Online výuka

Časté dotazy

Jsem student. Co potřebuji pro práci v MS Teams?

Jak si mohu nastavit kameru a mikrofon?

MS Teams nastaví mikrofon, kameru a reproduktory automaticky. Pokud máte více zařízení, můžete vybrat zařízení, které chce použít.

V případě problému doporučujeme zkontrolovat nastavení mikrofonu, kamery a reproduktorů.

Jak mohu upravit oprávnění záznamu videohovorů?

Podívejte se na návod, kam se videohovory ukládají. V návodě najdete také postup pro nastavení oprávnění.

Který systém byste doporučili pro online konzultace? Bylo by možné, aby se studenti postupně řadili do fronty, podobně jako na chodbě před pracovnou vyučujícího?

Pro individuální konzultace lze využít MS Teams, avšak funkci, která se nazývá také jako “předsálí”(tj. Uživatelé čekají než na ně přijde řada) bohužel tato aplikace nenabízí. Jestliže tedy potřebujte nástroj pro konzultace, kam se budou studenti připojovat postupně, doporučili bychom napříkladnástroj Zoom (pro schůzku je v tomto případě nutné povolit tzv. Waiting rooms; více informací na stránkách), kde se potom uživatelé řadí do fronty. 

Je v MS Teams možnost vidět všechny studenty najednou, jako je tomu v Zoomu?

V MS Teams lze v jednu chvíli vidět maximálně 49 účastníků v režimu Velká galerie. Dále je také možnost využít Režim společně.

Jaké máte zkušenosti/feedback ze strany uživatelů MS Teams, co se týče ovlivňování kvality konference zapojením kamer? Osobně se mi zdá, že kamera ovlivňuje v negativním kvalitu hovoru, někteří však říkají, že probíhají bez problému docela rozsáhlé videokonference s 90 účastníky. Jak mohu kvalitu videokonference ovlivnit?

Vždy záleží na kvalitě internetového připojení konkrétních účastníků. Stream videa je datově velmi náročný, což se může negativně projevit na straně odesilatelů i příjemců. Teams umí kontrolovat tok videa a v případě nedostatečného internetového připojení dokáže automaticky snížit jeho kvalitu.

Jak je to s ukládáním nahrávek videokonferencí v MS Teams?

 • Zkontrolujte, kam se nahrávka uložila.
 • O ukládání nahrávek videokonferencí hovoří článek Co je nového v MS Teams? část 1.
 • Učitelé mají běžně licenci A1.
 • Pokud máte nahrávku uloženou jako stream, můžete ji jako vlastník stáhnout podle tohoto návodu. Návod ukazuje i možnost jak nastavit práva přístupu ke streamu. Ve výchozím nastavení je může zobrazit kdokoli z MU a měnit/stáhnout/mazat jen vlastník.
 • Pokud chce mít učitel plnou kontrolu nad záznamem přednášky, je třeba na it@muni.cz požádat o licenci A3 a ukládat záznam přednášky jako stream, který může jako vlastník stáhnout, smazat,... podle dříve uvedeného návodu.

Jaké jsou novinky v O365 a MS teams?

Na uziverzitní úrovni je dobrý zdroj it.muni.cz. Doporučujeme články Co je nového v MS Teams? část 1 a Co je nového v MS Teams? část 2. Dále je také možné sledovat aktuální novinky a informace na oficiálním webu podpory Microsoft.

Mohu mít MS Teams na telefonu nebo tabletu?

 • Na zařízení s Android lze stáhnout MS Teams zdarma v Google play a po přihlášení se univerzitním účtem učo@muni.cz získáte přístup ke svým týmům.
 • Podobné je to s iPadem a iPhonem od Apple.
 • V obou případech jsou jistá omezení.

Jak vystavit v ISu video tak, aby studenti mohli sledovat pouze stream a nemohli je jednoduše stáhnout?

 • Soubor s videem nahrajete do studijních materiálů.
 • Zaškrtnete ho.
 • V pravém sloupci zvolíte operaci „Vytvořit HTML5 přehrávač videa“. V dialogu zatrhněte šifrování (šifrování způsobí, že student nebude mít video přístupné ke stažení)
 • Počkejte až se vytvoří přehrávač videa.
 • Chcete-li omezit, kdo může video vidět, nastavte přístupová práva (např.student předmětu v období) celému adresáři, který vzniknul včetně jeho podsložek (zatrhnout změny aplikovat na podúrovně).

 

Jak mohu provázat již naplánované události v MS Teams se svými předměty v IS?

Pro zveřejnění již naplánovaných událostí (termíny přednášek, seminářů apod.) do ISu využijte nápovědu v IS pro učitele (studenti mohou využít nápovědu zde). 

Převzato s laskavým dovolení Filozofické fakulty MU z jejich webu (www.phil.muni.cz/online-vyuka) a upraveno.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.