Vzhledem k aktuálnímu epidemiologickému vývoji je univerzitní eskalační semafor, s platností od pondělí 12. října 2020, přepnut na červený stupeň pohotovosti. Více informací zde.

Environmental Health Sciences

For healthy future.

Co se naučíte

The programme integrates PhD topics of environmental chemistry, toxicology and risk assessment with related problems of analysis and modelling of big data produced in current research of environmental factors affecting health. The objective is to support independent development of young researchers that contribute to understanding of fundamental processes of chemical effects on health and ecosystems, considering the context of other external „exposome“ factors . The programme aims to prepare interdisciplinary independent personalities that are able – in addition to excellent knowledge in specific research topic - to understand practical use of their own research outputs. The programme will prepare graduates with outstanding profiles for both national and international labour market. The graduates have broad experiences with active communication in English (that is practiced during all study), carry other transferable skills and competencies learned through practical addressing of specific problems as well as own preparation and running of small projects.

PROGRAMME STRUCTURE: Programme is being prepared in both Czech and English versions. Czech programme is being administered in Czech language but even within this version, one of the objectives is strengthening of international competitiveness, which is supported by education and lectures in English. Studies are organized in two Specializations, where the differences are defined in requirements for theoretical State Doctoral Exam. Studies are available in presence form (which si the preferred variant) or combined form (offered to students that continue towards the defence of PhD after standard 4 years of studies, or – exceptionally – to external students). The combined form differs mainly in requirements on periodic weekly duties (such as seminars) and duties related to pedagogical competencies (contributions to education).

Praxe

Within dissertation projects students practically work on their own research projects and use various approaches depending on the focus of their works (laboratory experiments, field studies, analyses of samples and data from cohort environmental epidemiology studies, programming and development of techniques of data modelling). A part of the study duties is the practical stay abroad or other form of international practical training.

Chcete vědět víc?

Uplatnění absolventů

Graduates will be able to successfully work within national and international set up at institutions and universities running research programmes on chemical contamination and other environmental factors affecting ecosystems and human health, including related fields of big data analyses, mathematical biology, bioinformatics and biomedicine. In addition to research, graduates may aim to institutions involved in safety assessment and control of various environmental matrices, food safety and risk assessment. Graduates of the programme may also actively work in the organizations controlling chemical risks, in laboratories or research departments of innovative biotechnological enterprises, in companies focusing on environmental technologies including bioremediations or in the regional or governmental authorities.

Školitelé

Součástí přihlášky je jméno předpokládaného školitele. Školitele si vyhledejte podle profilového zaměření ze seznamu školitelů a konzultujte s ním jeho potenciální školitelství a návrh projektu.

Studijní program nemá evidovány žádné školitele.

Informace o studiu

Zajišťuje Přírodovědecká fakulta
Typ studia doktorský
Forma prezenční ano
kombinovaná ano
Možnosti studia jednooborově ne
jednooborově se specializací ano
v kombinaci s jiným programem ne
Doba studia 4 roky
Vyučovací jazyk angličtina
Studium v cizích jazycích je zpoplatněné
Spolupracující instituce
  • Akademie věd ČR
  • Ústav výzkumu globální změny AV ČR
Oborová rada a oborové komise

Váháte?
Máte otázku?

Nechte si poradit v diskusním fóru Masarykovy univerzity

Diskusní fórum MUNI

Nebo nám pošlete e-mail

prof. RNDr. Luděk Bláha, Ph.D.

Konzultant programu

e‑mail: