, takže konkurence byla opravdu vysoká.

Čemu se oceněné studentky ve svých projektech věnují?

Mgr. Petra Kompaníková

laboratoř V. Bryji

Petra uspěla s projektem sledujícím úlohu proteinu Wnt5a a to v oblasti mozku zvané choroidní plexus. Wnt5a je protein účastnící se tvorby tzv. rozvětvených struktur, jako jsou například plíce, slinné nebo mléčné žlázy. Na pochopení způsobu, jakým tento protein řídí skládání a tvorbu nových tkání si Petra vybrala choroidní plexus ve 4. mozkové dutině. Tato celkem neznámá sekreční tkáň stojí za produkcí a úpravou složení mozkomíšního moku, který je klíčový pro vývin celé nervové soustavy.
Mgr. Daniela Kristeková

laboratoř M. Buchtové

Daniela se zajímá o působení nanočástic na organismus, konkrétně pak sleduje buněčné a molekulární odpovědi organismu po expozici nanočásticemi těžkých kovů. Projekt bude mapovat tkáňově specifické změny a distribuci nanočástic u myší po inhalaci například nanočástic olova nebo kadmia. Kromě jiného bude Daniela sledovat také efektivitu odstraňování zmíněných nanočástic. Výzkum může pomoci s odstraňováním nanočástic těžkých kovů z organismů ve znečištěných průmyslových oblastech.
Mgr. Daniela Rubanová

laboratoř L. Kubaly

Daniela získala ocenění za projekt, který má za cíl vývoj a výzkum nových nanopolymerních nosičů léčiv na revmatoidní artritidu. Revmatoidní artritida je chronické zánětlivé onemocnění snižující kvalitu života. Současné terapeutické možnosti jako glukokortikoidy, nesteroidní protizánětlivá léčiva a terapeutické protilátky pouze tlumí projevy nemoci a často vykazují vážné vedlejší účinky. Danielin projekt vývoje, charakterizace a preklinické testování nových nanopolymerů konjugovaných s těmito léčivy umožní cílenou terapii, což by mělo vylepšit farmakokinetiku a redukovat vedlejší účinky léčiv.
Gratulujeme a přejeme mnoho dalších úspěchů! 👏🎉🎉