Toulitka

Rod toulitka neboli anturium patří do čeledi árónovitých. Pochází z vlhkých, teplých oblastí Střední a Jižní Ameriky. Anthurium scherzerianum a Anthurium andreanum jsou jedněmi z mála druhů schopných růst v našich domácnostech bez tropických skleníků. To, co je na rostlině zajímavé, vlastně není květ, ale barevný toulec, ze kterého jako prst vyčnívá obvykle žluté květenství zvané palice. Toulec pod květenstvím prvního druhu je oválný a kožovitý se zkroucenou palicí. Zatímco druhá toulitka ho má srdčitý a lesklý s rovnou, tlustší palicí. Šlechtěním se dá dosáhnout spousty barev jejich toulců, nejčastěji to je červená, bílá, oranžová a růžová. Výhodou této rostliny je, že toulce vydrží dlouho a při vhodných podmínkách se objevují kdykoli během roku. Liší se i velikostí. A. scherzerianum je menší než A. andreanum, proto se mu také říká malé anturium.

Při pěstování je vhodné se zaměřit na pravidelné zalévání měkkou vodou pokojové teploty. Také na udržení mírné vlhkosti, proto listy stříkáme nejlépe dešťovou vodou. V zimě zálivku omezujeme. Nikdy nesmíme substrát přemokřit. Pokud je prostředí velmi vlhké a studené, kořeny mohou uhnívat nebo plesnivět.

Nejlepší je světlé stanoviště bez silného slunečního záření. Rostlinu bráníme před průvanem. Teplota jim vyhovuje pokojová nebo o trochu chladnější. Na zimu dáváme na studenější místo. V období vegetace přihnojujeme dvakrát do měsíce. Přesazujeme na jaře jednou za dva až tři roky. Používáme hrubou vzdušnou humózní zeminu. Rozmnožujeme pomocí semen, listových a vrcholových řízků nebo dělením starších rostlin. Běžnými škůdci jsou puklice a mšice.