Komunikace s uchazeči
e‑mail: |
---|
Jednooborové studium
Studium, ve kterém má student předem jasně definovaný seznam povinných předmětů, které si doplní z nabídky daných povinně volitelných předmětů a volitelných předmětů.
Oproti studiu se specializací se zpravidla liší tím, že studentovi nechává větší volnost ve výběru povinně volitelných i volitelných předmětů.
Jednooborové studium se specializací
Studium obsahuje společnou část předmětů pro daný studijní program a část předmětů pro specializaci. Specializace by měla prohloubit znalosti v konkrétní části profilu absolventa. Studijní program může nabízet více specializací, student se zapisuje vždy do jedné z nich.
Sdružené (dvouoborové) studium
Sdružené studium tvoří kombinace hlavního oboru a vedlejšího oboru. Kombinovat hlavní a vedlejší obory nelze zatím zcela volně.
S výjimkou učitelského studia je toto sdružené studium na Masarykově univerzitě asymetrické, tj. významně se liší objem studia v hlavním a vedlejším studijním plánu.
Prezenční forma studia
Prezenční forma studia znamená, že studijní povinnosti jsou rozloženy v rámci jednotlivých pracovních dnů podle vytvořeného rozvrhu.
Kombinovaná forma studia
Kombinovanou formu studia častěji volí ti uchazeči, kteří mají ještě další povinnosti (např. zaměstnání či rodinu), jež jim neumožňují denní přítomnost na přednáškách. Výuka probíhá blokově zpravidla v pátek, většinou na základě pevně daného rozvrhu sestaveného příslušným fakultním pracovištěm.
Všichni uchazeči jsou povinni absolvovat přijímací zkoušku, pokud jim nebude prominuta.
Přijímací zkoušky probíhají v průběhu června 2025. Termíny přijímacích zkoušek do magisterských programů jsou zveřejněny zde. V případě kolizí termínů přijímací zkoušky nelze zajistit náhradní termín a je nutné zvážit prioritu zvoleného programu.
Přijímací zkouška na programy Přírodovědecké fakulty MU (PřF) je písemná nebo ústní, případně kombinace písemné a ústní, a odpovídá svým obsahem státní závěrečné zkoušce příslušného bakalářského studijního plánu nebo programu, na který magisterský studijní program přímo či nepřímo navazuje. Požadavky a další podrobnosti jsou uvedeny na webových stránkách jednotlivých ústavů.
Areál Kotlářská 2
Univerzitní kampus Bohunice, Kamenice 5
U sdruženého studia se přijímací zkouška z programu zajišťovaného jinou fakultou MU řídí podmínkami této fakulty.
Jednooborová a sdružená studia na PřF
Pro uchazeče, kteří studují na PřF v bakalářských studijních plánech nebo programech s přímou návazností (viz Prominutí přijímací zkoušky), nahrazuje přijímací zkoušku, resp. její část, písemná část státní závěrečné zkoušky konaná v jarním semestru akademického roku 2024/2025 pro program studovaný na PřF.
Sdružená mezifakultní studia
Pro uchazeče o sdružená mezifakultní studia platí pro jednotlivé studijní programy následující podmínky:
Pro studenty sdruženého studia, kteří vykonali státní závěrečnou zkoušku v termínu ve dvou po sobě následujících semestrech ve smyslu čl. 24 Studijního a zkušebního řádu, nahrazuje přijímací zkoušku ze studijního plánu na PřF také písemná část státní závěrečné zkoušky konaná v podzimním semestru akademického roku 2024/2025.
Přijímací zkouška může být prominuta uchazečům, kteří studují v akademickém roce 2024/2025 na Přírodovědecké fakultě MU při splnění následujících podmínek:
Do průměru se započítávají známky včetně uznaných, u kterých je stanovena číselná váha známky. Započítávají se známky ze všech pokusů.
Při splnění výše uvedených podmínek uchazeči nepodávají žádost o prominutí přijímací zkoušky a nevyznačují tuto skutečnost v e-přihlášce. Bude vyhodnoceno automaticky na základě podané přihlášky ke studiu. Automatické vyhodnocení splnění výše uvedených podmínek nezakládá automatický nárok na prominutí přijímací zkoušky.
Ostatní uchazeči mohou požádat o prominutí přijímací zkoušky při splnění následujících podmínek.
Pásma pro prominutí přijímací zkoušky
O prominutí přijímací zkoušky budou uchazeči informováni v e-přihlášce do 21. 5. 2025. Pokud bude uchazeči prominuta přijímací zkouška do programu, jehož součástí je více specializací, bude uchazeč zařazen do specializace jeho nejvyšší priority. Děkan fakulty může žádosti vyhovět podle kapacity programu. Na prominutí přijímací zkoušky není právní nárok. Podmínky pro prominutí přijímací zkoušky do bakalářského studia a postup pro prominutí přijímací zkoušky pro případ, že nebude možné z kapacitních důvodů prominout přijímací zkoušky všem uchazečům, kteří splnili schválená kritéria, jsou uvedeny zde.
Počet přijatých uchazečů je omezen kapacitními možnostmi jednotlivých studijních programů. Uchazeči, jimž nebude prominuta přijímací zkouška, budou přijímáni zásadně na základě pořadí podle výsledků této zkoušky. Bodová hranice pro úspěšné složení přijímací zkoušky není totožná s bodovou hranicí pro úspěšné složení státní bakalářské zkoušky. Při vyhodnocení přijímací zkoušky může být brána v úvahu preference specializace.
Maximální počet bodů, jehož může uchazeč dosáhnout při přijímací zkoušce, je pro jednotlivé programy odlišný a přepočítává se ve všech případech na 1000 bodů. Body pro složení přijímací zkoušky jsou uvedeny v přepočtené hodnotě zde. Váha jednotlivých částí přijímací zkoušky je následující:
Programy s jedním předmětem přijímací zkoušky | 1 předmět = 1000 bodů |
Programy se dvěma předměty přijímací zkoušky | 1 předmět = 500 bodů, 2. předmět = 500 bodů |
Uchazečům o studium s nejrůznějšími typy handicapu pomáhá při přípravě Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky - Teiresiás.
Středisko dokáže nabídnout pomoc lidem se smyslovým nebo pohybových postižením, chronickým onemocněním, psychickými obtížemi nebo se specifickými poruchami učení. Těmto lidem nabízí podporu od vlastního dispečinku osobní asistence přes celou řadu pomůcek až po poradenství a vlastní celouniverzitní studijní oddělení.
O pomoc při přijímacích zkouškách můžete požádat již při vyplňování e-přihlášky. Více informací o tomto pracovišti najdete na www.teiresias.muni.cz. Kontaktovat jej můžete na adrese teiresias@muni.cz.
Uchazeč o studium na Přírodovědecké fakultě MU může podat odvolání proti rozhodnutí o nepřijetí ke studiu. Odvolání se podává děkanovi fakulty ve lhůtě 30 dnů ode dne jeho doručení a zašle se na adresu: Studijní oddělení PřF MU, Kotlářská 2, 611 37 Brno.
Stav uchazečů může být doplněn po zápisech do studia, pokud je zjištěno, že kapacitní limit studijního plánu nebo programu nebyl naplněn. Studium se v takovém případě nabízí dalším uchazečům přesně podle pořadí dosaženého u přijímací zkoušky, bez ohledu na to, zda uchazeč podal odvolání proti rozhodnutí děkana či nikoliv.
Dodatečné přijetí bude uchazeči zaznamenáno do e-přihlášky v následujícím týdnu po zápisech do 1. ročníku. Rozhodnutí o přijetí bude zveřejněno v e-přihlášce.
Více informací o odvolacím řízení
Termín poradní komise rektora: bude upřesněno
Stipendia jsou na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity přiznávána v souladu se Stipendijním řádem Masarykovy univerzity, a to jak v rámci stipendijních programů fakulty, tak mimo ně. Všechny stipendijní programy fakulty jsou vyhlašovány každoročně.
Podmínky přiznávání stipendia upravují především tyto předpisy:
Sdružené studium – spojení dvou programů v rámci jednoho studia
Kombinované studium – forma studia, která nevyžaduje denní přítomnost na fakultě
Mezifakultní studium – spojení dvou programů z různých fakult do jednoho studia