Národní ústav pro výzkum rakoviny (NÚVR)
- Kód projektu
- LX22NPO5102
- Období řešení
- 6/2022 - 12/2025
- Investor / Programový rámec / typ projektu
-
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR
- Národní plán obnovy
- 5.1 EXCELES
- Fakulta / Pracoviště MU
- Lékařská fakulta
- Další fakulta/pracoviště MU
- Přírodovědecká fakulta
- Další fakulta/pracoviště MU
- Středoevropský technologický institut
- Klíčová slova
- onkologie, rakovina, národní institut
- Spolupracující organizace
-
Univerzita Karlova v Praze
- Odpovědná osoba prof. MUDr. Alexi Šedo, DrSc.
Cílem projektu je vytvoření celorepublikové sítě spolupracujících pracovišť provádějících špičkový výzkum v oblasti onkologie, která bude mít podobu tzv. „Národního ústavu“. Důvodem vzniku této autority je ten, že výzkum v oblasti onkologie není v současné době nijak koordinován a je roztříštěn na jednotlivých institucích.
Ustanovení Národního ústavu pro výzkum rakoviny bude znamenat propojení špičkové vědecké expertízy, terciárního vzdělávání a relevantních medicínsko/zdravotnických informačních zdrojů. Tematická komplementarita jednotlivých pracovišť v rámci Národního ústavu pro výzkum rakoviny umožní komplexnost přístupu nezbytnou pro moderní onkologický výzkum, koncentraci na prioritní oblasti lékařského vzdělávání a výzkumu České republiky. Onkologický výzkum se tímto stane mnohem více koordinovatelný, strategičtější a efektivnější.
Velkou výhodou Národního ústavu je jeho transformativní charakter, tj. nebude docházet k vybudování nové infrastruktury (výjimku tvoří nezbytná stavba GMP pro somatobuněčné a genové terapie ATMP v pavilonu C03), ale k rozvoji a modernizaci stávajících kapacit a lidských zdrojů. Tento postup je vysoce efektivní a dlouhodobě finančně udržitelný.
Síť spolupracujících pracovišť bude složena ze tří Uzlů (Uzel Praha – koordinátor, Uzel Brno, Uzel Olomouc), které budou svým dopadem pokrývat celou Českou republiku. Jednotlivé Uzly budou spojeny prostřednictvím konsorciální smlouvy, která definuje rámce a pravidla spolupráce.
Cíle udržitelného rozvoje
Masarykova univerzita se hlásí k cílům udržitelného rozvoje OSN, jejichž záměrem je do roku 2030 zlepšit podmínky a kvalitu života na naší planetě.