Areka

Areka, vědecky Areca lutescens, nověji též Chrysalidocarpus lutescens, se řadí mezi nejčastěji pěstované palmy v našich domácnostech. Patří do čeledi arekovitých. Pochází z Madagaskaru.

Málokdy její pokojová forma dorůstá do větší výšky než 2 m. Trsovitě vyrůstající žluté stonky se rozvětvují do zelenožlutých zpeřených listů. Tyto listy jsou u mladých rostlin velmi tenké a nepravidelné, ale se stářím své síly nabývají. Květy se objevují pouze výjimečně. Zralé plody zlatožluté barvy mají vejčitý tvar o délce do 2 cm.

Zeminu udržujeme stále vlhkou. Za tepla při vegetačním období může voda zůstávat v misce pod květináčem. Vzdušnou vlhkost zvyšujeme pomocí rozprašovače s dešťovou vodou, aby se na listech neobjevovaly zbytky po tvrdé vodě. V zimě zálivku omezujeme nebo rostlinu pouze stříkáme. Vždy ji ale zaléváme vodou pokojové teploty.

Areka patří mezi teplomilné rostliny. Teplota v místnosti by proto neměla klesnout pod 15 °C Nejraději má prosvětlená stanoviště bez silného slunečního záření. Pokud ji chceme v teplých dnech postavit ven, vybíráme stinná místa. V zimě ji můžeme umístit i za okno na přímé slunce. Ve vegetačním období přihnojujeme alespoň dvakrát do měsíce. Přesazujeme ji až je květináč kořenovému systému těsný. Rozmnožujeme pomocí odnoží. Pokud spodní listy zhnědnou, odstraňujeme je řezáním, ne utrhnutím. Zežloutlé listy s hnědými skvrnami značí suché prostředí. V něm je také palma kvůli oslabení snáze napadána sviluškami, mšicemi, vlnatkami či puklicemi, proto je důležité udržovat vlhčí vzduch.