Fyzická geografie

Co se naučíte

Program má za cíl připravovat špičkové odborníky ve specifických vědních oborech fyzické geografie. Absolventi programu by měli být připraveni především na další vědecké kariéry v akademických a výzkumných institucích, ale také na možné uplatnění v soukromém sektoru.

V případě pokračujících vědeckých kariér je u absolventů aktivně podporována dlouhodobá zahraniční zkušenost na pozicích postdoktorandů. Jednotlivé výzkumné skupiny Geografického ústavu pokrývají následující výzkumné okruhy, ve kterých jsou také školeni doktorandi:

• Geomorfologie
  • Meteorologie a klimatologie
  • Hydrologie, limnologie a glaciologie
  • Pedologie a pedogeografie
  • Krajinná ekologie a biogeografie
  • Paleogeografie, paleoklimatologie a paleoekologie

Spojovacím prvkem mezi výzkumnými okruhy jsou sdílené přístrojové a softwarové vybavení, odborné semináře, výroční prezentace Ph.D. kandidátů a vzájemné mentorování Ph.D. kandidátů. Doktorandi jsou motivováni vysokou odbornou kvalitou výzkumu v kompetitivním, ale spolupráci otevřeném prostředí. Vědecký výkon jednotlivých studentů je oceňován jak finančně, tak také např. formou účasti na prestižních zahraničních konferencích.

Praxe

Praxe (nepočítaje v to např. laboratorní a terénní práci) není povinnou součástí doktorského programu Fyzická geografie.

Uplatnění absolventů

Absolventi doktorského programu Fyzická geografie mohou získanou kvalifikaci uplatnit zejména v akademických pracovištích, výzkumných a rezortních ústavech, případně též v soukromém sektoru. Jsou schopni provádět samostatnou vědeckou a výzkumnou činnost v oblasti základního, příp. aplikovaného výzkumu. V širším smyslu jsou připraveni provádět všechny činnosti spojené s vědeckou prací, tzn. zabývat se koncepčními otázkami, vědecko-organizační činností a také výukou a předáváním zkušeností.

Údaje z předchozího přijímacího řízení (přihlášky 1. 1. – 30. 4. 2020)

Odborná část tvoří 70 bodů (pro přijetí - min. 35 bodů) a jazyková část tvoří 30 bodů (pro přijetí - min. 15 bodů). Celkově je nutné dosáhnout 50 ze 100 bodů tak, aby v každé části byla dosažena alespoň polovina požadovaných bodů.

Žádné informace nejsou k dispozici

Školitelé a výzkumná zaměření dizertačních prací

Školitelé

Součástí přihlášky je jméno předpokládaného školitele. Školitele si vyhledejte podle profilového zaměření ze seznamu školitelů a konzultujte s ním jeho potenciální školitelství a návrh projektu.

Výzkumná zaměření dizertačních prací

Jednooborové studium

Ekosystémové funkce údolních niv v podmínkách probíhající environmentální změny

Školitel: RNDr. Jiří Jakubínský, Ph.D.

Práce je zaměřena na problematiku identifikace klíčových funkcí, plněných nivními ekosystémy a dále na zhodnocení současného stavu kvality plnění těchto funkcí ve vybraných typech krajin České republiky. Hlavním cílem práce je vytvořit postup, jehož aplikací bude možné stanovit limitní hodnoty antropogenní zátěže (v současnosti a blízké budoucnosti), při jejichž překročení již niva neplní své přirozené funkce. Postup bude využitelný v praxi při rozhodování o nezbytné úrovni ochrany přírody a krajiny nivních ekosystémů, jako významných krajinných prvků definovaných zákonem.

školitel: RNDr. Jiří Jakubínský, Ph.D. podléhá schválení VR fakulty

Přírodě blízká opatření ke zmírnění dopadů hydrometeorologických extrémů na soukromé půdě a jejich společenská akceptovatelnost

Školitel: RNDr. Jiří Jakubínský, Ph.D.

Práce svým tematickým zaměřením a předpokládanou metodikou výzkumu kombinuje postupy environmentálního modelování a sociologické metody sběru dat. Hlavním cílem práce je ve vybraných modelových lokalitách navrhnout realizaci přírodě blízkých opatření ke zmírnění průběhu extrémních hydrologických situací (sucho, přívalové povodně) a následně analyzovat možnosti prosaditelnosti těchto opatření mezi soukromými vlastníky příslušných pozemků.

školitel: RNDr. Jiří Jakubínský, Ph.D. podléhá schválení VR fakulty

Rekonstrukce teploty permafrostu v oblasti Antarktického poloostrova

Školitel: Mgr. Filip Hrbáček, Ph.D.

Permafrost patří mezi základní součásti zemské kryosféry. Jedním z hlavních sledovaných parametrů je povrchová teplota permafrostu. Ta velmi citlivě reaguje na variabilitu teplot vzduchu a umožňuje hodnotit dopady změn klimatu na půdy a horniny polárních oblastí. Cílem disertační práce je zhodnocení současného stavu a rekonstrukce dlouhodobého vývoje teplot permafrostu v oblasti Antarktického poloostrova, který patří mezi nejdynamičtěji se měnící region vlivem probíhající klimatické změny. Pro práci budou využity metody založené na evaluaci dat jak z přímého teplotního měření, tak bude provedena rekonstrukce povrchové teploty permafrostu za využití modelu TTOP. Řešitelka bude mít k dispozici meteorologická data získaná na ostrově Jamese Rosse od roku 2006, dále využije data dostupná v mezinárodních databázích. Předpokladem pro naplnění cílů práce je publikace 3 anglicky psaných článků v časopisech s Impact Factorem, které budou primárně zaměřeny: a) Popsání současného teplotního stavu permafrostu v zájmové oblasti na základě přímých měření; b) Rekonstrukci teplot permafrostu na základě historických měření teploty vzduchu; c) Predikci vývoje teplot permafrostu podle klimatických modelů a emisních scénářů.

Téma je vypsáno pro Lucii Pastírikovou

Informace o studiu

Zajišťuje Přírodovědecká fakulta
Typ studia doktorský
Forma prezenční ano
kombinovaná ano
Možnosti studia jednooborově ano
jednooborově se specializací ne
v kombinaci s jiným programem ne
Doba studia 4 roky
Vyučovací jazyk čeština
Oborová rada a oborové komise

Váháte?
Máte otázku?

Nechte si poradit v diskusním fóru Masarykovy univerzity

Diskusní fórum MUNI

Nebo nám pošlete e-mail

doc. Mgr. Daniel Nývlt, Ph.D.

Konzultant programu

e‑mail: